iOS 13 sprawi, że iPad bardziej zasłuży na nazwę Pro

News/Oprogramowanie 15.04.2019
iOS 13 sprawi, że iPad bardziej zasłuży na nazwę Pro

iOS 13 sprawi, że iPad bardziej zasłuży na nazwę Pro

Na początku czerwca Apple zaprezentuje nowe wersje swoich systemów operacyjnych. W tym roku możemy spodziewać się wielu interesujących nowości w iOS.

Jak donosi serwis 9to5Mac, iOS 13 przyniesie wiele zmian i nowości. Na szczycie listy znalazł się oczywiście tryb ciemny, na wzór tego wdrożonego w macOS 10.14 w ubiegłym roku.

Nowości w iOS 13

Systemowy dark mode to jedna z najbardziej oczekiwanych przeze mnie nowości w iOS-ie. Owych oczekiwań nie biorę z powietrza. We wszystkich aplikacjach, które to umożliwiają, włączyłem ciemną wersję interfejsu. W ten sposób korzystam choćby z Things, Feedly, Twittera, Messengera, Slacka, YouTube’a. Brakuje oczywiście systemowego trybu ciemnego, bo mimo wszystko funkcja inteligentnego odwracania kolorów w Udogodnieniach ekranu w ustawieniach iOS jest tylko namiastką. Dodać do tego należy, że włączenie jej powoduje wyłączenie True Tone, czyli dostosowywania ekranu do otoczenia, by – jak to ujmuje Apple – „zapewnić spójność wyświetlanych kolorów niezależnie od warunków”.

Wiele z opisywanych nowości w iOS 13 dotyczyć będzie przede wszystkim iPada. Ma to sens, zwłaszcza w przypadków iPadów Pro, które poza nazwą i wydajnością mimo wszystko trudno określić mianem narzędzi dla profesjonalistów. Zwrot nastąpił w iOS 11, gdy iPad zyskał wiele funkcji, w tym odświeżonego docka, funkcje Split View i Slide Over. Dzięki nim na iPadzie można korzystać z więcej niż jednej aplikacji naraz czy używać wiszącego okna. Niewątpliwie ułatwia to pracę.

Naturalną konsekwencją prac na wielozadaniowością w iOS będzie możliwość korzystania z wielu okien w ramach jednej aplikacji. Mają być one przesuwalne na ekranie. Przypniemy je do krawędzi i ułożymy w stos, jedna na drugiej. 9to5Mac porównuje tę funkcję do interfejsu PanelKit, z którym można zapoznać się na GitHubie.

W iOS 13 ma pojawić się gest cofania wprowadzonego tekstu w iPadowej klawiaturze ekranowej. Stuknięcie w ekran trzema palcami i gest w lewo lub w prawo spowoduje odpowiednio cofnięcie i ponawiania działania.

Przeglądarka Safari w iPadzie ma również żądać domyślnie pełnej wersji witryny, a nie, jak obecnie, ładować wersję mobilną strony internetowej.

Co jeszcze przyniesie iOS 13?

Wśród oczekiwań wymienia się również zmiany w Mail.app. Poczta ma być sortowana po kategoriach (np. newslettery, zakupy itp.). Problemem nie będzie również współpraca z aplikacjami biurowymi innych firm (np. Microsoft Office). Przeprojektowania doczekać ma się również aplikacja Przypomnienia.

Najważniejszy będzie Marzipan?

Nowości w iOS są ważne dla wielu użytkowników, ale w praktyce ważniejszą zmianą będzie prezentacja projektu Marzipan. Zaoferuje on możliwość pisania uniwersalnych aplikacji dla iOS-a i macOS-a. Podczas WWDC Apple zaprezentuje zapewne zestaw narzędzi (SDK) umożliwiających tworzenie aplikacji działających na iPadach (a w przyszłości również iPhone’ach) i komputerach Mac.

Apple Worldwide Developers Conference rozpocznie się w tym roku 3 czerwca. Na Spider’s Web będziemy relacjonować prezentację, która otworzy konferencję.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji