Führer kochał luksus i pakował na siłce? Tajemnice wyjawia nowa biografia Adolfa Hitlera

Książki 17.10.2013
Führer kochał luksus i pakował na siłce? Tajemnice wyjawia nowa biografia Adolfa Hitlera

Führer kochał luksus i pakował na siłce? Tajemnice wyjawia nowa biografia Adolfa Hitlera

Co można jeszcze napisać o Adolfie Hitlerze? Zdaje się, że życiorys jednego z największych zbrodniarzy w historii cywilizacji został przemaglowany na wszystkie możliwe sposoby. Pewien niemiecki historyk ma jednak inne zdanie na ten temat i w swojej najnowszej pracy rozwiewa najpopularniejsze mity, które przez lata narosły wokół postaci nazistowskiego dyktatora.

Gdyby była to pozycja z kręgu “historiografii rozrywkowej” (jak np. książki o królewskich alkowach), można byłoby ją sobie śmiało odpuścić, ale gdy za zrewidowanie biografii Hitlera zabiera się Volker Ullrich, ceniony historyk, warto się jej przyjrzeć. Ullrich jest absolwentem historii na Uniwersytecie w Hamburgu. Przez większą część swojej kariery naukowej zajmował się polityką w XIX i XX w., a także przez wiele lat prowadził dział polityczny w dzienniku “Die Zeit”. Przed kilkoma laty polemizował z głośną tezą Daniela Goldhagena, amerykańskiego historyka, jakoby winę za holocaust ponosi cały naród niemiecki, który przyzwalał na agresywny antysemityzm. W biografii zatytułowanej “Adolf Hitler. Lata awansu” wraca do tego tematu i skupia się na galopującym wzroście popularności Adolfa Hitlera, odzierając go przy okazji z klisz.

Adolf Hitler
Ekspresyjna gestykulacja Hitlera czasem zakrawała na parodię.

Ullrich pisze m.in., że Hitler intensywnie ćwiczył mięśnie rąk na gumowym ekspanderze po to, by godzinami pozdrawiać tłum gestem uniesionej dłoni. W wielu opracowaniach można też przeczytać, że dyktator był ascetą i żył niezwykle skromnie, co również okazuje się nieprawdą. Hitlerowi fortunę przyniosła publikacja jego książki “Mein Kampf”, a także honoraria ze sprzedaży znaczków pocztowych z podobizną wodza. Lata praktyki pozwoliły mu na porywanie tłumów, choć tak naprawdę wykorzystywał do tego kilku wyuczonych psychologicznych tricków. Na początku niezmiennie budował napięcie i kiedy trzeba było, stawał się odrażający i brutalny, w innych wypadkach przybierał postawę prawdziwego ojca narodu. A to wszystko dla niego miało być tylko maską, przywdzianą na potrzeby realizacji swoich interesów (czy też urojeń – tego Ullrich nie precyzuje).

Skąd Volker Ullrich wyciągnął takie wnioski i – przede wszystkim – po co? Głównym bodźcem do napisania biografii Adolfa Hitlera były lata penetrowania słabo zbadanych archiwów w Berlinie i Bernie. Ta praca pokazuje ludzką naturę dyktatora, wyciągając go z ram mitycznego demona, czystego zła. I właśnie dzięki temu Hitler staje się jeszcze bardziej odrażający.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (3)

3 odpowiedzi na “Führer kochał luksus i pakował na siłce? Tajemnice wyjawia nowa biografia Adolfa Hitlera”

 1. To prawda, że Hitler był bogaty nie musiał płacić podatków np. za ogromne sumy zarabiane na Mein Kampf. Ale bogactwo wcale nie oznacza, że żył w luksusie. Miał wprawdzie piękne rezydencje, szczególnie tą w górach, ale na co dzień żył w bardzo prostych warunkach.

   • przecież o majątku Hitlera wiadomo od dawna, zarobił krocie, nikt nigdy temu nie zaprzeczał – Hitler był bogaty, ale nie obnosił się z tym bogactwem, choć ascetą też nie był – on naprawdę wierzył w faszyzm, czyli żołnierską przyjaźń, a przebywanie w okopach I wojny światowej oraz bycie częścią żołnierskiej społeczności zawsze było dla niego ideałem życia

    Hitler bardzo się różnił od Göringa, który to lubił obnosić się swoim bogactwem i żyć w przepychu

    też jestem ciekawy argumentów autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...