Po koncertach więcej słuchamy – ciekawe wyniki badań Spotify

Muzyka 11.09.2013
Po koncertach więcej słuchamy – ciekawe wyniki badań Spotify

Po koncertach więcej słuchamy – ciekawe wyniki badań Spotify

Spotify postanowiło przeanalizować czy koncerty zagranicznych zespołów/artystów w naszym kraju wpływają na ilość odsłuchań w serwisie. Wyniki może nie są jakoś wielce zaskakujące, ale warto im się przyjrzeć.

Spotify pod lupę wzięło koncerty trzech zespołów – Depeche Mode na Stadionie Narodowym, Florence + The Machine na Coke Live Music Festival oraz System of a Down w Atlas Arenie. Wszystkie zespoły cieszą się w Polsce niemałą popularnością, bowiem bilety na te imprezy schodziły w mgnieniu oka, a w dzień koncertu niemożliwym było je dostać. Jeśli też wierzyć informacjom podanym przez magazyn Teraz Rock, dla uwiarygodnienia badań, zostały one przeprowadzone jedynie w miastach gdzie koncerty się odbywały – czyli w Warszawie, Krakowie, oraz w Łodzi. Badano ilość odsłuchów dwa dni przed danym koncertem, w jego dniu, dzień po koncercie, oraz porównano do odsłuchów we wcześniejszym tygodniu.

koncerty spotify

Jak widać z infografiki, najwyższy wzrost odsłuchów w serwisie zaliczyło Depeche Mode, które 25 lipca na warszawskim Stadionie Narodowym zagrało dla ponad pięćdziesięciotysięcznej publiczności. Popularność grupy na Spotify wzrosła aż o ponad 500 procent w stosunku do ostatniego tygodnia przed koncertem. Przypominamy, że badano jedynie odsłuchy użytkowników w Warszawie. Liczba ta mogła być jeszcze większa, gdyby wzięto pod lupę cały kraj.

Mniejszy wzrost fanów w serwisie miało Florence + The Machine, które wyprzedało drugi dzień krakowskiego Coke Live Music Festival (10 sierpnia). Słuchano jej o ponad 330 procent więcej niż tydzień przed występem. Jednak na to wpływ mogło mieć też to że koncert był transmitowany na żywo na stronie festiwalu, więc zamiast odpalać Spotify można było po prostu szperać po YouTube gdzie bez problemu można znaleźć fragmenty koncertu w HD.

Za to System of a Down chyba nie ma zbyt wielu fanów w Spotify. Mimo wyprzedania na 13 sierpnia łódzkiej Atlas Areny, liczba odsłuchań wzrosła o niecałe 230 procent, czyli o ponad 100 mniej niż Florence + The Machine. Podobno u wielu uczestników koncert pozostawił uczucie niesmaku. Może w tym tkwił problem?

Jak dla mnie, to te badania lekko trącą amatorką i średnim profesjonalizmem. Po pierwsze, odsłuchy mierzono jedynie w miastach gdzie koncerty się odbywały, a wiadomo które miasto ma największą liczbę mieszkańców. Po drugie, wiadomo że więcej ludzi wejdzie na Stadion Narodowy niż Atlas Arenę. A przede wszystkim, nie wszyscy fani wyżej wymienionych zespołów korzystają ze Spotify lub streamingu w ogóle. Może następnym razem lepiej powierzyć takie badania niezależnej firmie, która zmierzy ilości odsłuchań we wszystkich serwisach i większej ilości miast?

Teksty, które musisz przeczytać:

Spotify wychodzi przed szereg i wprowadza podcasty wideo

Spotify oferuje swoich słuchaczom nie tylko bogatą bibliotekę muzyczną, ale też możliwość słuchania najpopularniejszych i najlepszych podcasterów na świecie. W najbliższym czasie wielu z nich nie tylko usłyszycie, ale też będziecie mogli oglądać na swoim ekranie. Spotify zapowiada bowiem funkcję podcastów wideo.

News/Media 22.07.2020

Dołącz do dyskusji (2)

2 odpowiedzi na “Po koncertach więcej słuchamy – ciekawe wyniki badań Spotify”

  1. Ale mi to nowość…
    Wystarczyło zobaczyć jak po sylwestrze 2012/2013 do utworu “Ona tańczy dla mnie” przybyło w ciągu tygodnia 10 milionów wyświetleń…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...