Tor nareszcie dostępny na Androida. Przeglądarka dobra nie tylko dla paranoików

News/Oprogramowanie 10.09.2018
Tor nareszcie dostępny na Androida. Przeglądarka dobra nie tylko dla paranoików

Tor nareszcie dostępny na Androida. Przeglądarka dobra nie tylko dla paranoików

Tor na Androida jest już do pobrania już w Google Play. Na razie to tylko alfa, ale stabilna wersja ma być dostępna dla wszystkich już na początku przyszłego roku. 

Większość z was ma teraz w ręce smartfona i to właśnie na nim czyta Spider’s Web. Z roku na rok coraz częściej i coraz więcej korzystamy z mobilnych przeglądarek, dlatego brak Tora w wersji na smartfona mógł coraz mocniej doskwierać użytkownikom.

Przeglądarka Tor na Androida pojawiła się już w Google Play.

Twórcy przeglądarki obiecują, że Tor na Androida będzie blokował skrypty śledzące, izolował strony i skrupulatnie czyścił ciasteczka. Do tego dzięki anonimizowaniu będzie bronił przed tzw. fingerprintingiem oraz chronił swoich użytkowników przed inwigilacją rządów i korporacji, potrójnie szyfrując cały ruch. Jednym słowem będzie robił to, czego oczekujecie od Tora.

Wersja alfa przeglądarki jest już do pobrania z Google Play i bezpośrednio ze strony projektu. Na razie, żeby ją uruchomić, trzeba do niej doinstalować Orbota, proxy, które połączy przeglądarkę z siecią Tor. W stabilnej wersji to rozwiązanie ma być zaimplementowane w przeglądarce, tak żeby użytkownicy nie musieli nic dodatkowo pobierać.

bezpieczeństwo w sieci

Tor na Android, nie istniał, ale organizacja wspierała Orfoksa, który teraz przejdzie na wcześniejszą emeryturę.

Od zeszłego roku projekt Tor oficjalnie wspierał i pomagał rozwijać Orfoksa, przeglądarkę mobilną, która pozwalała się dostać do sieci Tor. Kiedy jednak wyjdzie stabilna wersja oficjalnej przeglądarki Tora, Orfoks przestanie być potrzebny i projekt zostanie zamknięty.

Tor nigdy nie będzie docelową przeglądarką większości internautów, ale ostatnia duża aktualizacja desktopowej wersji może sprawić, że nieco więcej osób zdecyduje się na korzystanie z niej. Jedną z ważniejszych zmian było lepsze opisanie w przeglądarce tego, jak powinno się korzystać z Tora i co można dzięki temu zyskać. Wraz z pojawieniem się mobilnej wersji przeglądarki, Tor rozszerza swoją działalność jeszcze bardziej. Żeby dotrzeć z misją chronienia prywatności do jak największej grupy internautów, nie można ignorować smartfonów.

Stabilna wersja przeglądarki Tor na Androida ma się pojawić na początku 2019 r. O planowanej wersji na iOS-a nic nie wiadomo, ale twórcy miłośnikom Apple’a polecają Onion Browser.

Dołącz do dyskusji