To był bardzo aktywny rok dla pomarańczowych. Orange podsumowuje 2018 r.

To był bardzo aktywny rok dla pomarańczowych. Orange podsumowuje 2018 r.

To był bardzo aktywny rok dla pomarańczowych. Orange podsumowuje 2018 r.

To był bardzo dobry rok dla jednego z największych operatorów telefonii komórkowej w Polsce.

Sieci stuknęło 20 lat, a wirtualnemu nju należącemu do Orange – 5. Widoczne było przyspieszanie sieci, zwiększanie jej zasięgu i przygotowania na skok w przyszłość. Orange podsumował 2018 r. i wygląda na to, że pomarańczowy operator naprawdę ma się czym chwalić.

Orange w 2018 roku – infografika from Spiders.Agency on Vimeo.

Orange w 2018 roku – jest co świętować!

W lutym, we wsi Kozerki, operator celebrował otwarcie setnej Pracowni Orange, czyli multimedialnej, dostępnej dla wszystkich świetlicy, w której okoliczni mieszkańcy mogą szlifować swoje umiejętności z zakresu nowych technologii.

W marcu ukazał się raport CERT, podsumowujący zagrożenia czyhające na nas w sieci i sposoby, w jaki możemy sobie z nimi radzić. W ciągu roku systemy monitorujące sieć operatora zarejestrowały około 1000 incydentów bezpieczeństwa miesięcznie. CyberTarcza – autorskie rozwiązanie zabezpieczające użytkowników sieci Orange Polska, ochroniła w ciągu roku ponad 320 tys. klientów.

W zeszłym roku telekom skupiał się przede wszystkim na poszerzaniu zasięgu. Do połowy roku w całej Polsce stanęło ponad 1500 nowych stacji bazowych.

Operator w ubiegłym roku znacząco przyspieszył. I to dosłownie. W sierpniu Orange ogłosił podniesienie szybkości internetu światłowodowego do 1 Gb/s, tym samym zaskakując klientów, którzy wykupili w ubiegłym roku pakiet 600 Mb/s – ich internet przyspieszył bez dodatkowych opłat.

Jakby tego było mało, kilka miesięcy później operator pilotażowo wprowadził ofertę na światłowód o prędkości aż 5 Gb/s dla firm. Osobiście bardzo liczę na to, że w 2019 r. program wyjdzie z fazy pilotażu i będę mógł skorzystać z takiej szybkości transferu we własnym domu.

Przy całej pracy operator nie zapomniał też o dobrej zabawie, o czym mogliśmy się przekonać goszcząc na Orange Warsaw Festival, w czasie którego klienci Orange Polska przesłali aż 3,35 TB danych! Z czego 80 proc. z wykorzystaniem sieci 4G.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości telekom podarował nadajnik z czasów II Wojny Światowej nowopowstającemu Muzeum Historii Polski.

Operator w 2018 r. przygotował się też do wejścia w przyszłość, testując sieć 5G. Ogólnopolskiego wdrożenia tej technologii pewnie nie doczekamy w 2019 r., głównie ze względu na ograniczające operatorów regulacje prawne, ale 2020 r. jest już jak najbardziej realnym terminem. Nim jednak wszyscy skorzystamy z dobrodziejstw 5G, Orange przyspieszyło działanie LTE w niektórych miastach.

Milion klientów pakietów Orange Love – kolejny kamień milowy.

Końcówka roku przyniosła też miłą niespodziankę, szczególnie dla posiadaczy najnowszych iPhone’ów – pomarańczowy operator jako pierwszy w Polsce wdrożył wsparcie dla technologii eSIM.

Jest jeszcze jedno novum z ubiegłego roku, którym Orange nie chwali się w infografice, a powinno – mówię o pilotażowym wdrożeniu podpisu elektronicznego w 20 salonach. To zmiana kolosalna zarówno z punktu widzenia wygody użytkownika, jak i ochrony środowiska. U operatorów zazwyczaj konieczne jest zadrukowanie ogromnej liczby kartek papieru. Tablety do elektronicznego podpisu w salonach sprawią, że teraz wszystkie niezbędne dokumenty otrzymamy w formie cyfrowej, zamiast archaicznego i mało ekologicznego papieru.

Nic tylko pogratulować. I życzyć pomarańczowym, by nie zabrakło im „pary” na równie aktywny 2019 rok.

 

*Materiał powstał we współpracy z Orange Polska

Dołącz do dyskusji