Bank Pekao zmienia sposób weryfikacji przelewów. Klienci mają dwie metody do wyboru

News/Bankowość 14.08.2019
Bank Pekao zmienia sposób weryfikacji przelewów. Klienci mają dwie metody do wyboru

Bank Pekao zmienia sposób weryfikacji przelewów. Klienci mają dwie metody do wyboru

Pekao wycofuje się ze zdrapek, aplikacji PekaoToken i tokenów sprzętowych na rzecz autoryzacji za pomocą aplikacji mobilnej lub kodów wysyłanych SMS-em. 

Pekao 14 sierpnia zmieniło zasady weryfikowania transakcji w bankowości internetowej. Dotychczasowe metody zastąpione zostały autoryzacją za pomocą aplikacji mobilnej PeoPay lub kodem SMS.

Dwa sposoby autoryzacji w Pekao, który wybrać?

Na logujących się na swoje konto w banku klientów Pekao czeka niespodzianka w postaci wiadomości z prośbą o wybranie nowego sposobu weryfikacji transakcji. Jeśli zlecamy przelew w aplikacji PeoPay, wyboru właściwie nie mamy. W wypadku przelewów na kwotę większą niż 200 zł będziemy je potwierdzać SMS-em, inne zatwierdzimy przez podanie PIN-u do aplikacji.

Jeśli dokonujemy jednak operacji bankowych przez przeglądarkę, mamy do wyboru dwie metody potwierdzenia naszej tożsamości – przepisanie treści płatnego SMS-a wysyłanego z banku lub zalogowanie się do aplikacji mobilnej i potwierdzenie w niej dokonania płatności. Sam bank poleca wybranie autoryzacji za pomocą PeoPay i zachęca do tego, stosując płatne SMS-y. Choć aplikacja nie jest doskonałym wyborem, to rzeczywiście może być to wybór lepszy.

Jeśli chodzi bowiem o potwierdzenia za pomocą SMS-ów, to złodzieje na całym świecie coraz lepiej radzą sobie z wyłudzaniem duplikatów kart SIM od operatorów. Sprytny złodziej zbyt często jest w stanie wyrobić sobie duplikat takiej karty bez wiedzy ni zgody jej oryginalnego właściciela. Jeśli ukradną nam smartfona, zwykle już przy pierwszym fotogenicznym latte orientujemy się, że coś się stało i możemy szybko zareagować, biegnąc do placówki banku. Jeśli zdezaktywują naszą kartę SIM i uruchomią swój duplikat, możemy się przez długie godziny w ogóle nie połapać, że coś jest nie tak. Do tego zdarzają się ataki na protokoły SS7 działające w sieciach mobilnych.

Zmiana sposoby logowania do Pekao.

Na klientów banków czekają nie tylko zmiany w postaci nowego sposobu potwierdzenia przelewów, ale też w sposobie logowania do bankowości internetowej firmy. Dodatkowe środki ostrożności zostaną zastosowane, kiedy będziemy się logować na nowym urządzeniu, co 90 dni i w wypadku próby zmian wrażliwych informacji. Wynika wchodzącej w życie 14 września dyrektywy PSD2, która nakłada na banki obowiązek stosowania silnego uwierzytelnienia, czyli wprowadzenia metody weryfikacji dwuetapowej zatwierdzonej przez Unię.

Złodzieje pewnie chętnie skorzystają z wprowadzanych przez banki zmian i związanego z nim zamieszania, dlatego w najbliższych tygodniach warto wyjątkowo ostrożnie czytać maile i wiadomości rzekomo przychodzące z banków. Jeśli budzą one jakiekolwiek wątpliwości, można się udać do najbliższego oddziału banku lub dzwonić na jego numer telefonu podany na jego oficjalnej stronie i zweryfikować, czy na pewno autorem wysyłanych do nas wiadomości jest bank, a nie oszust.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji