Najciekawsze są projekty, w których rozwiązuje się prawdziwe problemy. Sweetdeal to udany projekt Sii Polska

Lokowanie produktu

Najciekawsze są projekty, w których rozwiązuje się prawdziwe problemy klientów. Największe wyzwanie to zachowanie ciągłości biznesowej, a równocześnie umożliwienie klientowi korzystania z najnowszych technologii. Sii dokonało tego w przypadku budowy i rozwoju nowej platformy e-commerce dla marki Sweetdeal.

13.11.2018 19.01
Sweetdeal to udany projekt Sii Polska

W trakcie pracy z utalentowanymi inżynierami zajmującymi się oprogramowaniem: architektami, programistami, inżynierami jakości, często staje się przed wyzwaniem dostarczenia im takich projektów, które będą odpowiadały ich aspiracjom. Można by zadać pytanie: a jaki istnieje w tym zakresie wybór? Przecież projekty, które realizowane są przez firmy, zależą od potrzeb klientów i rynku. To prawda, pozostaje jednak wybór sposobu realizacji.

Pracując nad rozwiązaniem dla największej duńskiej platformy zakupów grupowych Sweetdeal, Sii użyło kilku technologii, które mogą się wydać ciekawe dla poszukujących pracy programistów.

Oto kilka rzeczy, które mogą zachęcić specjalistów do pracy nad projektami Sii.

Najważniejszymi aspektami są tematyka projektu i wykorzystywane technologie. Równie istotny jest także odpowiedni sposób realizacji projektu. Inżynierowie wolą zazwyczaj projekty realizowane metodykami zwinnymi (agile). Umożliwiają one tworzenie oprogramowania na zasadzie iteracyjno-przyrostowej, przy częstszej publikacji działającego wyniku. Programiści to lubią, bo w zasadzie od początku zajmują się czymś, co można uruchomić i przetestować. Zwinne podejście jest też lepsze dla zespołów, dostarcza odpowiedniej motywacji, a co najważniejsze, daje poczucie samodzielności i brania odpowiedzialności za zadania swoje i zespołu.

 class="wp-image-833942"

Społeczność Magento

Magento należy do najpopularniejszych open source’owych rozwiązań komercyjnych do budowania cyfrowych systemów zakupowych. Jest to rozbudowany sklep internetowy, a dzięki temu, że kod jest otwarty, społeczność Magento może wzbogacać go w wiele ciekawych i zaawansowanych funkcji.

Opierając się na Magento można budować rozwiązania e-commerce dla tradycyjnych sklepów online, wspierać sprzedaż w fizycznych sklepach, tworzyć Progressive Web App (PWA) czy rozwiązania business-to-business.

Często platformy sprzedażowe mają trudności z obsługą klientów w czasie dużych kampanii promocyjnych lub sezonowych działań. W przypadku realizacji tego projektu obsługa niejednorodnego ruchu i jednocześnie optymalizacja kosztowa infrastruktury stanowiła wyzwanie. Sprostano mu, budując sklep w oparciu o usługi Amazon Web Services.

Co jest ciekawego w Magento dla programisty?

Przede wszystkim jest to okazja do poznania najbardziej rozpowszechnionego narzędzia e-commerce. Magento daje możliwości dostosowania i budowania własnych rozwiązań dzięki modelowi EAV (Entity Attribute Value). Jako framework, łączy ze sobą zarówno Symfony, jak i Zend, więc osoby obeznane w ww. frameworkach poczują się jak w domu.

Co może zachęcić developerów do korzystania z Magento? Fakt, że jest to rozwiązanie open source, z dużym wsparciem społeczności i że znajomość tego narzędzia jest poszukiwana na rynku pracy.

Wykorzystywana w projekcie SweetDeal wersja Magento 2 powraca po kilku latach do łask dzięki swojej obiektowości i wsparciu dla dobrych praktyk.

Rozwiązania kontenerowe (Docker)

Docker jest wiodącym rozwiązaniem kontenerowym na rynku. Ale zacznijmy od początku! Jaką rolę pełni kontener (ang. container) w projekcie SweetDeal??

Tego typu podejście jest wyjątkowo lekkie, szybkie i bezpieczne, nic więc dziwnego, że rozwiązania kontenerowe zdobywają sobie coraz większą popularność i zdają się być przyszłością dystrybucji oprogramowania.

 class="wp-image-833939"

Jakie są zalety Dockera z punktu widzenia programisty? Możliwość zabawienia się w DevOps-a i budowania własnego środowiska bez większego wysiłku związanego wcześniej np. z konfigurowaniem maszyn wirtualnych.

Studio badań rynkowych 451 Research przewiduje, że użycie technik kontenerowych będzie rosło z prędkością 40% rocznie. Nie ma wątpliwości, że “kontenery” wspierają szybki rozwój oprogramowania. Jednak ich opis brzmi bardzo podobnie do definicji maszyny wirtualnej. Czym właściwie te dwa podejścia się różnią od siebie? Miejscem izolacji: w przypadku maszyn wirtualnych całość systemu jest umieszczona w każdej z nich. W przypadku kontenera zawarta jest w nim jedynie aplikacja – wszystkie usługi systemowe zapewnione są przez środowisko uruchomieniowe.

Migracja

Największym wyzwaniem i jednocześnie zagrożeniem wpływającym na powodzenie projektu była migracja danych ze starego systemu. Kilka istotnych elementów, takich jak spełnienie wymagań RODO, import kilkudziesięciu tysięcy produktów, kilkuset tysięcy użytkowników, stworzenie właściwych powiązań, odtworzenie zamówień liczonych w miliony tak, żeby były używalne i podlegały ustandaryzowanym procesom w nowej wersji backoffice, wpływało na termin dostarczenia rozwiązania.

Przyszłość to praca nad rozwojem istniejących systemów

Zgodnie z przewidywaniami analityków rynku (TechRepublic: How programming will change over the next 10 years: 5 predictions), każdy programista wkrótce będzie musiał umieć pracować z istniejącymi danymi klienta - prawdopodobnie będzie tworzył nową wersję systemu dla istniejącego już biznesu, który nagromadził już przez lata dane. Umiejętność ich wykorzystania i migracja do nowego systemu będzie bardzo ceniona. Warto nabyć ją już dziś.

Więcej o projektach Sii i Centrach Kompetencji czytaj na stronie: https://sii.pl/projekty/

Partnerem tekstu jest Sii Polska

Lokowanie produktu
Najnowsze