Jak zrobić przelew natychmiastowy za darmo? Oto krótki poradnik

Jak zrobić przelew natychmiastowy za darmo? Oto krótki poradnik

Jak zrobić przelew natychmiastowy za darmo? Oto krótki poradnik

Musisz szybko wysłać pieniądze rodzinie lub bliskiej osobie? Nie chcesz przy tym płacić za przelew błyskawiczny? W takiej sytuacji powinieneś skorzystać z darmowej usługi BLIK, która pozwala wykonać przelew natychmiastowy za darmo. Oto krótka instrukcja wyjaśniająca, jak to zrobić.

Wysłanie pieniędzy żonie będącej na zakupach, szybkie pożyczenie pieniędzy koledze mieszkającemu na drugim końcu miasta oraz przesłanie kieszonkowego dzieciom. To codzienne sytuacje, które mogą się zdarzyć absolutnie każdemu z nas. Jeszcze niedawno wymagały one przekazania pieniędzy w tradycyjny sposób, który zajmuje sporo czasu.

Alternatywą było wykonanie przelewu. Rozwiązanie to sprawdzało się, jeżeli dwie osoby miały konta w tym samym banku. W przeciwnym razie przelew dociera do odbiorcy po kilku godzinach, a w skrajnych przypadkach nawet dniach. Rozwiązaniem tego problemu są przelewy natychmiastowe, które pozwalają na transfer pieniędzy między bankami. Jednak za taki przelew trzeba zapłacić kilka lub nawet kilkanaście złotych. Taka opłata może nie pasować każdemu, zwłaszcza gdy przelewamy komuś drobną kwotę.

Co zrobić w tej sytuacji?

Wtedy warto skorzystać z BLIKA, który pozwala zrobić przelew natychmiastowy za darmo. By skorzystać z tej usługi, trzeba korzystać z aplikacji udostępniającej usługę Przelewu na telefon BLIK. Obecnie są to: Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, a także Orange Finanse.

Dodatkową zaletą takiego sposobu wykonywania przelewów jest nie tylko jego darmowość i krótki czas realizacji. Istotne jest też, że do wykonania przelewu nie trzeba mozolnie przepisywać lub kopiować długiego numeru konta bankowego. Wystarczy wybrać numer telefonu odbiorcy, który i tak znajduje się w twoim smartfonie.

Jak zarejestrować swój numer telefonu?

BLIK pozwala robić przelew natychmiastowy za darmo.

By odebrać darmowy przelew natychmiastowy, należy zarejestrować swój numer telefonu w aplikacji banku. Jest to bardzo proste.

przelew natychmiastowy za darmo.

Wystarczy zalogować się do aplikacji i wejść w “Ustawienia”, a następnie wejść w zakładkę “Przelewy na numer telefonu” lub o podobnej nazwie.

Potem należy wybrać zakładkę „Przelew na numer telefonu” lub o podobnej nazwie.

przelew natychmiastowy za darmo.

Teraz wystarczy zgodzić się na rejestrację numeru, który ma w swojej bazie bank.

przelew natychmiastowy za darmo.

Proces należy potwierdzić.

przelew natychmiastowy za darmo.

Teraz trzeba podać kod PIN do aplikacji.

przelew natychmiastowy za darmo.

Numer został zarejestrowany!

Jak wysłać przelew natychmiastowy za darmo?

Należy zalogować się do aplikacji i znaleźć opcję przelewów BLIK na numer telefonu. W tym celu należy wejść w przelewy i wybrać opcję przelewu na numer telefonu.

W aplikacji mBanku można to zrobić, wybierając opcję „Płatności”, a następnie „Przelew na telefon”. W każdym banku będzie to wyglądać nieco inaczej, ale użytkownik powinien bez problemu znaleźć tę opcję.

Następnie wystarczy wybrać odbiorcę przelewu z listy kontaktów. Oczywiście można też wpisać jego imię, nazwisko oraz numer telefonu.

Teraz wystarczy podać kwotę przelewu i zaakceptować wykonanie go.

Przelew trzeba ostatecznie zatwierdzić.

Transakcję należy autoryzować kodem PIN aplikacji mobilnej. Wtedy przelew zostanie wykonany!

Czy coś może pójść nie tak?

Może okazać się, że odbiorca przelewu nie będzie miał zarejestrowanego numeru. W takiej sytuacji nadawca otrzyma stosowny komunikat o tym, że odbiorca nie korzysta z Przelewów BLIK na numer telefonu, a bank zaproponuję alternatywę, np. zamiast przelewu na telefon odbiorca otrzyma link do strony internetowej, która pozwoli na odebranie przelewu. Taki przelew nie będzie jednak natychmiastowy, zostanie zrealizowany w sposób standardowy.

Dlatego warto szybko zarejestrować numer w aplikacji banku i namówić do tego znajomych. Dzięki temu uda się uniknąć problemów w przyszłości. Jeżeli osoba z niezarejestrowanym numerem nie odbierze przelewu przez kilka dni, kwota powróci na konto nadawcy. Nie istnieje możliwość straty pieniędzy przy korzystaniu z BLIK-a.

Bardzo często używam tego rozwiązania.

Przelew natychmiastowy za darmo wykonywany na numer telefonu to bardzo przydatna funkcja, swego rodzaju lifehack. Bardzo często korzystam z tego rozwiązania. Najczęściej przydaje mi się podczas wypadów ze znajomymi do restauracji. Często okazuje się, że nikt z nas nie ma gotówki, a rachunku nie da się podzielić na kilka części.

W takiej sytuacji jedna osoba musi zapłacić za rachunek kartą i poprosić pozostałe osoby o wykonanie przelewów. Jako że takie spotkania odbywają się najczęściej w weekendy, na odzyskanie pieniędzy należy czekać nawet kilka dni. Odkąd używamy BLIK-a, czas ten skrócił się do zaledwie kilku, góra kilkunastu sekund. To naprawdę duża wygoda, którą najbardziej docenia się pod koniec miesiąca.

Dołącz do dyskusji

201 odpowiedzi na “Jak zrobić przelew natychmiastowy za darmo? Oto krótki poradnik”

 1. W przypadku prezentowanego mBanku mankamentem jest niski limit maksymalnej kwoty przy jednym przelewie na telefon. To 200 zł. No ale ogólnie usługa jest świetna. Choć z publikowanych przez BLIKa statystyk chyba ciągle mało odkryta (5% ogółu transakcji BLIKiem w 1Q 17 r.)

 2. OBUDZIŁ SIĘ PAN REDAKTOR PO ROKU ŻE MOŻNA TAK A NO MOŻNA OD BARDZO DAWNA

 3. Eee, a ja mam wrażenie, że najpierw przyzwyczają nas do darmowej usługi, uzależnią od siebie a potem wejdą normalne opłaty.

 4. Zobaczymy. Trzeba korzystać, póki jest. Wątpię, że za to ktoś zapłaci nawet złotówkę. Jak wejdą opłaty, zniknie sens rozwiązania.

 5. W sumie co to jest ten Blik? Ma Pan jakiś ciekawy artykuł opisujący to ustrojstwo? Wiem, że do płacenia, ale chodzi mi tu o jakieś dane, kto to wymyślił? Na jakiej zasadzie to działa? Dlaczego różne banki umożliwiły płacenie za pośrednictwem tego systemu? No i kto zarabia, albo jeśli jeszcze nie zarabia to jaki jest tego czegoś biznesplan. Pytam z czystej ciekawości.

 6. Taki art by sie poczytalo. To, ze działa to wiemy ale jak to juz chetnie bym doczytal taki backstage blika. Ale pewnie predzej doczekamy sie arta o 2gim sez 13 reason to why i dlaczego to slaby pomysl. I to na blogu tech a mozna by opisac blika.. eh

 7. W Inteligo z niewymienionych w artykule też działa (bo to PKO). Jakieś pół roku temu odkryłem to przez przypadek, gdy chciałem zwrócić drobną kwotę bratu. Niewiele na ten temat widząc wpisałem jego numer telefonu w aplikacji IKO. Jakie było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że przelew dotarł natychmiast i to międzybankowo (na ING). Chwilę dumaliśmy ‘o co chodzi’ zanim zrozumieliśmy system 😉
  Od tego czasu używam chętnie i polecam!

 8. Szkoda, że banki które udostępniają Blika nie mają funkcji przelewu przez telefon. Przykład? Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe.

 9. Jeszcze w grudniu tenże natychmiastowy przelew z ING do T-Mobile Banku szedł kilka godzin… 🙁

 10. poczuj ironii trochę także, to raz.
  dwa, że wielu rzeczy można dowiedzieć się przypadkiem a sama wiedza nie jest nikomu potrzebna od ciekawostka, która jest zaspokajana znienacka, przy okazji. Właśnie tak by było gdyby pojawił się art o bliku na SW.

  p.s. dzięki za linki 🙂

 11. Dziękuję bardzo… przeczytałem i wygląda dla nas (klientów) obiecująco. Ale i tak jestem ciekawy jakie korzyści daje ten system bankom. Może, któryś przedstawiciel zechce się wypowiedzieć.

 12. Nie wiem czy jestem debilem ale moje komentarze się nie pojawiają pod atrykułem.

 13. Dzwonisz do kogoś podajesz kod blik, odbiorca stoi przy bankomacie wbija kod blik i dostaje kasę. Jeszcze prostsze niż przelew na telefon i od razu kasa w ręku.

 14. No zależy, czy ktoś tę kasę chce mieć w ręce. Ja wolę mieć na koncie i tu przelewy się pojawiają. Ale tę kwestię też niebawem omówimy.

 15. A Pan “redaktor” może odpowie na pytanie gdzie są moje poprzednie 3 na ten temat? Pierwszy w 10 min po artykule.

 16. Po co omawiać niebawem skoro dotyczy tej samej funkcjonalności, nie lepiej zrobić aktualizacje do artykułu. Przyznać że temat się rozwinął i można to zrobić jeszcze prościej.

 17. Po co omawiać niebawem skoro dotyczy tej samej funkcjonalności, nie lepiej zrobić aktualizacje do artykułu. Przyznać że temat się rozwinął i można to zrobić jeszcze prościej.

 18. Często z tego korzystam przelewając środki między własnymi kontami mBank/Inteligo. Darmowe przelewy natychmiastowe.
  Jedyne utrudnienie to każdorazowa konieczność przerejestrowania nr telefonu do przelewów w aplikacji banku do którego akurat w danej chwili chcę środki przesłać. Na szczęście proces jest szybki i bezproblemowy.

 19. W momencie gdy ludzie zamiast płacić karta w internecie wybierają blika to omijają operatora karty. Tak samo pomijając pay u czy inne tego typu usługi.

 20. “Wysłanie pieniędzy żonie będącej na zakupach, szybkie pożyczenie pieniędzy koledze mieszkającemu na drugim końcu miasta oraz przesłanie kieszonkowego dzieciom.”

  no proszę Was litości…
  żona ma dostęp zazwyczaj do tego samego konta (w normalnym związku) więc mam jej przelać z konta na to samo konto???
  z kolegą jeszcze można przyjąć za dobry przykład
  z kieszonkowym dla dziecka to już w ogóle odpłynęliście… bo niby co? ma mieć swojego blika? do tego trzeba konto w banku, a tego dziecko, np. 11 letnie mieć nie będzie

 21. U mnie moja kobieta nie ma dostępu do tego samego konta. Po co? Jak potrzebuje, to jej daję lub płacę.

  Ależ dziecko też może mieć konto w banku, PKO oferuje takie konta.

 22. w aliorze w koncie bodajże “najwyższej jakości”, przelewy natychmiastowe są za free