Przygotuj się na modernizację sprzętu i zapomnij o laptopie – znamy wymagania sprzętowe Oculus Rift

News/Technologie 15.05.2015
Przygotuj się na modernizację sprzętu i zapomnij o laptopie – znamy wymagania sprzętowe Oculus Rift

Przygotuj się na modernizację sprzętu i zapomnij o laptopie – znamy wymagania sprzętowe Oculus Rift

Myślałeś, że nadchodzący Wiedźmin i GTA V potrzebują do działania mocnego komputera? Dobrze myślałeś. Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego entuzjaści komputerowej rozrywki powinni zadbać o swoje gamingowe zestawy – to Oculus Rift, którego rekomendowane wymagania sprzętowe właśnie poznaliśmy.

Jak podkreślają twórcy tych okularów rzeczywistości wirtualnej, kluczem do podbicia serc konsumentów jest upewnienie się, że doświadczenie płynące z rozgrywki z użyciem Oculus Rift będą płynne i satysfakcjonujące. Dlatego rekomendowana konfiguracja komputera powinna wyglądać mniej więcej tak:

  • Grafika: minimum NVIDIA GTX 970 / AMD 290
  • Procesor: Intel i5-4590 lub inny o zbliżonej/wyższej wydajności
  • 8GB pamięći RAM, choć zaleca się podwojenie tej ilości
  • Kompatybilne złącze HDMI 1.3
  • 2 porty USB 3.0
  • Windows 7 SP1 lub nowszy

Takie wymagania są konieczne, aby poradzić sobie z trzema głównymi wyzwaniami stojącymi przed deweloperami, tworzącymi na Oculus Rift – renderowaniem, pracą w czasie rzeczywistym oraz latencją obrazu. Trzeba wziąć pod uwagę, że o ile na zewnętrznym ekranie delikatne spadki FPS nie są szczególnie uciążliwe, o tyle na okularach VR stanowią poważny problem.

Należy pamiętać, że nie mówimy tu o napędzeniu monitora o rozdzielczości FullHD i częstotliwości odświeżania 60 Hz, lecz paneli o łącznej rozdzielczości 2160×1200 przy 90 Hz, co przekłada się na aż 233 mln pikseli przetwarzanych w ciągu sekundy, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku wspomnianego monitora.

Niestety, posiadacze laptopów póki co nie mają szczęścia, gdyż żaden z istniejących układów mobilnych nie jest kompatybilny z Oculusem. Głównie z powodu mechanizmów przełączania grafik, a także wyjścia wideo, które nie spełnia stosownych wymagań.

Jest to również parametr, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze karty graficznej napędzającej Oculusa – musi ona posiadać złącze HDMI 1.3 które wspiera taktowanie zegara na poziomie minimum 297 MHz poprzez architekturę direct output.

Twórcy zapowiadają jednak, że mające się pojawić w niedługim czasie mobilne układy GPU powinny wspierać ten standard, więc osoby chcące korzystać z headsetu VR na laptopie, muszą się przygotować na jego wymianę.

Wymagania mogą wydawać się dość wysokie i z pewnością takie są dla przeciętnego, niewymagającego gracza, lecz Oculus Rift to sprzęt dla prawdziwych entuzjastów, którzy tak czy inaczej posiadają odpowiednie sprzęty w domu, lub nie zawahają się dokonać stosownych zmian w swojej konfiguracji.

Twórcy podkreślają, że rekomendowane wymagania sprzętowe nie ulegną zmianom podczas cyklu żywotności obecnej generacji Rifta, więc jednorazowy (jeśli będzie konieczny) upgrade podzespołów, powinien wystarczyć na długo.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji