Ruszyła budowa lotniska Amazonu. Zamówienia mają docierać do klientów jeszcze szybciej

News/Zakupy 15.05.2019
Ruszyła budowa lotniska Amazonu. Zamówienia mają docierać do klientów jeszcze szybciej

Ruszyła budowa lotniska Amazonu. Zamówienia mają docierać do klientów jeszcze szybciej

Budowa portu lotniczego Amazonu ruszyła dzisiaj. Pierwsze wbicie łopaty w ziemię przypadło Jeffowi Bezosowi. CEO firmy zrobił to w swoim stylu – koparką.

Lotnisko, które w całości obsługiwać będzie loty transportowe dla Amazonu, powstanie w amerykańskim stanie Kentucky. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 1,5 mld dol. Firma Bezosa podpisała umowę na 50-letnią dzierżawę całego terenu.

Lotnisko Amazonu – to ma sens

Amazon nie jest pierwszą firmą, związaną z branżą technologiczną, która postanowiła wybudować sobie swoje własne lotnisko. Na podobny ruch zdecydowało się chociażby Google. W przypadku firmy z Mountain View chodziło jednak o loty pasażerskie, tymczasem Amazon chce skupić się w pełni na dostawach zamówień ze swojego internetowego sklepu.

Ma to sporo sensu. Szczególnie że Amazon chce zapewnić swoim klientom z wykupioną usługą Prime dostawy towarów w 24 godziny od zamówienia. Do tego posiadanie własnych linii transportowych przełoży się na oszczędności. Firma Jeffa Bezosa korzysta obecnie z usług zewnętrznych firm kurierskich, takich jak UPS, FedEx czy USPS.

Pierwsze samoloty z przesyłkami Amazon wystartują w 2021 r.

O ile oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jak na razie nie wiadomo, czy Amazon ma już na oku jakiś konkretny model samolotu – zważywszy, że samo lotnisko będzie gotowe do działania dopiero za dwa lata, zgaduję, że jest jeszcze na to trochę czasu. Bezos, po wykopaniu koparką pierwszej dziury w ziemi, oficjalnie rozpoczynając budowę, pochwalił się również, że nowy port lotniczy wygeneruje ok. 2 tys. nowych miejsc pracy. Mniej więcej tyle samo, ile generują większe sortownie i magazyny Amazonu. Cóż, w zasadzie lotnisko firmy będzie prawie tym samym. Nie licząc samolotów oczywiście.

Dołącz do dyskusji