Chciałem pozbyć się Flasha, ale Facebook mi nie pozwolił

Blog Forum 31.07.2015
Chciałem pozbyć się Flasha, ale Facebook mi nie pozwolił

Chciałem pozbyć się Flasha, ale Facebook mi nie pozwolił

Tekst ukazał się pierwotnie na Blog Forum Spider’s Web.

Kilka tygodni temu wymieniłem MacBooka na nowego. Mając świeży system OS X postanowiłem nie instalować wtyczki Adobe Flash Player. Wczoraj moje plany spaliły na panewce.

Na sprzęcie Apple’a korzystam z przeglądarki Safari, która nie ma wbudowanego Flash’a. Jego braku nie odczułem, aż do wczoraj. Kiedy chciałem utworzyć album ze zdjęciami na Facebooku i wrzucić kilkanaście fotek z minionego Carnavalu Sztukmistrzów, który odbywał się w Lublinie, okazało się, że nie jestem w stanie tego zrobić. Moim oczom ukazał się komunikat, który nakazywał pobranie i zainstalowanie wtyczki autorstwa firmy Adobe.

Serwis stworzony przez Marka Zukerberga oparty jest dalej na starej technologii, która miała być przecież wypierana przez nowsze standardy, takie jak HTML5. Co prawda do użytkowania Facebooka Flash nie jest niezbędny, ale jak się okazuje, potrzebny dla osób publikujących tam kilkanaście swoich zdjęć na raz. Osobiście wykorzystuję tę opcję kilka razy do roku, ale litości, czy naprawdę największy serwis społecznościowy świata nie stać na krok do przodu i zupełne wyparcie leciwej wtyczki Adobe? No tak, łatwiej jest kosmetycznie zmieniać wygląd przycisków i logo serwisu.

Uśmiercanie Flasha rozpoczęło się na dobre, gdy na początku tego roku YouTube zdecydował się na przejście na HTML5. Dziwi mnie więc sytuacja, że inne wielkie portale nie podążają tą samą ścieżką. To właśnie od ich postawy zależy, jak długo jeszcze będziemy korzystać z przestarzałego Flasha, a przecież wszystkim nam zależy na coraz to bezpieczniejszym Internecie przeznaczonym dla masowego odbiorcy.

* Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.

Dołącz do dyskusji