HTC Exodus ma odczarować słabą passę producenta. Magicznym zaklęciem będzie blockchain

News/Sprzęt 16.05.2018
HTC Exodus ma odczarować słabą passę producenta. Magicznym zaklęciem będzie blockchain

HTC Exodus ma odczarować słabą passę producenta. Magicznym zaklęciem będzie blockchain

HTC zapowiedziało właśnie nowy, wyjątkowy telefon HTC Exodus. Co w nim specjalnego? Tajwański producent twierdzi, że będzie to pierwszy smartfon stworzony z myślą o technologii blockchainu. 

Ja wiem, wiem. Też czasami boję się, że gdy otworzę lodówkę, okaże się, że działa na blockchainie i kopie bitcoiny, a inteligentny asystent poinformuje mnie, że to już naprawdę musi być ostatni kawałek czekolady. Najgorsze, że warzywa, uczące się maszynowo w jakim kierunku sięgam, będą same się turlać do kątów, żeby tylko uniknąć talerza.

Czym się wyróżnia HTC Exodus?

Ekscytującą nowością w Exodusie ma być jego gotowość na wyzwania rzucane przez rozwój i coraz częstsze wykorzystanie technologii blockchainu. Telefon będzie od razu włączony w blockchainy etherneum i bitcoina, a także będzie wspierać Dfinity i Lightning Network. Firma ma jednak chrapkę na więcej i chce w przyszłości stworzyć własny blockchain złożony ze wszystkich telefonów Exodus. Smartfon będzie miał od razu zainstalowany portfel do przechowywania kryptowalut.

Według twórców telefon został stworzony z myślą o tych wszystkich, którzy szczególnie cenią sobie coraz trudniejszą do osiągnięcia prywatność. Dzięki odcięciu od przechowywania danych w chmurach, Exodus ma umożliwić użytkownikom większą niezależność od technologicznych gigantów.

Exodus nie uczestniczy w normalnym wyścigu i proponuje rozmowę na innym poziomie.

Zamiast obrazków czy renderów pokazujących, jak telefon będzie wyglądał, pokazano szkice wnętrza Exodusa. Nie wiemy więc jeszcze nic o jego wyglądzie ani o specyfikacji. Nie ma informacji o liczbie aparatów, wielkości ekranu, notchu lub braku notcha, grubości ramek czy czymkolwiek, czego można się spodziewać po normalnej prezentacji telefonu. Jest to w jakiś pokrętny sposób odświeżające doświadczenie. Choć przede wszystkim intrygujące, a nie wątpię, że właśnie zainteresowanie chciało przede wszystkim wzbudzić HTC, pokazując swój projekt w taki sposób.

HTC Exodus

Z jednej strony HTC wpisuje się w najgorętszy trend sezonu, z drugiej wychodzi ze standardowego smartfonowego wyścigu i proponuje coś zupełnie innego. Inaczej stawia akcenty, szepcze inne słodkie obietnice. To odważny i niebanalny ruch i choćby za to należą się Tajwańczykom wyrazy uznania. Potem przyjdzie czas na ocenę, czy ta odwaga się opłaciła.

Na razie o cenie telefonu nic nie wiadomo, ale firma sugeruje, że będzie można ją zapłacić w kryptowalutach.

Dołącz do dyskusji