Nowy Filmweb jest ładny, poprawny, ale… nie na te zmiany czekali najwięksi fani serwisu

Artykuł 30.03.2017
Nowy Filmweb jest ładny, poprawny, ale… nie na te zmiany czekali najwięksi fani serwisu

Nowy Filmweb jest ładny, poprawny, ale… nie na te zmiany czekali najwięksi fani serwisu

Filmweb to jeden z moich ulubionych serwisów w Polsce, choć – tak jak już Wam kiedyś pisałem – dla mnie ma on w sobie więcej z Facebooka, niż ze Spider’s Web. 

Śledzę i oceniam filmy, patrzę co tam sobie ostatnio obejrzeli moi znajomi. Redakcyjnych tworów nie czytam. Nie dlatego, że są złe – po prostu mało się interesuję filmem. Oglądam film, jak już wejdzie do kina i ktoś mi powie, że to było dobre. Albo jak przypadkiem natrafię w telewizji. Raczej nie przypominam sobie, żebym wyczekiwał premiery i czytał wszystkie newsy na temat danej produkcji. Obojętne byłyby mi nawet losy nowego Matriksa, choć jeśli taki powstanie, to polecę do kina nawet jeszcze w nocy.

No, ale ktoś najwyraźniej ten Filmweb także czyta. A to dlatego, że jest to jedna z najpopularniejszych stron w polskiej sieci i nie wierzę, po prostu nie wierzę, by wszyscy – tak jak ja – ograniczali się tylko do funkcji społecznościowych. Zresztą Filmweb chyba specjalnie się na mnie nie pogniewa, bo przecież od lat w przypadku zalogowanym użytkowników, witają nas rekomendacje i ostatnie oceny znajomych, a nie serwisowe newsy. Oni dobrze wiedzą, co i jak, o to się nie martwcie.

Opcje społecznościowe niestety nadal wyglądają raczej marnie, a konkretniej: archaicznie. Ale wierzę, że odpalona dziś nowa strona główna jest zapowiedzią zmian i w tej materii – tak przynajmniej podpowiada doświadczenie i logika.

Nowa strona główna Filmwebu jest poprawna i przyjemna

Wygląda to mniej więcej w ten sposób:

Nowy Filmweb
Nowy Filmweb

Tak rzadko zaglądałem na stronę główną Filmwebu, że poprzednią wersję musiałem sobie przypomnieć na archive.org. Jak się okazuje – nie była wcale aż taka zła, jak wydawało mi się mając w pamięci wygląd profili filmów, aktorów czy opcji społecznościowych.

No, ale nowa jest w zauważalny sposób lepsza. Wygląda sympatycznie, ma w miarę sensownie ustawioną chronologię. Ja akurat nie jestem przesadnym fanem stron, gdzie trzeba scrollować i scrollować, bo każda pozycja to gigantyczny kafelek na ekranie (nowy Filmweb pod tym względem zajmuje o wiele więcej miejsca niż np. nowy Spider’s Web), ale to na PC. A kogo dziś obchodzi PC? Podejrzewam, że najpopularniejszy polski serwis filmowy już od dawna ma więcej ruchu na mobile.

Więc priorytetem jest dla mnie jak wygląda na komórce, a tam wygląda bardzo dobrze i nie mam temu designowi nic do zarzucenia. Nie powiem też, że w jakiś sposób budzi moją ekscytację. Jeśli chodzi o układ, to jest on kontrowersyjny, a mianowicie – strona jest mimo wszystko bardzo “pionowa”. Poszczególne sekcje rozkładają się w szablonie po kolei i o ile umieszczenie newsów na samej górze jest w sumie logiczne, tak do recenzji trzeba sobie naprawdę solidnie “poscrollować”. Zakładam jednak, że ekipa od UX dobrze wie co robi i widocznie recenzje nie są dla Filmwebu aż takie ważne.

Osobiście czekam i mam ogromną nadzieję, że nowy layout strony oznacza też nowy wygląd opcji społecznościowych, wyglądu profilu itd., bo tam przydałoby się odświeżenie – mamy tam trendy zdecydowanie z minionej dekady, co zresztą by się zgadzało, bo o ile mnie pamięć nie myli, większych zmian od 2010 roku w tamtym aspekcie nie było.

Dołącz do dyskusji