Apple szykuje się na rewolucję. Pierwszy iPhone 5G ma pojawić się już za rok

News/Sprzęt 17.06.2019
Apple szykuje się na rewolucję. Pierwszy iPhone 5G ma pojawić się już za rok

Apple szykuje się na rewolucję. Pierwszy iPhone 5G ma pojawić się już za rok

Pierwsze telefony marki Apple z modemem 5G mają pojawić się już za rok, ale nie wszystkie modele z 2020 r. otrzymają ten moduł.

W wybranych krajach na świecie sieć 5G już działa, a pierwsi producenci zaczęli sprzedawać smartfony kompatybilne ze stacjami bazowymi nowej generacji. Jak na razie są to jednak urządzenia z systemem Android takich marek jak Samsung, LG czy Oppo. Wielkim nieobecnym wyścigu o 5G jest jak na razie Apple.

Apple nie spieszy się, by zaprezentować iPhone’a 5G.

Tak naprawdę trudno się firmie z Cupertino dziwić. Smartfony z modułami 5G są dziś jedynie dodatkiem do oferty jej androidowej konkurencji, a nie jej trzonem. Skorzystać można z nich tylko w wybranych lokalizacjach, a umieszczenie ich w obudowie telefonu w wyraźny sposób podnosi koszty produkcji, co nie pozostałoby bez wpływu na i tak wysoką cenę.

W tym roku mają zadebiutować trzy zupełnie nowe iPhone’y, ale następcy modeli iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR nie dostaną jeszcze modułów 5G. Trzeba pamiętać, że w przypadku iPhone’a moduły LTE też pojawiły się z lekkim opóźnieniem względem rynku. Jak jednak podaje portal bgr.com, pierwszy iPhone 5G pojawi się rok później.

Nowe modemy i nowe rozmiary iPhone’ów w 2020 r.

Rzekomo w 2020 r. zmienią się rozmiary ekranów wykorzystywanych w iPhone’ach. Dwa podstawowe modele w ofercie, czyli kolejni następcy iPhone’a XS oraz iPhone’a XS Max będą miały 5,4-calowe oraz 6,7-calowe wyświetlacze. Z kolei tańszy od nich kolejny następca iPhone’a XR ponownie będzie miał 6,1-calowy panel – tym razem już w technologii OLED.

Tak jak wszystkie trzy telefony Apple’a zbliżą się w 2020 r. do siebie pod względem technologii wyświetlania obrazu, tak ma zacząć je odróżniać moduł bezprzewodowej transmisji danych. Dwa topowe modele mają otrzymać moduł 5G, a ten tańszy ma trafić do sklepów wyłącznie z modułem LTE. To brzmi wiarygodnie, a taki podział oferty miałby sens.

Warto przy tym dodać, że dostawcą pierwszych modemów 5G, które zamontowane zostaną w iPhone’ach, ma być Qualcomm, z którym Apple niedawno zakopał topór wojenny. Intel zrezygnował bowiem z rynku mobilnego. Nie jest jednak wykluczone, że Apple wykupi dział mobilny od Intela, skoro firma Tima Cooka planuje samodzielnie produkować modemy 5G już w 2022 lub 2023 roku.

Dołącz do dyskusji