Oto HTC Vive Standalone. Nowe gogle VR, które nie potrzebują do działania komputera

News/Sprzęt 27.07.2017
Oto HTC Vive Standalone. Nowe gogle VR, które nie potrzebują do działania komputera

Oto HTC Vive Standalone. Nowe gogle VR, które nie potrzebują do działania komputera

Tajwańska firma nawiązuje współpracę z Qualcommem i wraca do korzeni. Pojawią się nowe gogle wirtualnej rzeczywistości. HTC Vive Standalone w przeciwieństwie do HTC Vive nie będą wymagały do pracy komputera.

HTC było wiodącym graczem na rynku smartfonów. Google wybrało tę firmę na podwykonawcę pierwszych urządzeń z linii Nexus. Od kilku lat to inni producenci wiodą prym w mobilnym świecie i stali się twarzą Androida.

Tajwańczycy z HTC zdecydowali się na zbudowanie kolejnego filaru, na którym może oprzeć się ich biznes i weszli z impetem w wirtualną rzeczywistość.

HTC wcześniej produkowało niemal wyłącznie smartfony, ale firma znalazła dla siebie inną niszę. W tajwańskich laboratoriach opracowano gogle wirtualnej rzeczywistości, które stały się jednymi z wiodących na rynku. HTC Vive stało się jedną z trzech najpopularniejszych platform obok Oculus Rift i PlayStation VR.

Graczy rozwijających wirtualną rzeczywistość jest znacznie więcej, ale to na HTC Vive, Oculus Rift i PlayStation VR powstają najlepsze gry i aplikacje. Wszystko ze względu na to, że gogle podłącza się do jednostki centralnej – komputera lub konsoli do gier.

Równolegle rozwija się też mobilny VR, w którym do tej pory HTC – paradoksalnie patrząc na korzenie firmy – nie był obecny.

Swoje własne systemy wirtualnej rzeczywistości rozwijają takie firmy jak Samsung (Gear VR) i Google (DayDream). W obu przypadkach za obliczenia i generowanie obrazu odpowiada smartfon umieszczony w goglach, którego ekran generuje obraz oglądany przez użytkownika za pośrednictwem soczewek.

htc vive standalone

HTC postanowiło spróbować swoich sił w produkcji podobnych gogli, których można używać bez podpinania kabla. Vive pozostaje w ofercie, ale dołączy do niego HTC Vive Standalone. Jak wskazuje nazwa, nie wymaga on podłączenia kabla do innej maszyny. Obraz VR będzie generowany bezpośrednio w goglach.

Sercem zestawu HTC Vive Standalone nie będzie smartfon, tylko wbudowany mobilny procesor.

Gogle wirtualnej rzeczywistości HTC Vive Standalone będą oparte o procesor Qualcomm Snapdragon 835, który pozwala na śledzenie ruchu bez zewnętrznych czujników. Nie wiadomo jednak, jaka będzie pełna specyfikacja techniczna gogli, w tym np. wielkość i rozdzielczość ekranu.

Ciekawi mnie, czy HTC Vive Standalone będzie zgodne w jakimkolwiek zakresie z platformą Steam VR obsługiwaną przez podstawową wersję HTC Vive, czy tylko z aplikacjami HTC ViewPort. Obawiam się, że o grach można zapomnieć. Samodzielne gogle nie będą następcą tych podpinanych do komputerach.

Pierwsze gogle HTC Vive Standalone trafią do sprzedaży w Chinach. W przyszłości pojawią się jeszcze jeden zestaw zgodny z platformą Google Daydream przeznaczony na rynek europejski i amerykański. Można zgadywać, że będzie pod względem budowy przypominał chiński wariant pozbawiony usług Google’a.

Dołącz do dyskusji