Kup starego MacBooka!

Blog Forum 31.01.2016
Kup starego MacBooka!

Kup starego MacBooka!

Napisałem w listopadzie tekst o kupnie starego MacBooka. Czym człowiek starszy tym mądrzejszy, a przez te 2 miesiące dowiedziałem się wiele – np. to, że byłem głupi.

Jako człowiek uporządkowany, który woli korzystać z notatnika elektronicznego niż papierowego, wiem jak bardzo boli brak synchronizacji między urządzeniami. Mój iPhone 4 nie ma niestety aktualizacji do iOS8, co skutkuje tym, ze nie mam Twittera, OneDrive, Microsoft Office, Evernote i wielu innych, przydatnych aplikacji które po prostu są przydatne, a ich nie mam, bo mam iPhona.. czwórkę. Mimo wszystko nie poddaję się i dałem radę synchronizować zdjęcia oraz notatki z moim El Capitanem na Hackintoshu, resztę przeboleję, ale nie jedno – na MacBooku ich nie mam, bo mam Lion’a.

I tutaj dochodzimy do mojej głupoty – napisałem w tamtym artykule, że czuje się fajny kupując taniej MacBooka. Dzisiaj chcę go jak najszybciej sprzedać (chce ktoś kupić?) i nabyć o rok młodszego, takiego samego Maka, ale jednak z aktualizacją nawet do El Capitan.. Prawdopodobnie będzie chodzić tak samo, ale będę mieć w końcu synchronizację pomiędzy jednym, drugim i trzecim.

Dla kogo stary MacBook?

Do przeglądania internetu, oglądania filmików, dzielenia się fotkami na facebooku oraz lekkiej pracy, taka jak moja. Grafiki tam nie zrobisz, ale tekst napiszesz. Myślę, że MacBook Early 2009 to idealny sprzęt dla zwykłej osoby, taki w sam raz na rozpoczęcie przygody z OS X. Takowego możemy znaleźć już za 700-800zł.

Dokładając drugie tyle możemy znaleźć już dużo lepszego, lepiej wyglądającego i (w porównaniu do tego MacBooka Unibody) dosyć cieńkiego Air’a. Każdy taki posiada aktualizację do najnowszego Mac OS.

Poszukaj takiego z SSD i minimum 4GB RAM!

W jakże bardzo profesjonalnym teście, przeprowadzonym w serwisie YouTube.com przez VideoCompuRAM możesz zauważyć, że SSD i RAM ma znaczenie w starych Makach. Duże? Bardzo. Co prawda test został przeprowadzony na wersji Pro, ale ten sam rocznik co nasz model. 8GB vs 2GB oraz HDD vs SSD to ponad dwukrotna różnica w czasie uruchamiania systemu. A dlaczego więcej RAM’u? No cóż.. Ja posiadam 2,5GB w swoim laptopie. Oznacza to, że jeżeli będę słuchać muzyki z iTunes, będę mieć facebooka w tle, swojego bloga, kalendarz, maila oraz będę pisać artykuły w Wordzie, to literki będą pojawiać się z pół sekundowym opóźnieniem na ekranie. Program Memory Clean pokazuje mi u góry na pasku ile zostało wolnej pamięci. U mnie przeważnie jest to od 100-300, czyli prawie tyle co zajmuje sam facebook.

Czy warto? Myślę, że tak. Jeżeli masz 1500zł to na pewno lepiej kupić starego MacBooka niż nowego laptopa z Windowsem. Takowe z OS X’em są po prostu stabilniejsze, mają lepsze wsparcie, no i ciężko znaleźć za 1500zł wyróżniający się laptop z okienkami. Może Mac nie będzie chodził lepiej, ale na pewno nie będzie chodził gorzej, natomiast w przedziale 2000-3000zł można kupić już całkowicie dobrego MacBooka Pro lub Air, na którym i pogramy w gry i zmontujemy film.

Jeżeli dalej nie jesteś przekonany, to zapraszam do obejrzenia filmu Włodka, który wyjaśnił „Dlaczego ludzie kupują Maki?” oraz opowiedział o tym ile kosztował jego MacBook i co na nim robi.

Tagi:

Dołącz do dyskusji