Consumer Reports posypuje głowę popiołem. Po roku Surface wraca na listę rekomendowanych sprzętów

News/Sprzęt 27.09.2018
Consumer Reports posypuje głowę popiołem. Po roku Surface wraca na listę rekomendowanych sprzętów

Consumer Reports posypuje głowę popiołem. Po roku Surface wraca na listę rekomendowanych sprzętów

Consumer Reports to bezstronna instytucja, niezależna od komercyjnych podmiotów. Powinna cieszyć się naszym zaufaniem, a tymczasem po wielu kontrowersjach dopiero teraz koryguje swoją ocenę urządzeń Surface.

Jaki jest Surface? Do niedawna, gdybyśmy zapytali o to non-profitową, pro-konsumencką organizację Consumer Reports, okazałoby się, że to awaryjne sprzęty, których nie warto kupować. Według tej organizacji i jej badań, co czwarty Surface ulega jakiejś awarii w średnio dwa lata po zakupie. To okazało się niemałym problemem dla Microsoftu, bowiem CR jest organizacją szanowaną, a jej opinia miała negatywny wpływ na kondycję całej marki.

Microsoft oczywiście zareagował. Stwierdził, że według jego własnych badań znacznie mniej niż 25 proc. urządzeń Surface psuje się w przeciągu 1-2 lat. Dodatkowo, jak twierdzi, mniej niż co setny sprzedany Surface jest zgłaszany do serwisu z uwagi na problemy, co Microsoft określa jako rekordowo niski parametr.

Stronę Microsoftu wsparły badania przeprowadzone przez IPSOS, na terenie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Niemiec, Francji, Chin, Japonii i Australii. Według tych badań, 98 proc. posiadaczy urządzeń Surface Pro 4 i Surface Book wyraża pełną satysfakcję z zakupionych przez nich produktów.

Dlaczego więc Consumer Reports nie rekomendował urządzeń Surface? Sprawa wyglądała… dziwnie.

Badanie CR obejęło okres lat 2014-2017. A więc te raportowane psujące się urządzenia to w dużej mierze dawno niesprzedawane już urządzenia Surface 2 i Surface Pro 2. Dodatkowo, faktycznie problematyczne tuż po premierze Surface Pro 4 i Surface Book pierwszej generacji otrzymały stosowne aktualizacje eliminujące niedogodności powodowane przez procesor Skylake.

Co więcej, organizacja w ogóle nie brała pod uwagę liczby zwrotów urządzeń Surface czy też ich reklamacji. Zamiast tego przeprowadziła ona ankietę na 90 741 posiadaczach komputerów PC, w tym Apple’a, Della, Asusa i HP. Nie jest jasne, jaka część ankietowanych posiadała urządzenie Surface i jak stare były to urządzenia.

Consumer Reports zreflektował się po roku. Microsoft Surface znów jest rekomendowanym zakupem.

Jak czytamy na stronie organizacji, Surface nie jest już podejrzewany o wysoką awaryjność względem urządzeń innych firm. Dlatego też organizacja przywraca tym urządzeniom status rekomendowanego zakupu. To bardzo istotne dla marki – wielu konsumentów w Stanach Zjednoczonych traktuje raporty tej organizacji jako podstawowe źródło wiedzy na temat tego co warto kupić, a od czego trzymać się z daleka.

Rekomendowane są Surface Pro, Surface Laptop i Surface Book 2. Co ciekawe, na listę tę nie trafił najnowszy członek rodziny tabletów Microsoftu, a więc Surface Go. Tym razem jednak powodem nie jest wysoka awaryjność a niska wydajność w pracy wielozadaniowej. Argument jak najbardziej zasadny.

Wszystko więc wraca do normy. Szkoda tylko, że korekta tej informacji trwała aż rok. A szczególnie rozczarowuje, że nawet tak poważna i bezstronna organizacja musi być przez nas traktowana z ograniczonym zaufaniem…

Dołącz do dyskusji