PGNiG zaprasza do Polski międzynarodowe startupy. Rusza program Poland Prize

Artykuł/Biznes 04.03.2019
PGNiG zaprasza do Polski międzynarodowe startupy. Rusza program Poland Prize

PGNiG zaprasza do Polski międzynarodowe startupy. Rusza program Poland Prize

Polski rząd chce przekonać międzynarodowe startupy, że tak dobrze, jak w naszym kraju, to nie będą mieć nigdzie indziej. Ma w tym pomóc program Poland Prize.

Minister przedsiębiorczości i technologii uważa, że jedną z konsekwencji Brexitu będzie utrata przez Londyn palmy pierwszeństwa jeżeli chodzi o stolicę innowacji Europy. I w tym widzi szansę dla Polski.

Polska buduje wizerunek państwa coraz bardziej otwartego na startupy i firmy technologiczne. Polska staje się coraz częściej krajem atrakcyjnego wyboru – nie ma wątpliwości minister Jadwiga Emilewicz, cytowana przez agencję informacyjną Newseria Biznes.

Program Poland Prize ma zrobić różnicę

Zamysł jest prosty. Im więcej innowacyjności w naszej gospodarce – tym większa szansa na budowanie realnej przewagi technologicznej.

Jesteśmy przekonani, że inwestowanie w młode spółki technologiczne, zakładanie takich firm, to dźwignia rozwojowa dla polskiej gospodarki na kolejną dekadę. Zastąpią przewagę konkurencyjną, jaką mieliśmy, w postaci taniej siły roboczej – uważa Jadwiga Emilewicz.

I tutaj jest miejsce dla rządowego programu Poland Prize. W jego ramach PGNiG oraz Fundacja Startup Hub Poland zaprosiły do naszego kraju zagraniczne startupy. Te, które zajmują się wprowadzaniem innowacji w branży energetycznej.

W pierwszej edycji programu Poland Prize mogliśmy wybrać osiem najlepszych startupów technologicznych. Z obszaru energy i ICT, czyli technik cyfrowych, informatycznych. Z ponad czterystu zgłoszeń, które spłynęły do nas z sześćdziesięciu krajów świata. Nasz akcelerator razem z PGNiG zorientowany jest na projekty z Europy Środkowo-Wschodniej. Ale były także zgłoszenia z Indii, Bangladeszu, Chin, więc cały świat usłyszał o programie – mówi Maciej Sadowski, prezes zarządu Fundacji Startup Hub Poland.

Trzy rundy akceleracyjne

Założono, że w ramach programu Poland Prize przeprowadzone będą trzy rundy akceleracyjne. Trwające po pięć miesięcy każda. W każdej z nich ma wystartować 8 wybranych startupów. Te mogą liczyć na dofinansowanie od 80 do 200 tys. zł. Pieniądze mają przeznaczyć na rozwój własnych technologii i pozyskiwanie nowych klientów. PGNiG nie ukrywa, że od początku celuje w startupy, które technologicznie mogą rozwinąć poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego.

Jeden z projektów łączy sztuczną inteligencję i zdjęcia satelitarne. Widzimy tu potencjał do wykorzystania przy monitorowaniu sieci gazociągów czy zastosowaniu tej innowacji w poszukiwaniu węglowodorów – zdradza rąbka tajemnicy Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGNiG S.A.

Pięć milionów złotych na rekrutację

Za rekrutację startupów i koordynację programu akceleracyjnego odpowiada Fundacja Startup Hub Poland. Dysponuje na ten cel grantem o wartości prawie 5 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Inaugurację programu Poland Prize zorganizowano w startupowym centrum InnVento. Swoje pomysły na innowacje w energetyce zaprezentowali przedstawiciele startupów z Wielkiej Brytanii, Włoch, Estonii, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Węgier. Nie zabrakło też startuperów z Kanady i USA.

Dotychczasowa, standardowa ścieżka rozwoju polskiej myśli technologicznej przewidywała, że niezbędne jest wyjście poza granice kraju. Naszym zadaniem jest trwałe uzupełnienie tego trendu o przypadki, kiedy to Polska staje się miejscem docelowym wzrostu myśli technologicznej. W tym też tej zagranicznej. Obserwując postępy programu, jesteśmy w stanie powiedzieć, że zmierzamy w dobrym kierunku – podsumowuje początki programu Poland Prize Mikołaj Różycki, zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dołącz do dyskusji