Polska na wypasie – TOP 5 OLiS

Muzyka 07.02.2013
Polska na wypasie – TOP 5 OLiS

Polska na wypasie – TOP 5 OLiS

Cudze chwalicie, swojego nie znacie? Zestawienie OLiS mówi zupełnie coś innego. W pierwszej piątce dominują polscy artyści charakteryzujący się różnym muzycznym stylem. I aż dziw bierze, że Ci wykonawcy są tak wysoko. Czyżby Polacy rzeczywiście mieli dobry gust muzyczny?

 

5. Weekend – Ona tańczy dla mnie.

No dobra, przesadziłem. Pan, który uwielbia ją, bo ona wywija dla niego na parkiecie, jak uczestniczka „You Can Dance”, nie schodzi z Oficjalnej Listy Sprzedaży. Wraz z zespołem i szaleńcze tanecznym albumem okupują wysokie pozycje. Polacy najwyraźniej często imprezowali, bo muzyki od Weekendu na trzeźwo raczej przetrawić się nie da. A to już trzeci tydzień. Czyżby „disco z pola” wraca do łask? Niebawem chyba będzie dubstepowa wersja „Jesteś szalona” – na wesela nowej generacji. Bo tenże hit ponadczasowy został zdetronizowany przez „Ona tańczy dla mnie”. 

artur_andrus_540_310

4. Artur Andrus – Myśliwiecka

Na szczęście, Weekend to tylko wypadek przy pracy, lub efekt kaca moralnego narodu. 45. Tydzień listę OLiS okupuje Polski melancholik Artur Andrus. Komik o wiecznie niezadowolonym uśmiechu ze swoją kabaretowo-wierszowym krążkiem ciągle jest popularny. Polacy lubią narzekać i najwyraźniej lubią też słuchać marudzącego Andrusa. W końcu jesteśmy krajem, który bezwarunkowo kocha kabareciarzy, a z perspektywy czasu to jedynie pan Artur chyba nie obniżył poziomu swoich słownych żartów.

donatan-rownonoc

3. Donatan – Równonoc – Słowiańska Dusza

Czy hip-hop może analizować historię Polski? Czy muzycznie jest w stanie przejść do czasów pogańskich i opowiedzieć o bóstwach tamtejszych czasów? I czy w końcu może połączyć komputerowe bity z muzyką ludową? Odpowiedź już kiedyś podał nam pewien znany polityk – „yes, yes, yes!”. Ekipa Donatana zrobiła niesamowitą robotę i nic dziwnego, że trzymają się tak wysoko na OLiSie. Ta płyta to ewenement w polskiej muzyce hip-hopowej. I mówi to ktoś, kto nie potrafi wytrzymać ani minuty podczas słuchania raperów nawijających o tym, co im ślina na język przyniesie. Przemyślana idea ma swoje rezultaty – 14. tydzień na liście i nadal trzyma się wysoko!

Okladke_Shrine_New_Slaves_5972820

2. Riverside – Shrine of The New Generation Slaves

Polski towar eksportowy. Riverside to progrockowcy, którzy wydawać, by sie mogło, że bardziej są znani za granicą niż w Polsce. A tu zaskoczenie, ich najnowszy album w drugim tygodniu nadal utrzymuje niemal najwyższą pozycję. A zgodnie z tytułem, nowa płyta to nowa generacja muzyki – wpływy jazzu, hard rocka a teksty o tym, jak tracimy się w dzisiejszym elektronicznym świecie. Tej płyty  każdy rockowiec nie może przegapić!

Basic CMYK

1. Lady Pank – Symfonicznie

A na szczycie, ukulturalniona wersja symbolu buntu czasów PRL-u. Lady Pank zaprosił orkiestrę symfoniczną i nagrał swoje najnowsze hity z jej akompaniamentem. Bunt w wersji poważnej – mariaż niczym „S&M” Metalliki. Lady Pank nie zrobił nic nowego i rewolucyjnego, a taki Dżem wcześniej zaaranżował swoje kompozycje w wersji symfonicznej. Czyżby to miłość do historii polskiego rocka, czy może odrobina prowizorki, że jesteśmy ukulturalnionym krajem?

Wszystkie albumy dostępne do odsłuchu na platformie WiMP.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...