Najlepszy i najgorszy Total War – poważna wojna za śmieszne pieniądze

Gry 09.04.2013
Najlepszy i najgorszy Total War – poważna wojna za śmieszne pieniądze

Najlepszy i najgorszy Total War – poważna wojna za śmieszne pieniądze

Rodzimy sklep internetowy wystartował z kolejnym Cyfrowym Giermaszem. Tym razem pod młotek poszły dwie gry z serii Total War. Jedna świetna, druga tylko bardzo dobra. Obie w cenie, obok której po prostu nie wypada przejść obojętnie.

Zabawne. Ekipa z cdp.pl chyba naprawdę ma w swoim składzie kogoś od czytania w myślach. Dosłownie parę dni temu, nie widząc szansy na poprawę pogody, chciałem sprawić sobie cyfrowego Empire. Niestety, zapas kluczy pod Steam u polskich pośredników był w całości wyczerpany, natomiast cena u samego Valve (14 euro bez jednego centa) zwyczajnie mnie nie satysfakcjonowała. No i pojawił się wybawca – cdp.pl ze swoim Cyfrowym Giermaszem. Boże, to brzmi prawie jak tekst na zamówienie.

Empire czy Napoleon? Cóż, przy cenie marnych 15 PLN od sztuki, najlepiej sprawić sobie oba tytuły. Jeżeli jeden Total War wam wystarczy (a wystarczy, bo to zakup na tygodnie, o ile nie miesiące grania), Imperium zdecydowanie bije Napoleona. Od czasów drugiego Medievala, Empire jest zdecydowanie najmocniejszą odsłoną serii. To w tej części po raz pierwszy zadebiutowały bitwy morskie z prawdziwego zdarzenia. To tutaj zanotowano wyraźny przeskok graficzny i to ta część zebrała największą ilość pozytywnych recenzji.

g2

Co do nieszczęsnego Napoleona, ten może pochwalić się „jedynie” 81 punktami na portalu Metacritic, na 100 możliwych. Ciekawa sytuacja, bo wielu twórców zabiłoby (dosłownie) za tego typu wynik. Dla Creative Assembly, którego produkty nie spadają poniżej 90 punktów i są wyrazem prawdziwego strategicznego geniuszu, był to jednak szokujący policzek. Nie dziwię się, to pierwszy i póki co chyba jedyny błąd twórców. Napoleon został wydany w krótkim odstępie czasu od Empire, powstało więc wrażenie odcinania kuponów od wcześniejszego hitu. Wrażenie o tyle zrozumiałe, że najmniejszy z największych Francuzów sprawiał powierzchowne wrażenie, jakoby niezbyt wiele różnił się od wcześniejszego Imperium. Nawet pomimo tego, to wciąż bardzo, bardzo dobra gra i jeżeli jesteście fanami strategii, naprawdę warto dodać ten tytuł do swojej kolekcji.

Korzystając z Cyfrowego Giermaszu otrzymacie klucz do pobrania gry na Steam. Wszystko działa tak jak powinno, sam to przetestowałem, bowiem zakupu Empire dokonałem przed rozpoczęciem pisania tego tekstu (wiem, trochę samolubne, ale odruch był nie do powstrzymania). Co więcej, oferowane tytuły są w polskiej wersji językowej, toteż miłośnicy strategii nie obyci z Językiem Królów poczują się jak rybka w wodzie, bez kombinowania z „ręcznym” wprowadzaniem polskich znaków.

Minus oferty cdp.pl? Czas, czas i jeszcze raz czas. Tego nie zostało wiele, ponieważ Giermasz kończy się w środę, o godzinie 16. Skusić się naprawdę warto, na którykolwiek z tych tytułów. Te 15 złotych, w stosunku do czasu i jakości grania, to śmieszne pieniądze.

Teksty, które musisz przeczytać:

Zagrał Jokera, a teraz wcieli się w Napoleona Bonapartego. Joaquin Phoenix i Ridley Scott zrobią razem pierwszy film od czasu „Gladiatora”

Ridley Scott nie pozwolił pandemii koronawirusa na pokrzyżowanie swoich filmowych planów i zamiast tego rzucił się w prawdziwy wir pracy. Ledwie dzisiaj ukończył pracę na planie swojego nowego filmu, a już ogłosił powstanie kolejnego. Będzie to dramat biograficzny „Kitbag” poświęcony postaci Napoleona I. Główną rolę zagra Joaquin Phoenix.

News/Film 14.10.2020

Dołącz do dyskusji (9)

9 odpowiedzi na “Najlepszy i najgorszy Total War – poważna wojna za śmieszne pieniądze”

 1. Imperium zdecydowanie bije Napoleona. Od czasów drugiego Medievala, Empire jest zdecydowanie najmocniejszą odsłoną serii.

  Coooooooooooooooooooo ?? Auto chyba troszku się spóźnij z tą sponsorowaną rekomendacją. Empire do czasu wyjścia Darthmoda byłopraktycznie niegrywalne ( za co słusznie gra została zjechana na wszelakich forach ). Gra wnosiła wiele nowych rzeczy ale wykonanie było i jest fatalne. Napoleon natomiast to chyba najlepszy Total War w jaki grałem. Świetne bitwy historyczne oraz dynamiczne kampanie.

  • Gralem tylko w Empire i wymiata. Napoleon mnie nie interesowal i powinien być dodatkiem do Empire. Nie rozumiem czemu jest niegrywalne. Ja jakoś gram.

   • No jak tobie nie przeszkadzały ten same jednostki u każdej nacji różniące się jedynie kolorami mundurów to nie mam pytań. Z modami oczywiście jest znacznie lepiej, ale bitwy hist. w Napoleonie to najlepsze co się trafiło w serii TW.

    • Gusta i guściki. Dla mnie każda z gier od Creative Assembly to pozycja obowiązkowa. To jedne z niewielu tytułów, przy określaniu których przed “bardzo dobre” dodaje się “tylko”. Ty preferujesz bitwy historyczne, z kolei sam znam wielu graczy, którzy bardziej cenią “swobodną rozgrywkę”, uciekającj od historycznych kampanii. Kto co lubi :)

     • Co ma gust do tego, że czysty Empire bez modów jest niegrywalny bo twórcy albo byli leniwy albo chcieli wyciągać kasę od graczy w postaci DLC ?

 2. […] Cyfrowy Giermasz słusznie kojarzył się z dobrymi i bardzo dobrymi grami w niskich i bardzo niskich cenach. To już czas przeszły, ponieważ najnowsza promocja Cdp.pl nie należy do tych tanich. Sklep wystawił na próbę graczy, którzy, mówiąc delikatnie, nie postawili na Cdp.pl suchej nitki. Szkoda, zwłaszcza, że to chyba najmocniejszy line-up Giermaszu, nie licząc fantastycznej promocji na gry z serii Total War. […]

 3. […] Cyfrowy Giermasz słusznie kojarzył się z dobrymi i bardzo dobrymi grami w niskich i bardzo niskich cenach. To już czas przeszły, ponieważ najnowsza promocja Cdp.pl nie należy do tych tanich. Sklep wystawił na próbę graczy, którzy, mówiąc delikatnie, nie postawili na Cdp.pl suchej nitki. Szkoda, zwłaszcza, że to chyba najmocniejszy line-up Giermaszu, nie licząc fantastycznej promocji na gry z serii Total War. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...