Autonomiczne samochody są bliżej, niż myślisz. BMW wprowadzi je na rynek już za pięć lat

Artykuł/Motoryzacja 01.07.2016
Autonomiczne samochody są bliżej, niż myślisz. BMW wprowadzi je na rynek już za pięć lat

Autonomiczne samochody są bliżej, niż myślisz. BMW wprowadzi je na rynek już za pięć lat

Wyścig o autonomiczny samochód przyszłości nabiera rumieńców. Właśnie dowiedzieliśmy się o współpracy, która może być przełomem dla całej branży. BMW stworzy autonomiczne auto wraz z Intelem i Mobileye.

Czy tego chcemy, czy nie, jest tylko kwestią czasu, nim autonomiczne samochody wyjadą na drogę. Ledwie wczoraj spędziłem cały dzień w Volvo S90, które co prawda nie jest samochodem w pełni autonomicznym, ale jego systemy wspomagania kierowcy są na tyle zaawansowane, że samochód sam trzyma się pasów (nawet w zakrętach) i sam utrzymuje prędkość.

Puszczenie kierownicy przy prędkości ok. 90 km/h i patrzenie na to, jak samochód sam wchodzi w zakręt, jest niesamowitym przeżyciem. Naprawdę trudno się do tego zmusić. Przełamanie blokady psychicznej wymaga wiele samozaparcia i trudno jest w pełni zaufać algorytmom samochodu. Jeszcze do wczoraj myślałem, że jako fan technologii od razu przekonam się do automatycznej jazdy. Po spróbowaniu nie jestem pewien, czy kiedykolwiek będę w stanie w pełni zaufać autu.

Producenci idą jednak w zaparte. BMW zapowiada debiut autonomicznych aut już za 5 lat.

BMW poinformowało o nawiązaniu strategicznej współpracy między Intelem i Mobileye. To niezwykłe partnerstwo zaowocuje stworzeniem autonomicznych aut, które trafią na rynek w 2021 roku. Już za pięć lat system ma pozwalać nie tylko na jazdę bez patrzenia na ulicę, ale na jazdę… zupełnie bez kierowcy.

bmw-ogniwa-paliwowe (26 of 60)

O ile BMW i Intela nie trzeba szczególnie przedstawiać, tak Mobileye może nie być znany szerszej publiczności. Jest to izraelska firma, która ma duże doświadczenie w produkcji systemów wspomagania kierowcy. Rozwiązanie Mobileye opiera się na kamerach, a producentowi udało się uprościć system poprzez implementację kilku różnych funkcji w jednej kamerce.

Kamery są jednym z kluczowych elementów przy tworzeniu autonomicznego systemu jazdy. W ostatnich latach Mobileye rozszerzył swoją działalność o produkcję całych rozwiązań, które można implementować w autonomicznych autach. Co ciekawe, systemy Mobileye są wykorzystywane w autach Tesli, które jako jedne z pierwszych na świecie oferują tryb jazdy autonomicznej.

Współpraca to początek czegoś większego. Powstanie otwarta platforma

Technologie opracowane przez BMW, Intela i Mobileye mają posłużyć nie tylko firmie BMW, ale i całej branży motoryzacyjnej. Plan zakłada powstanie otwartej platformy iNEXT, z której będą mogli korzystać także inni producenci aut.

To bardzo dobra informacja, bowiem świat nie potrzebuje kolejnej walki na patenty i zamykania się na różne systemy. Zwłaszcza, że mówimy o kwestii ściśle związanej z bezpieczeństwem, a nawet z ludzkim życiem. Autonomiczne samochody przyszłości muszą się ze sobą komunikować, by system działał efektywnie. Otwarta platforma z pewnością pomogłaby w wypracowaniu jednego standardu komunikacji.

Problemów będzie całe mnóstwo, co pokazuje np. ostatni wypadek autonomicznej Tesli, w którym po raz pierwszy w aucie prowadzonym przez autopilota zginął człowiek. Niestety, trzeba zakładać i takie scenariusze. Miejmy jednak nadzieję, że takie wydarzenia będą tylko wyjątkiem od reguły, a świat pełen autonomicznych aut będzie bezpieczniejszy, niż świat aut kierowanych przez ludzi.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement