REKLAMA

Te zdjęcia ciał niebieskich zachwycą każdego. NASA przygotowała swoją wersję katalogu Messiera

Wiele obiektów sfotografowanych przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a, którymi zachwycamy się na co dzień, pochodzi z katalogu opracowanego przez Charlesa Messiera w XVIII w. NASA przygotowała internetową wersję tego katalogu.

21.10.2017 15.06
Zachwycające zdjęcia ciał niebieskich. NASA publikuje Katalog Messiera
REKLAMA
REKLAMA

Każdy, kto interesuje się astronomią, słyszał o katalogu Messiera. Zawiera on 110 obiektów głębokiego nieba. Gdy Charles Messier opublikował swój katalog, liczył on 103 obiekty. Francuski astronom nazwał swój przegląd "Katalogiem mgławic i gromad gwiazd".

Francuz nie ograniczył się do sporządzenia listy. Odkrył kilkadziesiąt obiektów, które znalazły się w katalogu. Największą reprezentację mają w nim gromady gwiazd stanowiące ponad połowę pozycji. Na kolejnym miejscu znajdują się galaktyki - jest ich 40.

W czasach Messiera nazywano je mgławicami. Dopiero odkrycia Hubble'a dowiodły, upraszczając, że są obiekty odległe we wszechświecie, a nie część naszej Drogi Mlecznej. Hubble dokonał też klasyfikacji galaktyk, z której korzystamy do dziś. Katalog nie był idealny, zawierał kilka błędów. Na przykład obiekt M48, gromada otwarta, została błędnie opisana i uznawano ją przez lata za zaginioną.

Katalog Messiera to zestawienie, z którego chętnie korzystają astronomowie-amatorzy, próbując zaobserwować jak najwięcej obiektów w nim się znajdujących. Niektóre z nich możemy obejrzeć bez instrumentów optycznych. Doskonałym przykładem są choćby Plejady, oznaczone w katalogu Messiera symbolem M45. To zresztą najjaśniejszy obiekt w zestawieniu.

NASA przygotowała swoją wersję katalogu Messiera.

Na stronie NASA możemy oglądać przepiękną wersję katalogu Messiera. Zdjęcia dostarczył Teleskop Kosmiczny Hubble'a. Nie znajdziemy w nim wszystkich obiektów z katalogu, ale zdecydowaną większość, bo 93 z nich. Niektóre zobaczymy w całości. Inne przedstawiają fragmenty.

NASA podaje, że np. do sfotografowania połowy Galaktyki Andromedy, oznaczonej symbolem M31, teleskop musiał wykonać 7400 zdjęć.

Większość obiektów, które znalazły się w katalogu Messiera w wersji stworzonej przez NASA, mogliśmy zobaczyć wcześniej. Należy do nich choćby obiekt M1, mgławica Krab będącą pozostałością po supernowej. Ozdabia ona tapety wielu komputerów i smartfonów.

katalog Messiera class="wp-image-613288"

Kolejny obiekt, który kojarzą również astronomiczni laicy to M42, czyli Wielka Mgławica Oriona. Znajdziemy ją poniżej Pasa Oriona, charakterystycznych trzech jasnych gwiazd w znanym gwiazdozbiorze.

katalog Messiera class="wp-image-613294"

Trzecim ciekawym przykładem będzie bardzo charakterystyczna Galaktyka Sombrero. W katalogu oznaczono ja mianem M104.

REKLAMA
Katalog Messiera class="wp-image-613297"

Warto obejrzeć wszystkie obiekty z Katalogu Messiera, znajdujące się na stronach NASA. Kosmiczny Teleskop Hubble'a miał ogromny wpływ na nasz odbiór zjawisk we wszechświecie. Zdjęcia przez niego wykonane potrafią zachwycić.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA