Halo, policja, proszę przyjechać na YouTube’a. Youtuber Mahonek sieje patologię

Artykuł/Media 13.06.2018
Halo, policja, proszę przyjechać na YouTube’a. Youtuber Mahonek sieje patologię

Halo, policja, proszę przyjechać na YouTube’a. Youtuber Mahonek sieje patologię

Powinniśmy zacząć traktować internet jako miejsce publiczne, gdzie dla takich ludzi, jak Mahonek nie ma miejsca.

Trafiła dziś do nas wiadomość od osoby tytułującej się “przedstawicielem społeczności Wykop”. Zawierała prośbę o przedstawienie czytelnikom kolejnego patostreamera, na którego działalność powinni uważać w internecie, a także przestrzegać przed nią najmłodszych.

“Spotkamy się?”, “Pokaż pośladki, spuściłbym z krzyża”, “Znasz takie przysłowie: na starej picy młody ch… się ćwicy? To byśmy przećwiczyli to, co nie?” – to słowa jutubera Mahonka, które przywołuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych:


Materiały załączone w mailu sprawiły, że zjeżyły mi się włosy na głowie.

Poniżej znajdziecie kilka przykładów nagrań jakie Mahonek streamował na YouTube m.in. za pomocą  omegle.com i ome.tv – stron służących do wideo-chatów z nieznajomymi.

Mahonek wyzywa 14 latkę:

Mahonek Wyzywa Arabów:

Mahonek wyzywa dziecko:

Mahonek wyzywa Rosjanina:

Potencjalna lista dobrze udokumentowanych zarzutów mogłaby być długa. Począwszy od molestowania dzieci na wizji i promocji patologicznych zachowań, po nagabywanie, namawianie do rozbierania się i onanizmu. Dostęp do takich materiałów jest w sieci bardzo łatwy, co sprawia, że wystawione na szczególne niebezpieczeństwo są dzieci. Można zresztą obstawiać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że stanowią oni większość widowni Mahonka, a na pewno jej najbardziej aktywną część.

Pora przestać traktować internet jak śmietnik, a zacząć jak przestrzeń publiczną.

Takich zachowań nie akceptowalibyśmy przecież na ulicy. Pora więc oczyścić internet z treści patologicznych, bo konsekwencje ekspozycji i popularności wulgarnych zachowań mogą być bardzo daleko idące. Pierwsze kroki zostały już uczynione. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Kanał Mahonka był już kilkukrotne banowany przez YouTube’a za treści nieodpowiednie (obnażanie się, przeglądanie stron pornograficznych).

Za każdym razem wracał jednak na platformę, gdzie zgromadził już prawie 170 tys. subskrybentów. Pokazuje to, że walka z patostreamerami takimi jak DanielMagical, Rafonix czy Gural przypomina potyczkę z Hydrą, której wyrastają kolejne głowy. Na szczęście dla wielu z nich zderzenie ze światem rzeczywistym kończy się na policji.

Dołącz do dyskusji