To koniec Remix OS. Android na komputerach właśnie poniósł klęskę

News/Oprogramowanie 18.07.2017
To koniec Remix OS. Android na komputerach właśnie poniósł klęskę

To koniec Remix OS. Android na komputerach właśnie poniósł klęskę

Remix OS umiera. Ten interesujący system operacyjny łączący światy urządzeń mobilnych i komputerów osobistych został oficjalnie porzucony przez swoich twórców.

Remix OS był systemem operacyjnym bazującym na Androidzie, który został stworzony z myślą o komputerach osobistych. Z jednej strony pozwalał użytkownikom korzystać z bogatej bazy aplikacji dostępnych w sklepie Google Play, zaś z drugiej miał interfejs dostosowany do używania zarówno ekranu dotykowego, jak też klawiatury i myszki. Te cechy sprawiły, że Remix OS zdobył w niektórych kręgach bardzo dużą popularność i był postrzegany jako jeden z najbardziej perspektywicznych systemów operacyjnych. Przynajmniej tych spoza głównego nurtu.

Pokochałem ten system od pierwszego wejrzenia. Od momentu, gdy tylko zobaczyłem jego wczesną wersję na targach CES 2015 w Las Vegas.

Remix OS był dopracowany, przemyślany i naprawdę lubiłem z niego korzystać.

Postrzegałem go jako naturalną drogę rozwoju Androida. System Google świetnie przecież sprawdzał się na urządzeniach mobilnych, ale nie był dostępny na klasycznych komputerach.

Google co prawda w swoim portfolio miał Chrome OS stworzony z myślą o Chromebookach, ale… nie spełnia on wymagań większości użytkowników. Ze względu na ograniczony dostęp do Google Play, okazuje się on gorszy w codziennym użytkowaniu od Androida wzbogaconego o desktopowy interfejs. Widać było, że inżynierowie Jide Technology czuli ducha Google’a i wiedzieli, jak powinien wyglądać w pełni uniwersalny Android. Trudno się temu dziwić, w końcu trzech założycieli firmy wcześniej pracowało właśnie w firmie z Mountain View.

Remix OS był dopracowany, przemyślany i naprawdę lubiłem z niego korzystać.

Remix OS szedł jak burza i doczekał się serii dedykowanych komputerów. W 2015 roku twórcy systemu założyli zbiórkę na Kickstarterze, która miała doprowadzić do stworzenia miniaturowych komputerów Remix Mini, pracujących pod kontrolą Remix OS. Okazała się ona sukcesem – zamiast oczekiwanych 50 tys. dol. udało się zebrać grubo ponad 1,6 mln dol.

W 2016 roku twórcy rozpoczęli drugą zbiórkę, która miała pozwolić na sfinansowanie kolejnej generacji autorskich komputerów. I w tym przypadku udało się osiągnąć sukces, choć nie był on już tak spektakularny. Zamiast planowanych 250 tys. dol. udało się zebrać niecałe 600 tys. dol. Osoby, które brały w niej udział, po 15 sierpnia otrzymają zwrot wpłaconych środków. Stanie się tak, ponieważ…

Firma Jide Technology zdecydowała się na porzucenie pracy nad systemem operacyjnym.

Jest to spore zaskoczenie. Choć o Remix OS ostatnio nie słyszało się zbyt wiele, projekt ten spotkał się z wyjątkowo pozytywnymi recenzjami ze strony prasy oraz samych użytkowników. Niestety uznania nie da się włożyć do garnka, a Remix OS nie przynosił firmie zbyt dużych dochodów. Porzuca ona więc cały rynek konsumencki, a wraz z nim system Remix OS.

Jide Technology skupi się teraz na współpracy z przedsiębiorstwami z rozmaitych branż, którym będzie dostarczać autorskie narzędzia oraz oprogramowanie. W ten sposób pieniądze i pragmatyzm po raz kolejny wygrały z ideą oraz marzeniami.

Dołącz do dyskusji