REKLAMA

Nadchodzi przetasowanie. Wydatki na centra danych maleją, ale chmura rośnie w oczach

Z analiz Gartnera wynika jasno, że globalne nakłady pieniężne na IT mają wynieść ponad 3,7 bln dol. w tym roku. Oznacz to wzrost o 0,6 proc., gdy porównamy wydatki do tych sprzed roku. Roczna skala wydatków na IT nie ulegnie dużym zmianom, jak na dłoni widać jednak znaczne przetasowania w budżetach.

25.09.2019 15.09
Wydatki na centra danych maleją, ale chmura rośnie w oczach
REKLAMA
REKLAMA

Wydatki na stare segmenty technologiczne, takie jak własne serwerownie czy centra danych, nadal będą spadać. Nakłady na centra danych zmaleją (203 mld dol. – spadek o 3,5 proc. w porównaniu do 2018 r.), na urządzenia też (spadek o 4,3 proc. z 682 mld dol.).

Dla odmiany wzrosną za to wydatki na oprogramowanie firmowe – do końca roku mają one osiągnąć poziom 457 mld dol., co stanowi wzrost o 9 proc. w porównaniu z 2018 r.

Bezpośrednią przyczyną spadków nakładów na centra danych i urządzenia ma być dynamiczny rozwój rozwiązań chmurowych. Gartner przewiduje, że w ciągu najbliższych kilku lat cloud computing, jako główny trend, jeszcze mocniej wpłynie na decyzje dotyczące infrastruktury systemowej. Wykorzystanie chmury zostanie rozszerzone o dodatkowe segmenty oprogramowania użytkowego, w tym pakiety biurowe do zarządzania treścią, komunikacją czy projektami.

Polska w chmurach

 class="wp-image-1009257"

30 proc. z przedsiębiorstw, które planują wzrost wydatków na usługi IaaS (Infrastructure as a Service, czyli „infrastruktura jako usługa”), widzi go na poziomie ok. 11-29 proc., podczas gdy 23 proc. badanych firm szacuje, że nakłady te będą większe o ok. 30-49 proc. Niemal nikt nie planuje zmniejszać wydatków na rozwiażania chmurowe. W badaniu tylko 1 proc. małych przedsiębiorstw zadeklarował takie plany.

Wzrost zainteresowania cloud computingiem potwierdzają wyniki badania „Chmura publiczna w Polsce 2019 – wykorzystanie, bezpieczeństwo, plany rozwoju”, zrealizowanego przez IDG we współpracy z Oktawave wśród firm, które korzystają lub planują skorzystać z rozwiązań chmurowych.

 class="wp-image-1009263"

Dlaczego chmura rozpycha się łokciami i podgryza centra danych? Cloud computing wygrywa przede wszystkim pod względem możliwości optymalizacji kosztów i procesów IT (tak odpowiedziało 55 proc. badanych). Charakteryzuje go wysoka skalowalność rozwiązań projektowanych na jej fundamentach (44 proc.). Niemal tyle samo firm (43 proc.) postrzega chmurę jako istotne narzędzie w realizacji strategii cyfrowej transformacji w obszarze infrastruktury przedsiębiorstwa.

 class="wp-image-1009266"

Chmura chmurze nierówna

 class="wp-image-1009254"

Z raportu Oktawave i IDG wynika, że nie ma jednego słusznego kierunku rozwoju chmury. Dla niemal dwóch piątych firm (36 proc.) optymalnym rozwiązaniem jest chmura oparta na modelu hybrydowym.

Zaś co trzecia firma (30 proc.) ma w planach zwiększyć swoje zaangażowanie w chmurze publicznej, natomiast co piąta bazuje tylko na niej i nie zamierza tego zmieniać.

Nieco ponad jedna na dziesięć firm planuje inwestycje w środowiska chmurowe typu multi-cloud.

REKLAMA

*Materiał powstał we współpracy z Oktawave - partnerem technologicznym Spider’s Web

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA