Facebook eksperymentuje! Zupełnie nowy Messenger tylko dla Polaków

News/Social media 29.09.2016
Facebook eksperymentuje! Zupełnie nowy Messenger tylko dla Polaków

Facebook eksperymentuje! Zupełnie nowy Messenger tylko dla Polaków

Już dziś komunikator Facebook Messenger doczeka się nowej wersji. Zmiany są rewolucyjne, a początkowo zobaczą je tylko Polacy. To właśnie w Polsce są testowane zupełnie nowe funkcje.

Nową wersję aplikacji Facebook Messenger można będzie pobrać na smartfony z Androidem i iOS już dziś, natomiast my mieliśmy okazję przyjrzeć się jej wczoraj, w konferencji z programistą Facebooka z Menlo Park.

Facebook Messenger niczym Snapchat lub Instagram Stories

Największą nowością w Messengerze będzie nowa funkcja Messenger Day (Messenger Dzień). W najprostszych słowach, oferuje ona tą samą funkcjonalność co Snapchat i Instagram Stories. Do swojego Dnia możemy dodawać materiały, które znikną po 24 godzinach. Ma to być zapis z ostatniej doby, dostępny dla naszych znajomych z Facebooka.

messenger-2

Do Dnia można będzie dodać zdjęcia, filmy, naklejki, tekst i generalnie wszystko to, co można wysłać znajomym w zwykłej wiadomości na Messengerze. Różnica polega na tym, że Dzień nie jest kierowany do konkretnej osoby, a jest ogólnodostępny. Nasze materiały mogą odtworzyć wszyscy znajomi. Materiały z danego Dnia są widoczne w kolejności chronologicznej i wyświetlają się przez ok. 10 sekund.

Messenger Day zostanie dodany bezpośrednio do głównej aplikacji, a materiały będą widoczne nad listą rozmów. Całość wygląda niemal identycznie, jak w przypadku Instagrama i Instagram Stories. Nic w tym dziwnego, bo przecież Instagram również należy do Facebooka.

Znajomi będą mogli odpowiadać na oglądane „ facebookowe snapy” (wybaczcie, ale ta analogia nasuwa się sama), a odpowiedzi pojawią się w zwykłej rozmowie na Messengerze. Obok nich będzie adnotacja, że jest to odpowiedź na konkretny materiał.

Kolejne nowości to zwiększony nacisk na naklejki

Naklejki są częścią Messengera już od dłuższego czasu i wygląda na to, że zostaną z nami na dobre. Ich funkcjonalność zostanie znacznie rozszerzona. Przede wszystkim, naklejki będą widoczne w nowej formie, która ułatwi ich dobór. Pojawi się też wyszukiwarka. Przykładowo, po wpisaniu słowa „kawa” zobaczymy wszystkie naklejki z kubkiem tego napoju, z najróżniejszych zestawów naklejek. Nie będzie trzeba przeszukiwać każdego zestawu osobno.

Facebook rozpoczął też współpracę z artystami, którzy będą tworzyć własne serie naklejek. W Polsce naklejki stworzyła ilustratorka Kinga Offert. Możecie je zobaczyć poniżej.

Dodatkowo interfejs aplikacji ulegnie odświeżeniu, a w centralnej części pojawi się ikonka aparatu. W ten sposób Facebook będzie nas zachęcał do przesyłania sobie jeszcze większej liczby zdjęć. Na zdjęciach i filmach również będziemy mogli umieszczać naklejki. Pojawią się nowe typy tych dodatków, które mają nam ułatwić komunikację. Przykład? Komiksowe dymki, w które możemy wpisać własną wiadomość.

Dzielenie się zdjęciami w nowym Messengerze stanie się prostsze. Po zrobieniu fotografii będziemy mogli ją wysłać do wielu osób jednocześnie, bez potrzeby tworzenia grupowej konwersacji.

A co z Messengerem w przeglądarce?

Wszystkie wymienione wyżej funkcje trafią do aplikacji Messengera na smartfony. Messenger w przeglądarce zostaje w tyle… co być może jest dobrą wiadomością. Nadal będzie on służył do komunikacji, tej tradycyjnej, poprzez słowo pisane.

Nowe typy materiałów będzie można odtworzyć w webowej wersji Messengera, ale w większości przypadków nie będzie można ich dodać, np. do Messenger Day.

Wszystkie te zmiany zobaczą tylko Polacy!

To pierwszy taki przypadek w historii. Nowe funkcje Messengera zostaną wdrożone testowo w Polsce, i tylko w Polsce. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, po kilku tygodniach zostaną rozszerzone na kilka nowych rynków. Docelowo nowe funkcje mają być dostępne globalnie.

Dlaczego akurat Polska? Z kilku powodów. Polacy bardzo polubili Facebook Messengera, a do tego chętnie korzystają z niego na smartfonach, w różnych okolicznościach, często wykorzystując do tego dane mobilne. Dodatkowo Polska jest dość sporym rynkiem. I faktycznie, w moim otoczeniu Facebook Messenger już od dawna jest podstawowym komunikatorem.

Nowości w Messengerze w pierwszej chwili wyglądają dość… przerażająco. Ewidentnie są one skierowane do młodszych odbiorców, którzy wolą komunikować się poprzez zdjęcia, filmy i naklejki. Ta grupa docelowa zaczęła mocno odpływać w stronę Snapchata, a Facebook ewidentnie chce ją zachować przy sobie. Na szczęście rozmowy tekstowe nigdzie nie odchodzą, a jeśli nie chcesz korzystać z nowości, nie musisz tego robić.

Nowości pojawią się w aktualizacji aplikacji Messenger na Androida i iOS. Będzie ona dostępna w ciągu najbliższych godzin. Jeżeli jeszcze jej nie widzisz, musisz poczekać odrobinę dłużej – aktualizacja może być wypuszczana falami. Nowości nie zobaczysz, jeśli korzystasz z Messengera poza Polską.

Zobacz, jak działa nowy Facebook Messenger!

SPRAWDŹ: Spider's Web TV na YouTubie - zasubskrybuj teraz, żeby nie przegapić nowych materiałów!

Dołącz do dyskusji