Microsoft chyba pochopnie podjął decyzję o pozbyciu się autorskich produkcji telewizyjnych

News/RTV 29.06.2015
Microsoft chyba pochopnie podjął decyzję o pozbyciu się autorskich produkcji telewizyjnych

Microsoft chyba pochopnie podjął decyzję o pozbyciu się autorskich produkcji telewizyjnych

Microsoft pozbył się autorskich produkcji telewizyjnych, studio odpowiedzialne za ich tworzenie zostało definitywnie zamknięte, a ukończone częściowo lub w całości produkcje sprzedane. Jak się okazuje, w pewnym sensie była to zmarnowana okazja.

Jeżeli jest jakiś punkt, w którym Steve Ballmer i Satya Nadella nie doszli do porozumienia, to z całą pewnością jest to Xbox Entertainment Studios. Ów projekt, powołany przez Steve’a Ballmera, miał nawiązać walkę z takimi usługami jak Netflix i Hulu.

Jego przewagą miały być multiplatformowość (Xbox Video dostępny jest na wszystkie liczące się systemy operacyjne, ma też wersję webową), autorskie produkcje oraz możliwość integracji z grami na Xbox One. To było prawdziwe oczko w głowie byłego szefa Microsoftu, jednak jego następca zdecydował je szybko zamknąć i wstrzymać dalsze, wielomilionowe inwestycje.

Niektóre produkcje tego studia ujrzały jednak, bądź ujrzą światło dzienne. Pierwszą z nich jest bardzo mizerny serial Halo: Nightfall, któremu nie pomogło nawet zaangażowanie Stevena Spielberga i Ridleya Scotta do jego produkcji. Drugi, to wchodzący właśnie na ekrany telewizorów serial „Humans”.

Serial powstał przy współpracy Microsoftu i brytyjskiej stacji Channel 4. Rolę producenta, po wycofaniu się Microsoftu, przejął AMC. Serial oparty jest na motywach szwedzkiego serialu science-fiction „Real Humans” i choć adaptacja nie spodobała się autorowi oryginału, tak brytyjscy i amerykańscy widzowie wystawiają mu bardzo pozytywne recenzje.

humans_synth_setup_touch_full

„Humans” jest chwalony za fabułę, atmosferę i grę aktorską. Na Rotten Tomatoes ma on na chwilę obecną ocenę 83/100, a tylko 23 recenzje oceniają tę produkcję negatywnie.

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego serial produkcji Xbox Enternainment Studios znika?

To bardzo proste. Pomijając niechęć pana Nadelli do takiego przedsięwzięcia, serial nie miał szans na to, by się zwrócić. Usługa Xbox Video nie zdobyła uznania wśród użytkowników sprzętu z OS X, Androidem, iOS-em, a jeśli chodzi o użytkowników Windowsa, to również okazało się ich zbyt niewielu, by produkcja drogich treści filmowych miała sens. Nawet na konsoli Xbox One dużo chętniej wykupywane są subskrypcje na Hulu i Netflixa, niż dokonywane zakupy w Xbox Video.

Niewielka potencjalna publiczność oznacza brak możliwości odnotowania sensownego przychodu, czy to z reklam, czy też z tytułu kupna filmu. Reklamodawcy zresztą już dawno stracili zainteresowanie Xbox Video, z uwagi na brak konkretnego modelu biznesowego usługi i brak obiecanych funkcji łączących świat filmów i seriali z grami wideo. Serial „Humans” również miał być w jakiś sposób interaktywny i angażujący, ale najwyraźniej z tego pomysłu zrezygnowano.

W ramach umowy licencyjnej Microsoft jest zobowiązany do promowania serialu za pomocą swoich kanałów reklamowych (co też czyni). W serialu zobaczymy również kilka lokowanych produktów, w tym tablety Surface.

Dla nas to i tak niewielka strata. Nawet jeśli Xbox Entertainment Studios nie zostałyby zamknięte, to i tak usługa Xbox Video nie jest dostępna w naszym kraju (choć serial Halo: Nightfall można obejrzeć na konsoli Xbox One poprzez aplikację Halo Channel). Pozostaje nam czekać na emisję serialu w medium dostępnym w naszym regionie geograficznym. Zwłaszcza, że faktycznie zapowiada się całkiem nieźle…

Dołącz do dyskusji