Sprawdziliśmy certyfikowane przez UKE narzędzie do pomiaru prędkości łącza. Przed dostawcą jeszcze sporo pracy

Artykuł/Technologie 17.09.2018
Sprawdziliśmy certyfikowane przez UKE narzędzie do pomiaru prędkości łącza. Przed dostawcą jeszcze sporo pracy

Sprawdziliśmy certyfikowane przez UKE narzędzie do pomiaru prędkości łącza. Przed dostawcą jeszcze sporo pracy

Urząd Komunikacji Elektronicznej w kwietniu br. ogłosił przetarg na stworzenie certyfikowanego narzędzia do sprawdzania prędkości internetu. Zwycięzca tego przetargu, firma V-Speed sp. z o. o., udostępniła właśnie wersję Beta swojego narzędzia. Jestem nim rozczarowany.

W teorii cały pomysł ma sporo sensu i na pewno przyda się podczas sporu z operatorem, z którym umawialiśmy się na większą szybkość naszego łącza niż ta, którą dysponujemy w praktyce. Kibicuję wszystkim prosumenckim inicjatywom, więc trudno, żebym krytykował projekt UKE. Mam jednak problem z samym jego wykonaniem…

PRO Speed Test wygląda jak aplikacja stworzona w złotych czasach Windowsa XP.

pro speedtest
Desktopowa wersja PRO Speedtest została zaprojektowana w stylu „mocno nijakim”.

I na dodatek nie byłem w stanie uruchomić jej na moim komputerze, który bynajmniej nie ma jakiejś egzotycznej konfiguracji sprzętowej. Udało się to tylko Łukaszowi Kotkowskiemu, któremu z kolei nie działa webowa wersja testu stworzonego przez V-Speed. Dlatego musicie nam wybaczyć, że aplikację desktopową przetestował Łukasz, a webową ja i że wyników nie da się ze sobą porównać. Dla ostrożności wolę podkreślić to raz jeszcze: PRO Speed Test dostępny jest na razie w wersji testowej, więc zakładam, że opisane przez nas problemy są tylko przejściowe.

pro speedtest

Jej wygląd za to, mówiąc delikatnie, nie powala. Nie żebym marzył o jakiejś świecącej stylistyce gamingowej, ale spodziewałem się jednak czegoś ciekawszego niż Excel. Nie rozumiem też filozofii odpowiadającej za logowanie w programie. Tak, żeby skorzystać z certyfikowanego narzędzia do pomiaru szybkości internetu trzeba założyć sobie konto. I zapamiętać swój numer użytkownika, bo login w postaci adresu e-mail, na który zarejestrowaliśmy swoje konto, z jakichś powodów jest nieodpowiedni.

Jeśli chodzi o pomiar certyfikowany, to oczywiście obwarowany jest on kilkoma warunkami:

  • Pomiar musi zostać przeprowadzony z użyciem aplikacji PRO Speed Test dla systemu Windows. Połączenie z siecią musi być kablowe (w trybie full-duplex). Czyli jeśli macie tylko Maca, a z routerem łączycie się tylko bezprzewodowo, o certyfikacji możecie zapomnieć.
  • Obciążenie procesora przed pomiarem musi być mniejsze niż 20 proc. W trakcie pomiaru może dochodzić maksymalnie do 85 proc.
  • „Aktualna prędkość połączenia interfejsu sieciowego to minimum 100 Mb/s, jeśli maksymalna prędkość odczytana z umowy nie przekracza 80 Mb/s albo 1000 Mb/s w pozostałych przypadkach” – chciałbym to jakoś skomentować, ale ten punkt (chodzi o część po przecinku) nie ma najmniejszego sensu, więc tylko go zacytuję.
  • W trakcie testu inne aplikacje nie mogą pobierać (i wysyłać) danych z szybkością większą niż 1 Mb/s. Logiczne.
  • Użytkownik w czasie pomiaru nie może korzystać z połączeń VPN
  • Komputer, na którym przeprowadzany jest pomiar, nie może też udostępniać sieci innym urządzeniom.
  • W trakcie testu użytkownik musi odłączyć wszystkie inne urządzenia połączone z jego siecią domową. Jest to chyba jeden z najbardziej uciążliwych punktów regulaminu, ale doskonale to rozumiem. Bez tego wymogu, każdy operator mógłby zakwestionować wyniki pomiaru.

A jeśli już o wynikach mówimy, to te wydają się być jak najbardziej wiarygodne. Ja i Łukasz porównaliśmy pomiary przeprowadzone przez narzędzia V-Speed z wynikami z testu przygotowanego przez Ooklę. Oto one:

Pomiar w aplikacji webowej:

pro speedtest

Dla porównania wyniki z testu Ookla:

pro speedtest

I jeszcze test wykonany przy użyciu aplikacji desktopowej.

Przypominam: program nie chciał się uruchomić u mnie na komputerze, więc przetestował go Łukasz. Jemu z kolei nie działała wersja webowa. Dlatego możemy pokazać wam tylko dwa różne wyniki, wykonane na dwóch różnych komputerach, dwóch różnych łączach i w dwóch różnych miastach.

pro speedtest
Nie sugerujcie się wartościami odczytanymi z umowy. Wpisaliśmy tam losowe wartości.

Dla porównania pomiar wykonany przez narzędzie Ookli:

pro speedtest ookla

Żeby przetestować aplikację u siebie, musicie najpierw zarejestrować się na tej stronie. Powodzenia.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji