Dekoder od telewizora jest dziś jak nawigacja GPS. Bez internetu daleko nie pojedziesz

Lokowanie produktu/RTV 20.09.2019
Dekoder od telewizora jest dziś jak nawigacja GPS. Bez internetu daleko nie pojedziesz

Dekoder od telewizora jest dziś jak nawigacja GPS. Bez internetu daleko nie pojedziesz

Świat się zmienia, a telewizja razem z nim. Dekodery to kolejne sprzęty, które zostały podpięte do internetu. I bardzo dużo na tym zyskały.

Drzewiej dekodery, dzięki którym można było oglądać telewizję kablową lub satelitarną, były urządzeniami w pełni autonomicznymi. Wystarczyło podpiąć do nich z jednej strony kabel antenowy, a z drugiej podłączyć je do telewizora, by skorzystać z wszystkich funkcji.

Klasyczna telewizja linearna w dobie smartfonów oraz serwisów VOD mierzy się z wieloma nowymi wyzwaniami. Na szczęście w Polsce są dostawcy usług telewizyjnych, którzy idą z duchem czasu i wzbogacają swoje dekodery o dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest połączenie z internetem.

Dekoder telewizyjny niczym nawigacja GPS

Urządzenia, które pozwalają odbierać sygnał telewizji satelitarnej lub kablowej, przywodzą na myśl… dedykowane nawigacje GPS montowane w autach. W obu przypadkach mamy do czynienia z wyspecjalizowanym sprzętem elektronicznym, który przez lata istniał w świecie offline.

dekoder orange tv

Pierwsze nawigacje, jak dekodery, nie łączyły się bowiem w ogóle z internetem. Wyznaczały trasę w oparciu wyłącznie o te dane, które uprzednio wgrał do nich producent. Aktualizacje map, jeśli takowe w ogóle powstały, trzeba było wgrywać na taki GPS ręcznie – np. podłączając go co jakiś czas do komputera.

Brak połączenia z siecią nie przystoi współczesnej elektronice.

Nawigacja offline oczywiście doprowadzi do celu, ale dziś nawet te najdroższe sprzęty z tej kategorii, jeśli są odcięte od sieci, wydają się upośledzone w porównaniu do chociażby Google Maps. Ta darmowa usługa dostępna na smartfonach potrafi w końcu czerpać z sieci np. informacje o korkach w czasie rzeczywistym.

W przypadku nowoczesnych dekoderów jest podobnie – chociaż działają bez dostępu do internetu, to przejście w tryb online znacznie zwiększa ich możliwości. Właśnie dzięki temu modele, które mogą wybrać klienci Orange TV, zostawiają daleko w tyle swoich starszych, „nieuinternetowionych” braci.

Co potrafi dekoder Orange TV?

Nowy dekoder Orange pozwala na oglądanie treści wideo w 4K. Urządzenie można podpiąć do globalnej sieci, by strumieniować filmy i seriale z chmury. Jednym ze źródeł materiałów w tak wysokiej rozdzielczości jest serwis Netflix, którego zbiory można przeglądać w Orange TV z poziomu menu dekodera.

oranve tv 1

Abonenci, którzy zdecydują się na dekoder 4KIWU200, mogą skorzystać też z usługi o nazwie Multinagrywarka. To rozwiązanie pozwala przewinąć aktualnie odtwarzany program do początku, dzięki czemu nie trzeba już rozpoczynać seansu w połowie, gdy trafi się na coś fajnego podczas skakania po kanałach.

Co jeszcze potrafi Multinagrywarka w Orange TV?

Oprócz przewijania aktualnie emitowanego programu do początku abonenci mogą wykorzystać Multinagrywarkę, by obejrzeć programy wyemitowane do 7 dni wcześniej. Można je w dodatku „nagrywać” jednocześnie i przechowywać na serwerze, a łącze internetowe nie jest tym zadaniem dodatkowo obciążone.

Multinagrywarka w Orange TV spodoba się też tym osobom, które wykupują dodatkowe dekodery 4K w ramach usługi Multiroom Premium. Zapisane w chmurze filmy, seriale i inne audycje będzie można oglądać na każdym z tych sprzętów. A wszystko to dzięki podpięciu tych urządzeń do sieci.

Klasyczne dekodery nie byłyby w stanie zaoferować tego typu funkcji.

Telewizja dzięki temu wchodzi w XXI wiek, a klienci otrzymują nielimitowane miejsce w chmurze na nagrane programy filmy, seriale i programy. Po zarejestrowaniu ich na swoim koncie można odtwarzać je przez kolejne 30 dni. Robi się z tego taki nowoczesny magnetowid spięty w dodatku z aplikacją Orange TV Go.

orange tv 2

W ramach tej usługi treści wideo z Orange TV można oglądać na komputerach i na urządzeniach mobilnych. Nowoczesna telewizja Orange’a nie jest bowiem przywiązana na stałe do jednego ekranu w domu. W dodatku dostawcą usług telewizyjnych jest operator telefonii komórkowej – można liczyć na profity z tego tytułu.

Razem z telewizją w ramach ofert Orange Love można wykupić w Orange abonament telefoniczny. Pozwala to odebrać z kartą SIM od telekomu smartfon, który sprawdzi się idealnie podczas oglądania filmów i seriali. Wsród polecanych przez sieć modeli są Xiaomi Redmi Note 7 oraz Samsung Galaxy A40.

*Materiał powstał przy współpracy z Orange

Dołącz do dyskusji