Microsoft pochwalił się 8,8 mld dol. zysku na czysto. Firma Nadelli opublikowała świetne wyniki kwartalne

News/Biznes 25.04.2019
Microsoft pochwalił się 8,8 mld dol. zysku na czysto. Firma Nadelli opublikowała świetne wyniki kwartalne

Microsoft pochwalił się 8,8 mld dol. zysku na czysto. Firma Nadelli opublikowała świetne wyniki kwartalne

Microsoft ma prawdopodobnie jedną z najzdrowszych struktur w całym światku dużych firm informatycznych. Firma Nadelli chodzi jak w zegarku, jak niemal zawsze publikując niesamowite wyniki finansowe.

Według sprawozdania przedstawionego udziałowcom, zysk netto Microsoftu za miniony kwartał wyniósł 8,8 mld dol. przy przychodach w wysokości 30,6 mld dol. Wartości te wzrosły w porównaniu do analogicznego kwartału rok temu o, odpowiednio, 19 i 14 proc.

Jak niemal zawsze, najwięcej zarobił pion More Personal Computing, na który składają się działy opiekujące się takimi produktami, jak Windows, MSN, Bing, Surface czy Xbox. Odnotował 10,7 mld dol. przychodu, a więc 14-procentowy wzrost. Sam Windows odnotował 15-procentowy wzrost przychodów, ale wyłącznie za sprawą klientów firmowych: sprzedaż konsumenckich licencji, należących do tego zbioru, odnotowała jednoprocentowy spadek.

microsoft wyniki finansowe q1 2019

Surface odnotował przychody na poziomie 1,33 mld dol. To co prawda mniej o 0,57 mld dol. niż w poprzednim kwartale, ale to też 21-procentowy wzrost względem analogicznego kwartału w roku ubiegłym, z którym domyślnie zestawiamy wszystkie wartości. Dział Xboksa odnotował wzrost przychodów do poziomu 2,4 mld dol., ale liczba aktywnych użytkowników Xbox Live spadła o milion do poziomu 63 mln.

Oczywiście, że brylują narzędzia do pracy i dla biznesu.

microsoft wyniki finansowe q1 2019

Pion Productivity and Business Processes, do którego należą Office, LinkedIn i Dynamics, był drugim najlepiej zarabiającym w ostatnim kwartale w Microsofcie. Odnotował on 10,2 mld dol. przychodów, z czego 12-procentowy wzrost należał do firmowych usług Office’a 365 i 8-procentowy do konsumenckich. Microsoft chwali się, że na dziś obsługuje 34,2 mln konsumenckich subskrybentów swojej usługi biurowej (rok temu było to 30,6 mln).

microsoft wyniki finansowe q1 2019

No i nie zapominajmy o pionie Intelligent Cloud, na który składają się między innymi SQL Server, Visual Studio, Windows Server, Azure i GitHub. Odnotował on 9,7 mld dol. przychodu, co przekłada się na 22-procentowy wzrost. W tym zbiorze Azure odnotował 73-procentowy wzrost, a produkty serwerowe i usługi chmurowe 27-procentowy. Microsoft pochwalił się też, że jego dział Enterprise Mobility obsłużył w ostatnim kwartale 100 mln stanowisk.

„A to wszystko wśród licznych premier”.

Microsoft zwyczajowo postanowił przypomnieć inwestorom co udało mu się osiągnąć przez ostatni kwartał. Jest to ciekawe w kontekście analizowania optyki samej firmy i tego, co ona sama uznaje za swoje priorytety. Na pierwszym miejscu wymieniono Office’a 365, który w końcu trafił do Mac App Store. Excel zyskał moduły do analizy danych na zdjęciach a aplikacje na macOS-a otrzymały obsługę wstawiania aplikacji 3D.

Microsoft Teams, usługa która od wielu miesięcy jest wskazywana przez firmę jako ta „najważniejsza z nowych”, doczekała się znacznej rozbudowy w funkcjach jej aplikacji mobilnych, implementacji mechanizmu DLP (Data Loss Protection) oraz funkcji dla pracowników terenowych. Została też dodana do planu abonamentowego Office 365 ProPlus.

Najważniejsze dla Windowsa w ostatnim kwartale, zdaniem Microsoftu, była zmiana w prowizjach na Microsoft Store – na rzecz deweloperów, rzecz jasna. Jeśli chodzi o gry, firma wskazywała na premierę Crackdowna 3 (oj…), powiększanie się katalogu Xbox Game Pass, wprowadzenie wirtualnej waluty do usługi Mixer oraz opublikowanie Xbox Live SDK w nowej wersji dla systemów iOS i Android. Firma pochwaliła się też usprawnieniami w algorytmach sztucznej inteligencji usługi Bing, choć te nadal wydają się omijać jej polską wersję. Szkoda, bo to oznacza, że system rozpoznawania polskiej mowy w produktach Microsoftu będzie na dotychczasowym poziomie. Niestety, fatalnym.

Dołącz do dyskusji