Karol Kopańko / 21.08.2015

46 ciekawostek, które zmienią twoje myślenie o Mjanmie (Birmie)

31 interakcji Przejdź do dyskusji

Gdzie znajduje się największa książka na świecie? Dlaczego Tajwańczycy używali flagi Mjanmy na Igrzyskach w Pekinie? Jakiego kosmetyku używa każdy Birmańczyk? I dlaczego samochody mają tu kierownicę po prawej stronie, a ruch jest prawostronny?

1. Kilkanaście km na północ od Rangun znajduje się jeden z trzech największych cmentarzy dla ofiar wojennych – Taukkyan War Cemetery. Są na nim pochowane ofiary obu wojen światowych z państw, jakie wchodziły w skład imperium brytyjskiego.

Źródło: cwgc.org
Źródło: cwgc.org

2. Kraj znajduje się pod rządami wojskowej junty od 1962 roku.

3. Zmiany nazwy Birmy na Mjanmę dokonano w 2006 roku, kiedy zatwierdziło ją ONZ. Jednak zmiana ta nie została zaakceptowana przez krajowy parlament i dlatego do dziś uważana jest przez opozycje za nielegalną.

4. Nazwa Myanmar pochodzi od słowa „mya”, które tłumaczy się jako „szmaragd”, dlatego Mjanmę nazywa się także „szmaragdem Azji”.

Inna wersja mówi, że nazwę należy rozdzielić na dwa człony: Myan (szybki) i mar (silny).

5. Mjanma nazywana jest także złotym krajem ze względu na obecność wielu pokrytych złotem świątyń.

6. Flaga Mjanmy w latach 1974 – 2010 była bardzo podobna do flagi Tajwanu. Sportowcy z tego kraju nie mogli jednak startować ze swoją prawdziwą narodowością w Igrzyskach w Pekinie, więc ich kibice przynosili na wszystkie areny flagę Mjanmy. Był to znak wsparcia i izolacji od Chin.
Flaga Mjanmy do 2010 roku:

800px-Flag_of_Myanmar_(1974-2010).svg

Flaga Tajwanu:

800px-Flag_of_the_Republic_of_China.svg

Gospodarka

7. Mjanma posiada wiele surowców naturalnych takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, drewno, cyna, cynk, miedź, wolfram, ołów, wapienie i kamienie szlachetne.

8. Ponad połowa PKB jest tworzona przez rolnictwo. Jego głównym artykułem jest ryż.

9. Rzeka Irawdai, która przepływa z północy przez całą Mjanmę, jest uważana za symbol ciągłości kraju. Jest ona także ważnym szlakiem spławiania towarów, a w jej delcie występują najlepsze warunki dla uprawy ryżu.

10. Jeszcze do niedawna spotkanie bankomatu w Birmie graniczyło z cudem. Teraz nie jest tak źle, choć kraj cały czas wyróżnia się pod tym względem nawet w stosunku do sąsiedniej Kambodży. Przykładowo z trzech bankomatów na lotnisku nie działał żaden akurat kiedy tam byłem. Podczas pobytu w Bagan, w okolicznym kilkudziesięciotysiącznym miasteczmu dostępne były dwa bankomaty. Działał jeden z nich. Na szczęście w całym kraju płacić można amerykańskimi dolarami (singapurkich nie akceptują). Bardzo łatwo następuje także wymiana na miejscową walutę kyaty. 1 tys. kyatów to bowiem 1 dol.

11. Mjanma jest jednym z trzech krajów obok Liberii i USA, który nie zaakceptował systemu metrycznego SI. Używa się tu więc peiktha (viss) równającego się 2 kg.

#balance #weight #myanmar #myanmarKK #scale #Travel

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Karol Kopańko (@karolkopanko)

12. Tylko co czwarty Mjanmańczyk posiada dostęp do energii elektrycznej.

#charging #like #pro #Myanmar #bagan #myanmarkk #technology #technologythesedays Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Karol Kopańko (@karolkopanko)


13. Podczas brytyjskiej okupacji Birma należała do jednego z najbogatszych krajów w regionie, a także była największym na świecie eksporterem ryżu. Niestety koniunktura na ryż osłabła w latach 30-tych, pogrążając gospodarkę kraju.

Poniżej widok na zabudowania Rangun.

14. Jeszcze do niedawna w Mjanmie obowiązywał system kartkowy na zakupy paliwa. Na jedną  rejestrację można było kupić tylko 9 litrów, a wszystkie stacje były własnością państwa. Doprowadziło to do rozkwitu czarnego rynku w postaci przydrożnych stacji paliw. Obecnie, choć system kartkowy już zniesiono, bardzo często można spotkać takie stacyjki, bo większe stacje rozlokowane są zbyt rzadko.

15. W czasie Złotego Myanmarskiego wieku (lata 20.) stołeczna uczelnia Rangoon Institute of Technology była jedną z najlepszych tego typu szkół w całym regionie. Nawet Singapurczycy marzyli, aby tam studiować.

16. Pathein to miasto położone w delcie rzeki Irawadi, słynące z wyrabianych w tym miejscu parasolek noszonych w całej Mjanmie. Szczególnie popularne są one wśród mnichów, ale i kobiet, które chcąc zachować jak najbielszą cerę ukrywają się przed słońcem.

Na poniższym zdjęciu zobaczyć możecie bagańskie rękodzieło przedstawiające pochód mnichów z takimi właśnie parasolkami.

Społeczeństwo

17. Biali turyści określani są mianem „bo”.

18. Thanaka to najpopularniejszy mjanmański kosmetyk, stosowany głównie przez płeć piękną, rzadziej przez mężczyzn, którego głównym zadaniem jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Wytwarza się ją z drzewa lub korzeni Thanaki, przez pocieranie o zwilżony kamień z rowkiem wypełnionym wodą. Uzyskuje się dzięki temu maź nakładaną na twarz, która dodatkowo działa oczyszczająco i zabija nieprzyjemne zapachy.

Thanakę przywiozłem ze sobą do Polski w postaci takiego niewielkiego pieńka, ale na miejscu można kupić też gotowy krem.

19. Myanmar jest jedynym na świecie krajem, gdzie jeździ się samochodami z kierownicą po prawej stronie w ruchu prawostronnym. Dlatego nie zdziw się jeśli kierowcy chcąc wyprzedzić inne pojazdy będą bardzo mocno zjeżdżali do środka jezdni.

20. Tradycyjnym ubraniem jest Longyi, czyli długi, dwumetrowy materiał zszyty w cylinder, który zawiązuje się wokół pasa. Mężczyźni wiążą go z przodu, a kobiety z tyłu (wersja dla nich nosi nazwę hta-main). To, że jest to ubiór tradycyjny nie znaczy, że zarezerwowany dla niewielkich społeczności. Longyi jest bowiem najczęściej spotykanym typem ubioru na ulicach.

Istnieją specjalne szkoły jego noszenia. I tak np. starsi ludzie zawiązują materiał nieco ponad pępkiem, a młodzi poniżej.

Wiele młodszych dzieciaków odmawia jednak noszenia Longyi, które nie są dla nich wygodne. Niestety w szkole nie mają wyboru. Problem ten rozwiązują zaś następująco: ubierają krótkie spodenki zaraz po ową „sukienkę”.

21. Mjanmańczycy kochają Champions League.

22. Dwójka rodzeństwa może się nazywać Ming Ming i Mo Mo, mimo posiadania tej samej matki i ojca. Imiona mogą się też zmieniać w czasie, więc ktoś może chodzi do podstawówki jako Lugal Nghe („mały chłopak”), na studia jako Lugal Guy („większy mały chłopak”) i założyć rodzinę jako U Nghe albo U Lugal („duży chłopak”). (tę informację jedynie zasłyszałem, a nie udało mi się jej potwierdzić)

23. Nowy Rok obchodzony jest w kwietniu. Dzień zmienia się zaś każdego roku, gdyż kalendarz birmański jest kalendarzem księżycowo-słonecznym (podział na miesiące oparty jest na miesiącach księżycowych, a podział na lata, na latach zwrotnikowych).

#myanmar #calendar #zodiac #myanmarkk #travel #blogger# #iphonephotography

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Karol Kopańko (@karolkopanko)

Wzorowany jest on na kalendarzu hinduskim, z którego czerpał również kalendarz europejski. Pozostałością po tych związkach są znaki zodiaku. Potraficie rozpoznać je wszystkie?

24. Dzieci wciąż odgrywają bardzo duża rolę w mjanmańskiej armii. W 2012 roku The Independent raportował, że rodzice są zmuszani do sprzedawania swojego potomstwa wojskowym nawet za 40 dolarów, bądź za kanister paliwa czy worek ryżu.

Przesądy

25. Nie powinieneś się strzyc w poniedziałek, piątek i dzień urodzin, a po porodzie przez miesiąc.

26. Malutkie dzieci noszą kawałki materiału na szyjach, albo na nadgarstkach jako obronę przed złymi duchami. W przeciwnym razie mogą zostać przez nie porwane.

 

27. Kobiety w ciąży nie mogę jeść pewnych rzeczy – np. bananów (dziecko będzie zbyt duże) i chili (dziecko nie będzie miało włosów). Kobieta nie powinna także brać udziału w pogrzebach i ślubach kiedy jest w ciąży.

Powyższe zdjęcie przedstawia przygotowania do ślubu, a poniższe przyprawy z targu w Bagan:

Bieda i ubóstwo

28. Imię nadaje się dzieciom dopiero po 7 dniach od narodzin. Prawdopodobnie związane jest to z wysoką śmiertelnością niemowląt, która wynosi tu 74 (na 1000 urodzin), podczas gdy np. w Polsce 4,7.

To najlepsze zdjęcie jakie zrobiłem w historii mojej fotografii smartfonem.Czekałem aż chłopczyk wróci do swojej ką…

Posted by Karol Kopańko on Sunday, November 2, 2014

29. Śmiertelność matek przy porodach wynosi zaś 380 (na 100 000 tys. przypadków).

30. Piątego roku życia nie dożywa co dziesiąte urodzone dziecko.

31. Połowa dzieci kończy edukację na podstawówce, wcześniej niż przed piątą klasą ze względu na wysokie koszty.

32. Co czwarty Mjanmańczyk żyje poniżej minimum egzystencji a co drugi poniżej progu ubóstwa (wg Banku Światowego).

33. W 2008 roku południe Mjanmy nawiedził tajfun Nargis. Wg oficjalnych danych w ciągu 2 dni zabił on 84,5 tys. osób. Zaginęło 53,8 tys. osób, a dotkniętych jego działaniem było około 2,4 mln Mjanmańczyków.

IMG_4002_Fotor

Kuchnia

34. Mohinga to tradycyjne danie kuchni birmańskiej. Składa się z zupy rybne z makaronem ryżowym.

Ponoć są ludzie, którzy tak zasmakowali w tym daniu, że żywią się tylko nim.

Co ja jem w MYANMARZE?

Posted by Karol Kopańko on Friday, October 31, 2014

35. Najsłynniejsze piwo w Mjanmie nazywa się bardzo oryginalnie – Myanmar Beer.

36. Najpopularniejszą używka jest betel.


37. Oleju używa się w ilościach hurtowych. W jednej z restauracji dostałem nawet miseczkę w udkiem kurczaka pływającym oleju jako gotowym daniem.

 

38. Kiedy chcesz zwrócić na siebie uwagę kelnera, to musisz z siebie wydać dźwięk naśladujący pocałunek.

39. Sami Birmańczycy mówią, że maja u siebie 3 pory roku – lato (luty-maj), pora deszczowa (czerwiec – wrzesień) i zima (październik – styczeń). Zdjęcia, które wykonałem pochodząc więc z początków zimy.

 

40. Choć birmańskie gniazdka wyglądają jak brytyjskie, to działają w nich również wtyczki polskie.

41. Wokół ulic ciągną się wysokie krawężniki, pomalowane często na biało-czerwone barwy, prawie jak w Formule 1.

42. W centrum Rangun niemożliwe jest spotkanie kierowców na motocyklach, motorach i innych skuterach, które tak popularne są w całej Azji. Władze wprowadziły zakaz wjazdu, aby pieszym było łatwiej przekraczać ulicę. Zakaz nie dotyczy jedynie policji i listonoszy.

Poniżej widok na centrum i ratusz. Znajdziecie jakieś motory?

Domyślam się, że centrum wyglądałoby o wiele inaczej i było głośniejsze. Na innych ulicach proporcje jednoślady – dwuślady są bowiem odwrotne.

Poniżej uliczka wokół targu w Old Bagan.

 

44. Wiele z birmańskich telefonów stacjonarnych w rzeczywistości stacjonarnymi nie jest. Choć mają słuchawkę na kablu i panel do wybierania numeru, to także wejście na karty SIM.

 

45. Bardzo popularny jest tu boks, choć nietypowe są jego zasady – wygrywa ten, kto pierwszy uroni kroplę krwi (zasłyszane i niestety nie mogłem znaleźć potwierdzenia).

46. Niedaleko Mandalay znajduje się największa na świecie książka. Ma 1460 stron, a każda z jej kartek jest kamienna tablicą zapisaną z obu stron. Bloki maja wymiary 153 x 107 x 13 cm, a każdy z nich ukryty jest w małych pagodach, z których największa nazywa się Kuthodaw.

Źródło: wikipedia.org
Źródło: wikipedia.org

Przeczytaj inne moje wpisy o Mjanmie:

NEW POST :)#BuddistMonks #iPhone #Thailand #Myanmar #Buddism

Posted by Karol Kopańko on Monday, August 17, 2015

[english below]Bagan na krótko: Śpieszcie się odwiedzać tak ciekawe miejsca, bo zmieniają się w mgnieniu oka!I had…

Posted by Karol Kopańko on Monday, August 10, 2015

[english below]Mjanma (Birma) to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, który dopiero przed kilkoma laty otworzył…

Posted by Karol Kopańko on Tuesday, August 4, 2015

[english below]Mój pierwszy wpis w całości poświęcony Mjanmie! A to dopiero początek większej serii 🙂 Tym razem nieco…

Posted by Karol Kopańko on Monday, July 27, 2015

W Birmie nie miałem swojego Sony NEX 5TL (ukradziono mi na Filipinach, ale potem odzyskałem: https://www.spidersweb.pl/2015/06/singapur-aparat.html), więc robiłem zdjęcia iPhonem 4S, a filmy kręciłem (i nieco zdjęć też) GoPro 3. Większość z nich “obrabiam” później w programie Fotor.