100 mln dol. na flotę kosmicznych żaglowców. Cel? Za 20 lat dotrzeć do Alfy Centauri

Artykuł/Nauka 15.04.2016
100 mln dol. na flotę kosmicznych żaglowców. Cel? Za 20 lat dotrzeć do Alfy Centauri

100 mln dol. na flotę kosmicznych żaglowców. Cel? Za 20 lat dotrzeć do Alfy Centauri

Jurij Milner to człowiek z wizją. Rosyjski przedsiębiorca jest przykładem tego, że jednak zdarza się, by po dorobieniu się pieniędzy poszerzyły nam się horyzonty i przestajemy myśleć jedynie w kategoriach bieżących zysków.

Ten 54-letni biznesmen to weteran trafnego inwestowania, głównie w spółki internetowe. Posiada udziały w mail.ru, Facebooku, Twitterze czy Spotify. Ma również akcje chińskich gigantów, takich jak Alibaba czy Xiaomi. Jednak dopiero ufundowanie specjalnych stypendiów pod wspólną nazwą Breakthrough (Przełomy) pozwoliło mu pokazać się z światu z bardziej romantycznej strony.

Początkowo znane jako Breakthrough Prize nagrody były czymś w rodzaju prywatnego Nobla: laureaci otrzymywali po 3 mln dol. za osiągnięcia w jednej z dziedzin: nauki przyrodnicze, fizyka teoretyczna oraz matematyka. Towarzyszyły im nagrody New Horizons, przeznaczone dla młodych naukowców, a współfundatorami byli m.in. Sergiej Brin oraz Mark Zuckerberg.

Pod wspólnym szyldem Breakthrough Milner w 2015 roku zainicjował program Breakthroug Initiatives, który ma na celu podjęcie tematu podróży międzygwiezdnych oraz poszukiwania innego niż ziemskie życia w kosmosie. W trakcie ogłoszenia rozpoczęcia prac i oficjalnego przekazania 100 mln dol. na badania związane z poszukiwaniem innych istot obecni byli m.in. Stephen Hawking oraz słynny astrofizyk Frank Drake. Była to pierwsza a Inicjatyw Przełomu – o nazwie Breakthrough Listen.

stephen-hawking-alien-life-breakthrough-initiatives

W tym roku przyszła kolej na kolejny krok w drodze Jurija do gwiazd. Tegoroczna inicjatywa, na którą Milner wykłada kolejną setkę milionów dolarów to Breakthrough Starshot – program budowy całej floty miniaturowych i ultralekkich sond, które – napędzane przy pomocy żagla słonecznego i skierowanego w jego kierunku promienia lasera – będą w stanie w ciągu 20 lat dotrzeć do Alfy Centauri. Te mikrosondy, nazwane Nanocraftami, będą w stanie następnie wysłać fotografie i wyniki pomiarów na Ziemię.

Biorąc pod uwagę, że całkiem podobną wizję podróży międzygwiezdnych ma NASA, Milner może mieć rację inwestując w stworzenie Nanocraftów. Ultralekkie, napędzane laserem bezzałogowe pojazdy mogą być naszą awangardą w badaniach planet krążących wokół obcych słońc.

Dołącz do dyskusji