Sporo ciekawych nowości w Instagram 7.0. Spodobają się tym, którzy szukają wrażeń

News/Foto 24.06.2015
Sporo ciekawych nowości w Instagram 7.0. Spodobają się tym, którzy szukają wrażeń

Sporo ciekawych nowości w Instagram 7.0. Spodobają się tym, którzy szukają wrażeń

Instagram rozpoczął właśnie dużą aktualizację aplikacji mobilnej do wersji 7.0. Nowości jest zaledwie kilka, ale są one bardzo znaczące. Serwis skupił się na poprawie funkcji społecznościowych, a przy okazji ułatwił odkrywanie nowych zdjęć.

Od dawna nowości prezentowane w Instagramie są raczej kosmetyczne. Każda kolejna aktualizacja wnosiła kilka nowych funkcji, takich jak nowe filtry, czy nieco bardziej rozbudowane narzędzia do edycji zdjęć. Nie było tu jednak rewolucji. Ta strategia drobnych kroczków spowodowała, że mimo całej prostoty, dzisiejszy Instagram może uchodzić za prawdziwy kombajn w porównaniu do pierwszej odsłony aplikacji. Tyle tylko, że zmiany zachodziły bardzo płynnie.

O ile narzędzia edycyjne w obecnej wersji są dla większości użytkowników wystarczająco rozbudowane, to funkcje społecznościowe aplikacji przez cały czas pozostawały bez zmian. To być może dobra wiadomość dla użytkowników (ci przeważnie nie lubią zmian), ale gorsza dla serwisu. W końcu kto się nie rozwija, ten się cofa.

Ostatnio jednak Instagram poczyna sobie zauważalnie odważniej. Webowa odsłona serwisu doczekała się gruntownej przebudowy, a teraz to samo czeka aplikację. Odsłona 7.0 nie wprowadza nowości wizualnych, ale ma za to dwie nowinki, które mogą odmienić sposób korzystania z Instagramu.

Wyszukiwanie i odkrywanie

Pierwszą nowość zobaczymy już na ekranie głównym. Zakładka ze streamem zdjęć będzie zawierać już nie tylko chronologiczną siatkę fotografii, ale także najpopularniejsze tagi, które w danej chwili najmocniej „grzeją” w Instagramie. Po wybraniu tagu zobaczymy listę zdjęć, które zawierają dany hashtag w opisie.

Ta drobna zmiana może sprawić, że Instagram stanie się znacznie poważniejszą aplikacją, która będzie mogła służyć po części do celów informacyjnych, a nie tylko (auto)promocyjnych. Podobny mechanizm świetnie sprawdza się na Twitterze. Dzięki popularnym tagom można szybko dowiedzieć się o ważnych i ciekawych wydarzeniach, które dzieją się właśnie na świecie. Może być to finał Ligi Mistrzów, trzęsienie ziemi, czy koncert podczas letniego festiwalu.

Oczywiście istnieje też spora szansa, że najpopularniejszymi tagami cały czas będą #yummy, #foodporn, #sun i #cute.

Obok popularnych hashtagów pojawi się także sekcja „trending places” wyświetlająca popularne lokacje. Co więcej, w sekcji z miejscami co jakiś czas będą pojawiać się wybrane kolekcje zdjęć, układane przez twórców Instagrama.

instagram-3

Druga nowość dotyczy wyszukiwarki, która obok wyszukiwania ludzi i tagów umożliwi też odkrywanie miejsc. Dzięki temu będzie można np. zaplanować wycieczkę wybierając tylko najciekawsze atrakcje turystyczne. W wyszukiwarce pojawi się też nowa zakładka „Top”, w której znajdziemy najpopularniejsze zapytania.

Mocniejszy nacisk na zdjęcia, mniejszy na użytkowników

Obie zmiany mają jeden wspólny mianownik. Kładą nacisk na odkrywanie nie tyle nowych użytkowników, co po prostu zdjęć. Najnowsze, najświeższe i najpopularniejsze fotografie będzie można odkrywać bez poznawania całego profilu fotografa. Wyszukiwanie i odkrywanie nowych zdjęć będzie po prostu szybsze i łatwiejsze.

Aktualizacja Instagramu do wersji 7.0 pojawia się równolegle na Androidzie i iOS. Nowa wersja będzie stopniowo udostępniania kolejnym użytkownikom.

Dołącz do dyskusji

Advertisement