Kafelki na ekranie smartfona sprawią, że obsługa Androida będzie bezproblemowa. Oto Action Blocks

News/Oprogramowanie 22.05.2020
Kafelki na ekranie smartfona sprawią, że obsługa Androida będzie bezproblemowa. Oto Action Blocks

Kafelki na ekranie smartfona sprawią, że obsługa Androida będzie bezproblemowa. Oto Action Blocks

Nowa aplikacja dla Androida – Action Blocks – która znacząco ułatwia obsługę telefonu osobom niepełnosprawnym. Umożliwia tworzenie na ekranie prostych i czytelnych widżetów potrafiących realizować dość złożone funkcje.

Obsługa typowego telefonu nie jest już przesadnie skomplikowana. Android w większości swoich odmian – oraz jego konkurenci – zostały zaprojektowane tak, by każda osoba mogła wygodnie i intuicyjnie korzystać z jego funkcjonalności. Ale… czy na pewno każda? Niektórzy z nas mogą mieć problemy z obsługą i nie chodzi tu o zaradność czy wiedzę. Dla osób o niepełnosprawności fizycznej bądź umysłowej, z przyczyn zupełnie niezależnych obsługa telefonu może stanowić nie lada wyzwanie.

Google, podobnie jak jego konkurencja, stara się wychodzić naprzeciw również i takim użytkownikom. Jego najnowszą inicjatywą jest aplikacja Action Blocks dla Androida Lollipop lub nowszego. Pozwala umieścić na ekranie funkcjonalne widżety, łatwe do odnalezienia i trafienia palcem.

Google Action Blocks to taki dotykowy Asystent Google.

Nie jest to przesadnie odległe porównanie, bowiem aplikacja korzysta z podobnych mechanizmów co Asystent Google. Różnica polega na tym, że Asystentowi wydajemy krótkie polecenia do złożonych czynności – na przykład włącz moją ulubioną playlistę na Spotify – a używając Action Blocks zamiast wydać polecenie klikamy w duży kafelek.

Kafelki na ekranie głównym możemy konfigurować niemal dowolnie – potrafią dokładnie to samo, co Asystent Google. Możemy więc na przykład stworzyć kafelek do Wyślij SMS-a do moich wnuczek czy nawiguj mnie do najbliższego sklepu spożywczego tudzież wyłącz światła w sypialni. To oczywiście mały wycinek bardzo licznych przykładów.

Aplikacja jest już dostępna do pobrania. Wydaje się też bardzo prosta w obsłudze: tworzenie kolejnych kafelków ułatwia intuicyjny kreator, prowadzący użytkownika krok po kroku i informujący co i dlaczego jest możliwe do wykonania. Warto się zainteresować – i mimo wszystko pomóc naszym dziadkom, babciom i niepełnosprawnym bliskim w instalacji i konfiguracji.

Dołącz do dyskusji