Co chciano przekazać w 1939 roku ludziom w roku 6939?

Artykuł/Nauka 16.06.2015
Co chciano przekazać w 1939 roku ludziom w roku 6939?

Co chciano przekazać w 1939 roku ludziom w roku 6939?

Kapsuła czasu to próba przekazania informacji lub idei przyszłym pokoleniom przez stworzenie fizycznego pojemnika lub pomieszczenia, które ma za zadanie przetrwać setki lub tysiące lat, zanim zostaną ponownie otwarte.

O próbie stworzenia nietypowej kapsuły czasu która miała na celu przestrzec przyszłe pokolenia przed naruszaniem miejsca składowania odpadów radioaktywnych, pisałem w zeszłym roku na Spider’s Web.

Do stworzenia tamtej kapsuły nie doszło, ale ludzkość wykonała wiele innych tego typu pojemników. Na przykład w 2013 roku odkryto tego typu kapsułę pozostawioną w 1874 roku w Strzegomiu. Jedną z najbardziej znanych kapsuł jest kapsuła Westinghouse, stworzona okazji Wystawy Światowej w Nowym Jorku w roku 1939 roku przez firmę o nazwie od której wzięła nazwę: Westinghouse.

Westinghouse_replicas_Sep_65

Jest to podłużna skrzynia o średnicy około 16 cm i długości ponad dwóch metrów. Waży około 360 kilogramów, i została zakopana na głębokości 5 m. Planowany czas jej otwarcia to pięć tysięcy lat od momentu zakopania, czyli rok 6939.

Co znalazło się w kapsule? Jest to dość dobrze udokumentowane, bo wydrukowano wtedy przewodnik zawierający spis wszystkich przedmiotów. Są to m.in. przedmioty codziennego użytku np. budzik lub otwieracz do konserw. Znajdują się tam również próbki różnych materiałów, tkanin i metali (m.in. hitu tamtych lat czyli… azbestu), monety i banknoty, oraz esej na mikrofilmie, podsumowujący bieżące wydarzenia. Dodatkowo, w kapsule umieszczono taśmę filmową z czymś w rodzaju kroniki filmowej lub dziennika.

See-through_of_Cupaloy

Przeglądając listę przedmiotów, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nie tylko za 5000 lat odbiorcy nie będący historykami niewiele z tego zrozumieją, ale że już w tej chwili wielu z nas miałoby problem ze wskazaniem celu i przeznaczenia niektórych z obiektów z kapsuły.

Kilka przykładów takich przedmiotów:

Suwak logarytmiczny. Dziś niewielu z nas potrafiłoby powiedzieć do czego ten przyrząd służył a co dopiero go użyć. Mi niegdyś użycie tego niesamowitego urządzenia, umożliwiającego przeprowadzanie skomplikowanych obliczeń bez komputera, pokazał mój tata, jednak nie byłbym w stanie teraz powtórzyć żadnej na nim operacji.

slide_rule

Materiały zawierające azbest. W 1939 roku nie było wiadomo jeszcze o rakotwórczych właściwościach azbestu. Wiązano z tym materiałem spore nadzieje, dlatego też kapsuła zawierała dużo próbek azbestu i różnych materiałów pokrewnych, np. tranzyt, czyli beton wzmocniony azbestem.

Esej na mikrofilmie. Na czym? Jak to w ogóle odtworzyć? Nie wiemy teraz, a za 5000 lat pewnie nie będzie lepiej. Na szczęście w kapsule znalazł się również czytnik do mikrofilmów (lub jedynie instrukcja jak go wykonać – tutaj materiały dotyczące zawartości kapsuły są sprzeczne).

tooth_powder

Proszek do zębów. Czy ktoś to jeszcze pamięta? Przez pastami do zębów były proszki do zębów.

Minęło przecież zaledwie 76, a już tak wiele przedmiotów z kapsuły stało się przestarzałymi. Co będzie za pięć tysięcy lat?

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement