O rozwiązaniach IT, których jeszcze nie ma

Blog Forum 29.06.2015
O rozwiązaniach IT, których jeszcze nie ma

O rozwiązaniach IT, których jeszcze nie ma

Potrzeby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w zakresie IT są imponujące. Trudno nawet wyobrazić sobie skalę potrzebnej infrastruktury, skoro doświadczenia przeprowadzane w Wielkim Zderzaczu Hadronów potrafią w ciągu sekundy wygenerować 1 petabajt danych (to ilość odpowiadająca łącznej pojemności tysiąca dysków 1TB). Jak gromadzić i efektywnie analizować takie ilości danych? No właśnie, o prostą odpowiedź na to pytanie trudno.

Jednak CERN musi jej poszukiwać, jeśli chce kontynuować odkrywanie tajemnic Wszechświata w skali mikro. I tak powstał CERN openlab – instytucja będąca swego rodzaju poligonem doświadczalnym dla największych przedsiębiorstw działających w sektorach związanych z technologiami IT. Współpraca środowiska naukowego skupionego wokół CERN z biznesem owocuje nowatorskimi, często zupełnie innowacyjnymi rozwiązaniami, których CERN zwyczajnie potrzebuje, aby działać efektywnie. W CERN openlab powstają rozwiązania wyprzedzające standardy w branży IT. Część tych rozwiązań zapewne kiedyś będzie wykorzystywana na co dzień przez zwykłych ludzi.

Roczny budżet Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych to kwota ponad 1 miliarda EUR. Wielu twierdzi, że tę sumę można by spożytkować lepiej, wydatkując ją na jakieś istotne społecznie cele. Jednak rzecz w tym, iż odkrycia jakie dokonywane są w CERN przyczyniają się nie tylko do poszerzania naszego rozumienia natury rzeczywistości (co większości społeczeństwa zupełnie nie interesuje), ale również do przekuwania tych odkryć (a także narzędzi służących do ich poczynienia) w realne produkty wykorzystywane przez miliardy ludzi w życiu codziennym. Sam Internet, z którego właśnie korzystam ja i 2-3 miliardy innych osób, jest tego najlepszym przykładem (choć ogromna większość nie jest świadoma tego faktu). Podsumowując: kibicujmy CERN, w tym CERN openlab, trzymając kciuki za kolejne odkrycia naukowców.

Aha, pretekstem do wykonania wpisu stała się informacja o rozpoczęciu współpracy pomiędzy CERN openlab a Cisco.

Dołącz do dyskusji