Oto Tytan, czyli projekt polskiego żołnierza przyszłości

Artykuł/Blog Forum 16.07.2015
Oto Tytan, czyli projekt polskiego żołnierza przyszłości

Oto Tytan, czyli projekt polskiego żołnierza przyszłości

Tekst ukazał się pierwotnie na Blog Forum Spider’s Web.

Kontynuując militarny cykl na Spider’s Web, postanowiłem przedstawić jeden z ambitniejszych planów modernizacyjnych naszej armii. “Żołnierz przyszłości” to program równolegle prowadzony w kilku krajach na świecie.

W polskich warunkach to kompleksowe przedsięwzięcie określa się jako Tytan. Jest to zbiór systemów, którego liczne komponenty mogą funkcjonować wspólnie, jak i samodzielnie. Na projekt składa się indywidualne wyposażenie żołnierza, zaczynając od umundurowania, poprzez ochronę balistyczną, systemy przenoszenia, łączności i dowodzenia, skończywszy na uzbrojeniu.

Najlepsi polscy inżynierowie od lat pracują nad stworzeniem wojownika idealnego, będącego w stanie sprostać wyzwaniom jakie stawia pole walki XXI wieku. Prace odbywają się w specjalnie powołanym do tego konsorcjum, łączącym instytuty naukowe oraz firmy zbrojeniowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a całość testowana jest przez Zintegrowaną Grupę Bojową, składającą się żołnierzy jednostek specjalnych.

Efektem dotychczasowych prac jest ekwipunek, który można dowolnie łączyć, ale również dalej rozbudowywać.

To co przede wszystkim wprowadza nową jakość na polu walki, to zapewnienie żołnierzowi wiedzy sytuacyjnej. Ten podstawowy czynnik projektu oparto na teleinformatycznym systemie C4I. To element, który integruje w wyposażeniu żołnierza wszystkie urządzenia elektroniczne i radiowe, zapewniając komunikację z poszczególnymi członkami drużyny, jak i ze szczeblem dowodzenia.

Radiostacja osobista. Źródło: MON.
Radiostacja osobista. Źródło: MON.

Sercem informatycznym C4I jest mini-komputer (integrator), którym dysponuje wojak. To moduł integrujący kamerę nahełmową, nahełmowy wyświetlacz (tak, tak – wyświetlacz), celownik termowizyjny, oraz moduł monitorowania zdrowia. Żołnierz dzięki temu widzi, i jest widziany przez dowództwo, które na bieżąco monitoruje obraz sytuacji. Co ważne, komunikacja odbywa się w obie strony, dzięki czemu rośnie efektywność na polu walki.

Aby żołnierz mógł się swobodnie i bezpiecznie poruszać, potrzebuje cyfrowych, termowizyjnych i noktowizyjnych systemów obserwacji.

Sygnał z umieszczonego na broni celownika termowizyjnego, za pośrednictwem C4I, przekazywany jest do wyświetlacza nahełmowego, oraz do centrum dowodzenia. W ten sposób żołnierz wychylając samą broń zza węgła, nie narażając się bezpośrednio na ogień, może prowadzić ostrzał. Kolejnymi ważnym elementem C4I są sensory identyfikacji swój-obcy, oparte o transmisję danych z wykorzystaniem promieniowania laserowego.

W ramach projektu powstał pierwszy w kraju mundur przystosowany do użytkowania wraz z osłoną balistyczną. Mundur został opracowany w oparciu o skany sylwetki ciała, przez co powstała rozmiarówka zapewniająca wysoki komfort ruchu i “oddychanie” skóry. Dzięki temu można szyć odzież dedykowaną wybranym ludziom. Mundur musi być również wyjątkowo trwały, dlatego do jego produkcji używa się specjalnych materiałów, których kolejne partie przechodzą odpowiednie testy.

Jednak wygoda i odpowiedni rozmiar to nie wszystko, bo mundur w wielu miejscach jest osłonięty kamizelką kuloodporną. Jest ona skonfigurowana dla maksymalnego stopnia ochrony, posiadając opcjonalne panele na ramiona, uda oraz na kołnierz. Ważną cechą kamizelki jest uchwyt szybko-wyczepny, pozwalający pozbyć się ciężaru, na przykład po wpadnięciu do wody. Pancerz oprócz wymaganego stopnia ochrony zapewnia liczne kieszenie na magazynki, na integrator, zasobnik hydracyjny (menażkę), sprzęt łączności, oraz inne wyposażenie.

tytan-wojsko-armia-zolnierz-2

Kolejnym elementem jest nowoczesny hełm, specjalnie zaprojektowany do Tytana – wyposażono go w liczne szyny niezbędne do montowania sprzętu optoelektronicznego. Docelowo planowane jest wprowadzenie egzoszkieletu, wzmacniającego siłę żołnierza.

Za bezpieczeństwo żołnierza odpowiadać ma też moduł monitorowania funkcji życiowych, składający się licznych czujników.

Ma on być dokładniejszy od znanych nam systemów cywilnych, a wbudowana strzykawka w razie potrzeby będzie dozować lekarstwa. Brzmi to nieco przerażająco, choć głównym założeniem ma być ochrona zdrowia i życia osoby monitorowanej.

Ostatnim ważnym elementem Tytana jest Modułowy System Broni Strzeleckiej. Ten opracowywany w Fabryce Broni Łucznik karabinek, oparty na bazie wspólnej komory zamkowej dla układu kolbowego i bezkolbowego, to jedna z najnowocześniejszych broni ręcznych na globie. MSBS mimo fazy prototypu wzbudza ogromne zainteresowanie na świecie – wystarczy wspomnieć, że pojawił się w popularnej grze Call Of Duty: Ghosts.

Program Tytan to od początku do końca polska myśl techniczna, z własnym pomysłem i produkcją.

To projekt niezwykle innowacyjny, ale jednocześnie realny, bo firmy i instytuty badawcze nad nim pracujące mają doświadczenie w tworzeniu rozwiązań odpowiadających wymaganiom armii. Dzięki temu Wojsko Polskie będzie w stanie w całości panować nad bezpieczeństwem i rozwojem systemu.

Chyba największym wyzwaniem całego programu jest kwestia zasilania. Chodzi o to, aby źródło energii napędzające elektronikę było lekkie i niewielkie, a jednocześnie na tyle pojemne, aby wystarczyło na wiele godzin aktywnego działania.

Możliwe, że pewne elementy Tytana wkrótce będą stosowane również przez policjantów, strażaków, jak i cywili. Mam tu na myśli choćby system monitorowania zdrowia, który według zapewnień konstruktorów, oferuje znacznie szersze możliwości niż coraz bardziej popularne ostatnio gadżety lifeloggingowe.

Tytan to zupełnie nowa jakość w polskiej technologii i dobrze wiedzieć, że mamy w kraju tak zdolnych i zdeterminowanych inżynierów. Wprowadzenie Tytana do Wojska Polskiego, początkowo do jednostek specjalnych i zmechanizowanych, planowane jest w latach 2018-2022.

* Zdjęcia żołnierzy mają charakter ilustracyjny i pochodzą z serwisu Shutterstock

Dołącz do dyskusji