Punkt dla Sony. Android Pie pojawi się na starszych Xperiach

News/Oprogramowanie 18.10.2018
Punkt dla Sony. Android Pie pojawi się na starszych Xperiach

Punkt dla Sony. Android Pie pojawi się na starszych Xperiach

Takie działania powinny być oczywiste i producenci telefonów, zamiast się nimi chwalić, powinni po prostu dbać o to, żeby ich telefony były jak najdłużej aktualizowane. W praktyce nie wygląda to tak kolorowo, więc doceńmy Sony za aktualizację ich starszych Xperii do Androida 9.0 Pie.

I nie to, żebym jakoś strasznie czepiał się Japończyków. Na tle innych producentów Sony wypada całkiem nieźle. Sony Xperia XZ3 zadebiutowała z Androidem w wersji 9, a XZ2 i XZ2 Compact zdążyły już otrzymać aktualizację do tej wersji. Następne w kolejce będą XZ Premium, XZ1 i XZ Compact, które najnowszego Androida mają otrzymać 26. października. Ale to nie koniec.

Starsze modele Sony Xperia również otrzymają Androida Pie.

XZ2 premium otrzyma dziewiątkę już 7 listopada. Ostatnimi modelami w kolejce będą XA2, XA2 Ultra i XA2 Plus, których użytkownicy będą mogli cieszyć się najnowszym Androidem dopiero w przyszłym roku. Konkretniej: 4 Marca. Tak jak pisałem we wstępie: w świecie idealnym nie byłby to żaden news, że jakiś producent smartfonów pamięta o aktualizacji systemu dla swoich starszych urządzeń.

W naszym uniwersum jest to jednak dość często pomijana sprawa, co oczywiście ma na celu zachęcić klientów do częstszej wymiany telefonów, wzbudzając w nich poczucie, że korzystają ze starocia. W praktyce nie jest to jednak strasznie skuteczna praktyka, przez co na początku października Android 9.0 Pie był zainstalowany na mniej niż 0,1 proc. wszystkich urządzeń z Androidem.

Fragmentacja Androida to ogromny problem tego systemu.

Najpopularniejszym obecnie Androidem jest wersja Nougat, która zadebiutowała 2 lata temu. Ale tylko jeśli policzymy obie wersje systemu oznaczone tą samą nazwą kodową, czyli 7.0 i 7.1. Te wydania mają odpowiednio 19 proc. i 10,3 proc. udziałów w rynku, co sumuje się do 29,3 proc.

Firma z Mountain View od lat przekonuje, że ogarnie ten bałagan w świecie Androida. Jak na razie nie widać, by te obietnice udało się przekuć w realną poprawę sytuacji. Project Treble, który miał być odpowiedzią na problem fragmentacji Androida, w niczym jak na razie nie pomógł. Użytkownicy jak aktualizacji nie dostawali, tak ich nie dostają. Także tym bardziej należy docenić starania Sony.

Dołącz do dyskusji