Do obiegu wszedł nowy banknot 500 zł. Ma nowoczesne zabezpieczenia i będzie stwarzał problemy

Artykuł/Bankowość 10.02.2017
Do obiegu wszedł nowy banknot 500 zł. Ma nowoczesne zabezpieczenia i będzie stwarzał problemy

Do obiegu wszedł nowy banknot 500 zł. Ma nowoczesne zabezpieczenia i będzie stwarzał problemy

Dzisiaj, tj. 10 lutego 2017 r., do obiegu wszedł nowy banknot z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. To pierwszy banknot o nominale 500 zł oraz jedyny banknot obowiązujący w Polsce, który wyposażono w najnowsze zabezpieczenia. Niestety na początku korzystanie z tego nominału będzie wiązało się z pewnymi problemami.

Banknot z Janem III Sobieskim jest wielki nie tylko ze względu na nominał. Pieniądz jest również o 4 proc. większy od obecnego na rynku i dobrze nam znanego banknotu 200-złotowego.

Na przedniej stronie znajduje się wizerunek króla, a po lewej jego stronie herb rodu Sobieskich. Zaś po prawej widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu można zobaczyć pałac w Wilanowie, czyli siedzibę Jana III Sobieskiego oraz orła rodziny Sobieskich.

Banknot 500 zł jest wyposażony w najnowocześniejsze na świecie zabezpieczenia.

Jest to przede wszystkim szeroka nitka okienkowa, która zmienia kolor od niebieskiego do zielonego, a przy poruszaniu banknotem sprawia wrażenie ruchu wstęgi. Podobny efekt możemy zobaczyć na husarskim szyszaku.

Dodatkowo nowy banknot zawiera wszystkie zabezpieczenia, które znamy z nowych wersji banknotów dostępnych w Polsce. Są to m.in. znak wodny z wizerunkiem władcy oraz oznaczeniem nominału i zabezpieczenie recto verso, czyli druk obustronny, którego wzór układa się w koronę w owalu.

Nowy banknot 500 zł z Janem III Sobieskim
Nowy banknot 500 zł z Janem III Sobieskim.

Za produkcję banknotów odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Nowy banknot jest od dzisiaj dostępny w oddziałach okręgowych NBP oraz w kasach komercyjnych banków.

Pieniądz o nowym nominale trafił na rynek ze względu na wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz na wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach. Kolejny powód to chęć obniżenia kosztów przechowywania rezerw.

Niektórzy uważają, że pieniądz z Janem III Sobieskim jest jednak niepotrzebny, a jego obecność przyczyni się do wzmocnienia szarej strefy. Z nowymi banknotami jest jeszcze jeden problem.

W najbliższym czasie korzystanie z nich będzie wiązało się z pewnymi utrudnieniami.

Takimi samymi, jakie przerabialiśmy w połowie 2014 roku, kiedy wprowadzono do obiegu odświeżone wersje banknotów o nominałach 100 i 50 złotych.

Wtedy były problemy z płaceniem takimi pieniędzmi w kasach samoobsługowych, automatach oraz wpłacaniem gotówki do wpłatomatów. Sam po trzech miesiącach od wprowadzenia nowych stówek miałem problem z zapłaceniem za zakupy w markecie.

Z banknotami 500-złotowymi może być jeszcze gorzej. W 2014 roku spore utrudnienia spowodowało wprowadzenie do obiegu odświeżonych wizualnie wersji banknotów, które były już obecne na rynku. Tym razem mamy zupełnie nowy nominał, a to oznacza, że maszyny nie tylko muszą się nauczyć obsługiwać nowy wzór, ale również muszą być w stanie obsłużyć kolejny nominał, a to się wiąże się np. z przygotowaniem dodatkowych szufladek pod nowy rozmiar.

Zobacz: Nowy banknot 500 zł - poznaj jego zabezpieczenia

Nowy banknot 500 zł

Do obiegu wszedł nowy banknot 500 zł. Ma nowoczesne zabezpieczenia i... będzie stwarzał problemy

Opublikowany przez Spider's Web TV na 10 lutego 2017

Więcej materiałów wideo znajdziesz na Facebooku Spider's Web TV! Wejdź teraz i polub stronę.

Dołącz do dyskusji