Abstrakcja z budowy – złapane smartfonem #73

Akcja partnerska/Foto 24.05.2017
Abstrakcja z budowy – złapane smartfonem #73

Abstrakcja z budowy – złapane smartfonem #73

Przepraszamy za problemy techniczne, trwają prace remontowe.

Tak się złożyło, że w ubiegłym tygodniu tematem na Tookapic były czarno-białe zdjęcia, a żaden kadr nie pasował mi w czerni i bieli. Jak na złość, w tym tygodniu wrzucam już trzecią monochromatyczną fotografię.

Codziennie dzielę się z wami jednym najlepszym zdjęciem, które wykonałem danego dnia smartfonem Samsung Galaxy A5 2017.

Dzisiejszy kadr przedstawia widok znany każdej osobie, która ma za sobą wykańczanie mieszkania. Tym razem ponownie spodobała mi się ciemna obróbka, na granicy niedoświetlenia.

Taki efekt uzyskałem w Lightroomie. Nie jest to żaden filtr, tylko własnoręcznie przesunięte suwaczki. Zacząłem od mocnego przyciemnienia ekspozycji i bardzo zdecydowanego dodania kontrastu. Zrobiło się odrobinę za ciemno, dlatego podbiłem jasne obszary suwakiem Whites. Następnie dodałem wyrazistości (clarity).

Charakter nadałem zdjęciu dzięki krzywej tonalnej. To kapitalne narzędzie, które wiele osób uważa za bardzo trudne w użyciu. Warto poświęcić chwilę na zrozumienie, na czym polega wykres i jak zmiana krzywej wpływa na zdjęcie.

Ja linię prostą zamieniłem na S-kształtną, dzięki czemu rozjaśniłem lekko cienie i przyciemniłem delikatnie biele. Dało to efekt taki, jakbym zmniejszył kontrast. Najważniejszą częścią było jednak ścięcie czerni. Jak widzicie, lewą stronę suwaka (najgłębszą czerń) przesunąłem w górę. Ten zabieg sprawił że na fotografii nie ma ani jednego czarnego piksela. Najciemniejsze partie są ciemnoszare.

Kolejne zdjęcie już jutro. W międzyczasie zapraszam do obejrzenia mojego profilu na Tookapic, gdzie znajdziecie wszystkie zdjęcia powstałe w naszym projekcie fotograficznym tworzonym wspólnie z Samsungiem i Tookapic.

Dołącz do dyskusji