Inteligentny dom bez kucia ścian. Fibaro stworzyło Chromecasta dla sprzętów domowych

News/Budownictwo 24.04.2018
Inteligentny dom bez kucia ścian. Fibaro stworzyło Chromecasta dla sprzętów domowych

Inteligentny dom bez kucia ścian. Fibaro stworzyło Chromecasta dla sprzętów domowych

Od kilku lat coraz więcej mówi się o Internecie rzeczy. Dla niezorientowanych w temacie: jest to grupa rozwiązań, która ma połączyć w jedną sieć wszystkie możliwe przedmioty. Będą one wymieniać między sobą informację i współpracować po to, by żyło się nam wygodniej lub taniej.

Przykładowo: jeżeli czujnik ruchu wykryje, że nikogo nie ma w domu i żaden domownik nie znajduje się w jego pobliżu, “poprosi” termostat o obniżenie temperatury i tym samym obniży zużycie energii, co przełoży się na wysokość rachunków. Jeżeli będziemy zbliżać się do domu lub nadejdzie pora, o której rodzina wraca do domu, temperatura wróci do normy. W dodatku zależnie kto pierwszy pojawi się w domu, przywita go jego ulubiona muzyka i wybrana scena świetlna.

Część z tych rozwiązań jest bardzo przydatna, wygodna lub po prostu gadżeciarska. Mogę one obniżyć nasze codzienne koszty życia, sprawić, że będziemy się czuli w domu lepiej lub po prostu wszystko za nas robić. Najważniejsze jest, że dzięki Internetowi rzeczy będziemy mogli zaprogramować swój dom lub mieszkanie i tym samym w pełni dostosować je do swoich potrzeb.

I żeby nie było, nie jest to pieśń przyszłości.

Sam jestem na etapie wykańczania mieszkania. Gdy odbierałem lokal, deweloper zrobił mi prezent i zostawił karton, łącznie kilkanaście urządzeń Fibaro. Miły prezent o wartości kilku tysięcy złotych. Ja wiem, że przy cenie mieszkania w Warszawie to jest nic, no ale sami rozumiecie, liczy się gest. W każdym razie dostałem tyle tych zabawek, że prawdopodobnie dokupię sobie drugie tyle, stworzę ten słynny system inteligentnego domu i napiszę wam, czy to się sprawdza, ile kosztuje i czy rzeczywiście warto wydać na to pieniądze.

UBS 2 od Fibaro to taki Chromecast Audio, tylko dla domów.

Mój przypadek jest jednak bardzo prosty, wręcz idealny z perspektywy firmy zajmującej się tematyką Smart Home. Mam zupełnie nowe mieszkanie, w którym nie ma nic. Moje cztery ściany są jak glina, z której można ulepić wszystko. Można tam bez problemu wstawić każdy możliwy system, a ja za niego po prostu zapłacę i będę z niego zadowolony. Lub nie.

W o wiele gorszej sytuacji są posiadacze starszych nieruchomości. Często są one wyposażone w termostaty, alarmy i inne urządzenia potrzebne w domu, tylko w starszej wersji, bez łączności internetowej. I choć Internet rzeczy jest bardzo przydatnym rozwiązaniem, to wiele osób może tego nie rozumieć i nie chcieć dopłacać do lepszej wersji urządzenia, które już mają. I ja to szanuję, bo sam jestem z natury skąpcem.

Fibaro ma rozwiązanie tego problemu.

Firma na targach Securex zapowiedziała nowe urządzenie o nazwie UBS 2. Będzie ono w stanie ożywić starsze sprzęty, a konkretnie umożliwi ich zdalne włączanie, wyłączanie oraz sterowanie nimi. Sprawi, że będzie można podłączyć je do Internetu oraz uczynić z nich części pełnoprawnego systemu inteligentnego domu. W praktyce oznacza to, że użytkownik może np. sterować domowym alarmem, piecem lub odczytywać stan czujników wilgotności z poziomu telefonu. Za jego pomocą można też podłączyć do sieci stary amplituner.

UBS 2 jest w stanie sterować urządzeniami za pomocą dwóch wyjść bezpotencjałowych oraz odczytywać stan czujników binarnych (przekazujących informacje w trybie zero-jedynkowym) lub pracujących w trybie 0-10V. Umożliwia także pomiar temperatury z 6 zewnętrznych czujników oraz maspecjalne zabezpieczenia przed skutkami niewłaściwej instalacji. Premiera UBS 2 przewidziana jest na trzeci kwartał 2018.

Jeżeli nadal nie rozumiecie, o co chodzi, przypomnijcie sobie Chromecast Audio od Google. Pozwalał on stworzyć z najzwyklejszych głośników sprzęty bezprzewodowe, wykorzystujące łączność Wi-Fi. UBS 2 jest właśnie takim Chromecastem, ale dla sprzętów domowych. Może je w pełni wprowadzić w XXI wiek.

Dołącz do dyskusji