Ostatnie zdanie, jakie usłyszysz przed wejściem do tego basenu? „Nie bój się!”

News/Podróże 07.06.2019
Ostatnie zdanie, jakie usłyszysz przed wejściem do tego basenu? „Nie bój się!”

Ostatnie zdanie, jakie usłyszysz przed wejściem do tego basenu? „Nie bój się!”

Niektóre dzieła architektury wyglądają niesamowicie na zdjęciach i renderach. Jednak gdy zaczniemy im się nieco bliżej przyglądać, podziw może ustąpić przerażeniu. Wykąpalibyście się w widocznym na głównym zdjęciu basenie?

Najświeższym hitem mediów społecznościowych jest projekt basenu, stworzony przez Compass Pools. To wykonany z przeźroczystego akrylu zbiornik, który mieścić ma w sobie 600 tys. litrów wody. Co w tym takiego niezwykłego? I dlaczego przezroczysty akryl? Odpowiedź na oba pytania tkwi w lokalizacji basenu. A jest to dach 55 piętrowego wieżowca w Londynie.

przeźroczysty basen na dachu

Nie jestem pewien czy w ogóle ów projekt – bo to nie zdjęcia, a rendery – zostanie zrealizowany, z uwagi na rygorystyczne przepisy bezpieczeństwa. Nie ma jednak żadnej wątpliwości, że wygląda on niesamowicie, a równie niezwykłym musi być doświadczenie wykąpania się w tymże basenie. Choć ja byłbym nieco przerażony, co rusz wyobrażając sobie co się stanie, gdy jedna z akrylowych ścian ulegnie uszkodzeniu.

Wejście do przezroczystego basenu na dachu wieżowca znajduje się pod przeźroczystą podłogą. Choć nie trzeba będzie nurkować.

przeźroczysty basen na dachu

To oznacza, że osoby w basenie będą mogły patrzeć również w dół pod podłogę, pływacy będą też mogli być obserwowani przez osoby korzystające ze znajdującej się pod zbiornikiem klatki schodowej. Nie cała podłoga będzie jednak transparentna. W jednym z jej elementów znajduje się bowiem wyjście z basenu.

Na szczęście nie trzeba będzie niczym Ethan Hunt czy Lara Croft nurkować do jakichś podwodnych tuneli. Z podłogi wysuwać się będzie izolowana od znajdującej się w basenie wody spirala schodów. Bo przecież korzystając z takiego basenu spodziewamy się wygody i efektownych dodatków.

Basen oczywiście wyposażony zostanie we wszelkie czujniki pozwalające regulować poziom i temperaturę wody w zależności od pogody. Budowa budynku, którego ma być on zwieńczeniem, rozpocznie się w przyszłym roku.

przeźroczysty basen na dachu

Compass Pools ma oryginalny pomysł. Ogromna kreatywność drzemie też u innych projektantów basenów.

przeźroczysty basen na dachu

Na przykład widoczne powyżej Blue Lagoon Geothermal Spa w islandzkim Grendavik to miejsce, które wygląda jakby było wprost wyciągnięte z jakiegoś mistycznego snu. Kąpiel w nim jest jednak bardzo komfortowa, bowiem woda jest podgrzewana przez płynący nieopodal strumień lawy. Jest też niezwykle bogata w minerały, w tym w krzemionkę i siarkę.

przeźroczysty basen na dachu

Basen hotelu Golden Nugget w Las Vegas pozwala za to na pływanie z rekinami. Są one oczywiście oddzielone od pływaków grubą szklaną taflą, iluzja jest jednak ponoć doskonała. I nieco przerażająca. Budowa tego basenu kosztowała 30 mln dol.

przeźroczysty basen na dachu

Niesamowite wrażenie robi też basen Wiszących Ogrodów Bali. Możemy się w nim kąpać zarówno na poziomie tarasu, jak i zdecydować się na relaks na wyższym poziomie – dosłownie i w przenośni – z którego możemy podziwiać widok na całą przepiękną dolinę.

przeźroczysty basen na dachu

Potencjalnie najbardziej przerażający basen świata znajduje się jednak w Afryce, przy jednym z największych wodospadów na całym świecie. Nazywa się on Devil’s Pool i został niemal w całości uformowany przez naturalne działania erozyjne. Odradzałbym jednak pląsanie po jego krawędziach. Można się poślizgnąć, a to z kolei może skutkować śmiertelny w skutkach lot z wysokości 128 metrów wraz z milionami litrów rzeki Zambezi.

* Zdjęcia basenu pochodzą ze strony compass-pools.co.uk

Dołącz do dyskusji

Advertisement