Ubuntu Phone, czyli mniejsze rozczarowanie niż rok temu – bo byłem przygotowany

Artykuł/Technologie 03.03.2015
Ubuntu Phone, czyli mniejsze rozczarowanie niż rok temu – bo byłem przygotowany

Ubuntu Phone, czyli mniejsze rozczarowanie niż rok temu – bo byłem przygotowany

Jedną z najbardziej oczekiwanych tegorocznych nowości w świecie mobilnym był zaprezentowany na targach MWC 2015 smartfon z systemem Ubuntu, czyli Meizu MX4. Udało nam się przyjrzeć temu urządzeniu.

W zeszłym roku na targach MWC 2014 jednym z większych rozczarowań był tablet z oprogramowaniem od Canonical. System operacyjny Ubuntu dedykowany urządzeniu dotykowym był na tyle mało responsywny i niedopracowany, że zraziłem się do tego konceptu.

W tym roku wybierając się na stoisko Cannonical nie robiłem sobie większych nadziei.

ubuntu-phone-mwc-2015

Ubuntu na smartfonie to trochę sztuka dla sztuki. Nie sposób spodziewać się, że pojawi się na ten system specjalnie dużo oprogramowania znanego z iOS i Androida i raczej użytkownicy będą skazani na mobilne wersje witryn www.

Sam smartfon Meizu MX4 wygląda w porządku, chociaż dziwi brak wykorzystania przycisku Home – nie wywołuje on żadnej reakcji w systemie dostosowanym do obsługi gestów. System działał płynnie, ale brak połączenia internetowego uniemożliwił mi sprawdzenie większości funkcji.

ubuntu-phone-mwc2015

W urządzeniu jest kilka głównych pulpitów – karta “dzisiaj”, “niedaleko”, lista aplikacji oraz huby ze zdjęciami i wideo. Można przełączać się przesunięciem palca po ekranie. Przeciągnięcie od lewej krawędzi w prawo pozwala wysunąć pasek skrótów, a odwrotnie – panel ostatnio uruchomionych programów.

System jest znacznie bardziej responsywny niż wersja tabletowa rok temu. Ciągle uważam go raczej za ciekawostkę dla geeka niż oprogramowanie do codziennego użytku, ale wydaje się – co mnie zaskoczyło – bardziej przyjazny od Sailfish OS na Jolla Phone.

Bardziej niż smartfon z Ubuntu uruchamiającym system bez większych perspektyw zainteresowałaby mnie realizacja konceptu jednego urządzenia napędzającego dowolny ekran. Teoretycznie jest już możliwe, żeby w obudowie telefonu zmieścić mały komputer osobisty.

Podłączenie do takiego urządzenia monitora i peryferiów w postaci klawiatury i myszy, bezprzewodowo albo za pomocą np. stacji dokującej, pozwoliłoby nosić pełnoprawny komputer z desktopowym systemem operacyjnym w kieszeni.

Ta wizja jest jednak raczej nierealna i bardzo niepożądana przez producentów sprzętu – lepiej nam sprzedać kilkukrotnie ten sam hardware – pamięć, moduł Wi-Fi itp. – w smartfonie, tablecie i komputerze, prawda? Po cichu jednak liczę na to, że taką wizję jednego urządzenia by wszystkimi rządzić zrealizuje jeśli nie Ubuntu, to… Windows 10.

Dołącz do dyskusji