Jeżeli Netflix wariuje na twoim Xboksie, nie musisz regulować odbiornika. Nie jesteś sam

News/Technologie 05.03.2019
Jeżeli Netflix wariuje na twoim Xboksie, nie musisz regulować odbiornika. Nie jesteś sam

Jeżeli Netflix wariuje na twoim Xboksie, nie musisz regulować odbiornika. Nie jesteś sam

Masz najwydajniejszą konsolę na rynku i nowoczesny telewizor, zdolny do wyświetlania obrazu w formacie Dolby Vision? To super. A teraz wyłącz obsługę tego formatu w konsoli. No chyba, że chcesz oglądać seriale na ćwiartce ekranu.

Odkryłem wczoraj wieczorem nową usterkę w konsoli Xbox One, a przynajmniej nikt do tej pory wcześniej publicznie jej nie zgłaszał. Jest ona związana z oglądaniem treści w formacie Dolby Vision z usługi Netflix. To oczywiście już na samym początku ogranicza grupę dotkniętych ją osób: telewizory zgodne z Dolby Vision jeszcze nie są powszechne, a większość widzów – wydaje mi się – raczej korzysta w wbudowanych w telewizor aplikacji.

Ja jednak doceniam wygodę obsługi usług VoD i gier wideo jednym urządzeniem, na dodatek biorąc pod uwagę specyfikę mojego kina domowego nie mogę korzystać z nich w inny sposób – przynajmniej nie bez zrezygnowania z rozwiązań Dolby. A gdy wczoraj chciałem się zrelaksować i odpocząć przy nowym odcinku serialu, aplikacja od Netfliksa zaczęła szaleć.

Netflix na Xbox One wyświetla obraz tylko w rogu ekranu. To wina implementacji mechanizmu Dolby Vision.

Dolby Vision content on Netflix app from xboxone

Gdy skończyły mi się pomysły jak naprawić ten problem, poprosiłem o pomoc na reddicie. Okazuje się, że nie jestem jedyny – już kilkoro innych członków tamtejszej społeczności potwierdziło, że ma ten sam problem. Treści zakodowane w Dolby Vision wyświetlają się w rogu ekranu. Treści w HDR10 i SDR są odtwarzane bez problemu.

Nie jest przy tym jasne co dokładnie jest źródłem problemu. Jedna z ostatnich aktualizacji oprogramowania Xbox One wprowadzała „usprawnienia związane z odtwarzaniem treści w 4K i HDR”. Niedawno też ukazała się aktualizacja serwisowa aplikacji Netflix na Xbox One.

Biorąc pod uwagę fakt, że microsoftowa implementacja Dolby Vision jest programowa (cokolwiek by to nie znaczyło) oraz że w wyniku błędu obraz wyświetlany jest na ćwiartce ekranu (co sugeruje stosowanie bufora ramki Full HD) można zgadywać, że Netflix i Microsoft nie uzgodniły wzajemnie wprowadzanych przez siebie zmian w oprogramowaniu.

Co to jest to Dolby Vision i jak rozwiązać problem z aplikacją Netflix na Xbox One?

Usterkę zgłosiłem zarówno do pomocy technicznej Microsoftu, jak i Netfliksa. Na razie nie otrzymałem jeszcze informacji zwrotnej. Tymczasowym rozwiązaniem jest niestety wyłączenie obsługi Dolby Vision w ustawieniach samej konsoli. Netflix na dziś i tak jest jedyną aplikacją, która wykorzystuje ten format Dolby na Xbox One. Nie robi też tego żadna gra. Po wyłączeniu, Netflix zacznie odtwarzać uszkodzone treści w HDR10, który działa bez problemu.

Dolby Vision to jeden z dwóch proponowanych następców HDR10. Oferuje względem poprzednika możliwość dynamicznej zmiany parametrów obrazu. Różnice w jakości są dostrzegalne, nie jest to jednak coś szczególnie istotnego. Więc tak jak rozumiem irytację dotkniętych problemem – owa frustracja i mnie dręczy – tak przynajmniej zbyt wiele nie tracimy. Choć mam nadzieję, że Netflix i Microsoft szybko rozwiążą ten problem.

Dołącz do dyskusji