Nowe ikony Windowsa 10X. To właśnie one zastąpią aktywne kafelki

News/Oprogramowanie 12.10.2019
Nowe ikony Windowsa 10X. To właśnie one zastąpią aktywne kafelki

Nowe ikony Windowsa 10X. To właśnie one zastąpią aktywne kafelki

Dni aktywnych kafelków są już policzone. Wraz ze śmiercią telefonów z Windowsem i marginalizacją tabletów Microsoft wraca do koncepcji klasycznych ikon. Przyglądając się uważnie Surface Neo odkryliśmy kolejne z nich.

Idea aktywnych kafelków z Windowsa powstała z myślą o urządzeniach, w których podstawowym interfejsem jest ten dotykowy. Dzięki tym kafelkom widzimy najważniejsze informacje z każdej aplikacji – jeżeli ta obsługuje ten mechanizm – bez konieczności jej otwierania. Niestety dla Microsoftu, Windows na dotykowych urządzeniach się nie przyjął.

Jest nadal niezmiernie istotny zarówno na klasycznych PC, jak i na pecetach konwertowalnych w tablet. Na klasycznych tabletach jest jednak na marginesie, a wersja na telefony wręcz nie jest już rozwijana. Zdaniem wielu, aktywne kafelki straciły przez to sens. Na PC, by móc w ogóle je ujrzeć, i tak musimy w coś kliknąć. Ich wygoda, według sceptyków, jest teraz co najmniej dyskusyjna.

Windows 10x nowe ikony

Nadal uważam aktywne kafelki za pożyteczne narzędzie, jednak z moją opinią Microsoft się już nie zgadza. Windows 10X, który jest jednym z następnych kroków w rozwoju Windowsa 10, w ogóle ich nie wyświetla – mimo iż jest przeznaczony na urządzenie z dwoma dotykowymi wyświetlaczami.

Wzornictwo ikon do ponownej wymiany. Tak wyglądają Mapy, Alarmy i zegar oraz Kontakty w przyszłej wersji Windows 10.

Ikony wypatrzył na jednej z makiet Surface Neo serwis Aggiornamenti Lumia. Są one projektowane tak, by dobrze się komponowały z nową powłoką Windowsa 10X i jego launcherem aplikacji, który nieco przypomina swój odpowiednik z licznych odmian Androida.

To oczywiście nie wszystkie nowości. Nowe ikony aplikacji klienckich Office’a 365 nie tylko już znamy, ale też i trafiły one do użytkowników. Wyglądają tak:

windows 10x nowe ikony

Wcześniej do Sieci wyciekł też wygląd paru innych ikon z odświeżonego Windowsa. Poniżej widzimy Pasjansa, Eksplorator plików, Pogodę, Filmy i TV oraz Muzykę Groove:

windows 10x nowe ikony

Dołącz do dyskusji