Jeżeli powstanie składany iPhone, będzie miał szklany ekran. Firma Corning pracuje nad elastycznym szkłem

News/Sprzęt 05.03.2019
Jeżeli powstanie składany iPhone, będzie miał szklany ekran. Firma Corning pracuje nad elastycznym szkłem

Jeżeli powstanie składany iPhone, będzie miał szklany ekran. Firma Corning pracuje nad elastycznym szkłem

Firmy Huawei i Samsung pokazały już swoje składane smartfony. Żaden z nich jednak nie posiada szklanego wyświetlacza. Apple prawdopodobnie nie pójdzie tą drogą. 

Galaxy Fold oraz Huawei Mate X, chociaż różnią się od siebie w wielu kwestiach, dzielą jedną wspólną cechę – plastikowe ekrany. Aktualnie nie istnieje bowiem żaden szklany wyświetlacz, który byłby na tyle elastyczny, żeby móc zginać się w taki sposób, jak zaprezentowano w tych dwóch modelach. Plastikowe ekrany mogą okazać się o tyle problematyczne, że o wiele gorzej znoszą wszelkie próby ich zarysowania.

Starsi czytelnicy, którzy pamiętają telefony z wyświetlaczami tego typu zapewne zgodzą się z tą tezą. Huawei i Samsung twierdzą oczywiście, że ekrany w ich elastycznych telefonach zostały dodatkowo zabezpieczone, ale do czasu pojawienia się niezależnych testów ich wytrzymałości, raczej trudno jest mi uwierzyć, że będą one tak samo rysoodporne, jak szklane wyświetlacze.

I właśnie dlatego składany iPhone – jeżeli powstanie – będzie miał szklany wyświetlacz

Apple zdaje się myśleć podobnie. Dlatego też firma z Cupertino w 2017 r. zainwestowała aż 200 mln dol. w dział badawczo-rozwojowy firmy Corning, która dostarcza szklane wyświetlacze do iPhone’ów. Efekty? John Bayne, dyrektor naczelny Corning pochwalił się właśnie, że jego firmie udało się stworzyć szkło, którego promień gięcia wynosi od 3 do 5 mm, przy grubości 0,1 mm. W praktyce oznacza to, że Apple mogłoby teoretycznie stworzyć składany telefon o grubości od 6 do 10 mm. Dla porównania: grubość iPhone’a XS wynosi 7,7 mm.

Firma Corning ma już zresztą na koncie stworzenie elastycznego szkła o nazwie Willow Glass. Niestety, proces produkcji tego materiału sprawia, że nie nadaje się on do wykorzystania, jako wyświetlacz w urządzeniach mobilnych. Jeden z etapów polega bowiem na zanurzeniu szkła Willow Glass w roztworze soli, co potencjalnie mogłoby spowodować korozję wewnętrznych podzespołów w smartfonie.

Z wypowiedzi Bayne’a i wniosków patentowych zgłoszonych w ostatnim czasie przez firmę Apple możemy zakładać, że pierwszy składany iPhone pojawi się w okolicach 2020 r. O ile w ogóle konsumenci wykażą jakiekolwiek zainteresowanie konstrukcjami tego typu.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji