Jak działa YouTube offline? Właśnie miałem niepowtarzalną okazję to sprawdzić

Felieton/Technologie 11.10.2015
Jak działa YouTube offline? Właśnie miałem niepowtarzalną okazję to sprawdzić

Jak działa YouTube offline? Właśnie miałem niepowtarzalną okazję to sprawdzić

Jestem właśnie na podróży służbowej do Tajpej i czekam na samolot na lotnisku w Bangkoku, w Tajlandii. Dzięki temu miałem okazję skorzystać z ciekawej funkcji YouTube’a, która nie jest dostępna w Polsce. Jest nią zapisywanie plików w trybie offline.

O tej funkcji pierwszy raz miałem okazję usłyszeć w grudniu ubiegłego roku, gdy Google zdecydował się na wprowadzenie jej w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do Sieci jest wyjątkowo drogi. Dzięki temu osoby posiadające smartfony mają możliwość wykorzystanie pełni możliwości swojego urządzenia nawet jeśli nie mają stałego i nielimitowanego dostępu do Sieci.

Jak działa YouTube offline?

Pobrane w ten sposób filmy znajdują się one w pamięci urządzenia i pozostają tam na 48 godzin. Materiały wideo można pobierać w kilku wersjach jakościowych.

A tak to wygląda w praktyce:

Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono, że z funkcji tej mogą korzystać mieszkańcy Indii oraz Filipin, ale jak widać, dotarła ona też do innych krajów, między innymi Tajlandii.

YouTube offline w Polsce?

Można spodziewać się, że funkcja ta nie trafi do Polski, ponieważ mobilny dostęp do Sieci jest u nas stosunkowo tani i przy tym bardzo popularny. Co prawda Google przetłumaczył komunikaty dotyczące YouTube’a offline na język polski, ale to jeszcze niczego konkretnego nie oznacza, gdyż od jakiegoś czasu Google wszystkie nowe usługi tłumaczy na wiele języków m.in. dlatego, żeby osoby podróżujące mogły z nich korzystać w lokalizacjach, w których jest to możliwe.

Darmowy YouTube offline zapewne pozostanie dostępny tylko w krajach rozwijających się. W pozostałych lokalizacjach, gdzie usługi sieciowe są już powszechne i chętnie wykorzystywane przez użytkowników, Google będzie zapewne promował (pod nazwą Music Key) płatne funkcje YoutTube’a. A jedną z zalet Music Key jest właśnie możliwość odtwarzania wcześniej zapisanych treści bez konieczności posiadania dostępu do Sieci.

[stock]

Dołącz do dyskusji