Nakładka Sony już nie straszy! Oto Android 5.0 Lollipop na smartfonach Xperia Z

News/Technologie 17.03.2015
Nakładka Sony już nie straszy! Oto Android 5.0 Lollipop na smartfonach Xperia Z

Nakładka Sony już nie straszy! Oto Android 5.0 Lollipop na smartfonach Xperia Z

Wczoraj ruszyła aktualizacja najnowszych topowych smartfonów z rodziny Sony Xperia Z do Androida 5.0 Lollipop. Nakładka na system od japońskiej firmy doczekała się wizualnego odświeżenia, a telefony Xperia Z3 i Xperia Z3 Compact przeżywają właśnie drugą młodość.

Chociaż moim głównym telefonem jest iPhone ze względu na to, że korzystam z usług Apple na komputerze, to często wychodząc z domu zabieram ze sobą dodatkowo smartfon z Androidem. Ze względu na połączenie świetnych parametrów i niewielkich gabarytów zdecydowałem się na Xperię Z3 Compact.

Najsłabszym punktem tego urządzenia do tej pory było oprogramowanie.

sony-xperia-z3-lollipop-1

Sony wprowadziło do sprzedaży Xperię Z3 oraz Xperię Z3 Compact pod koniec zeszłego roku, a oba telefony pracowały pod kontrolą systemu Android w wersji 4.4 KitKat. Niestety, jak niemal wszyscy inni producenci, tak i japońska firma zdecydowała się przykryć czystego zielonego robota swoją autorską nakładką.

Nakładka została wykonana poprawnie i nie znalazłem w niej uniemożliwiających korzystanie ze sprzętu błędów. Problemem był niestety jej archaiczny wygląd. Sony zaprojektowało interfejs kilka lat temu i od tego czasu doczekał się tylko kilku usprawnień, a niektóre elementy wyglądały jak wyciągnięte z Gingerbreada.

To się zmienia wraz z premierą lizaka.

sony-xperia-z3-lollipop-2

Nowa nakładka od Sony trafi razem z Androidem 5.0 Lollipop w pierwszej kolejności do posiadaczy Xperii Z3 oraz Xperii Z3 Compact. Dzięki niej i tak bardzo dobre telefony – zwłaszcza model Z3C cechuje się świetnym stosunkiem ceny do możliwości – staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla klientów.

Nowy system wprowadza na Xperię Z3 oraz Xperię Z3 Compact wiele funkcji z czystego Lollipopa. Autorskie aplikacje i elementy interfejsu od producenta zostały z kolei przeprojektowane z głową. Dzięki temu rozwiązania Sony nie gryzą się stylistycznie z aplikacjami wykonanymi w zgodzie z Material Design.

Nie mogę się doczekać, aż Android 5.0 Lollipop trafi też na moją Xperię Z3 Compact.

sony-xperia-z3-lollipop-3

Informacja o tym, że Sony kusi lizakiem swoich klientów pojawiła się w poniedziałkowy poranek. Miałem w planach pobrać uaktualnienie i przygotować przegląd nowych funkcji, ale po kilkunastu próbach pobrania obrazu systemu poprzez OTA poddałem się.

Jak zwykle w przypadku aktualizacji telefonu z Androidem, nie są one dostępne od razu dla wszystkich klientów. To, kiedy użytkownik dostanie aktualizację, zależy między innymi od tego, z którego regionu z którego pochodzi telefon oraz od tego, czy pochodzi on z wolnej dystrybucji czy od operatora – który to musi zatwierdzić nową wersję oprogramowania.

Na szczęście w sieci pojawiło się już wiele zrzutów ekranu i filmów prezentujących Androida 5.0 Lollipop na smartfonach Xperia Z3 oraz Xperia Z3 Compact.

Materiały na których można obejrzeć nowy system pochodzą bezpośrednio od producenta oraz od użytkowników. W internecie pojawiły się zrzuty ekranu i filmy od osób, które miały nieco szczęścia i ich smartfony znalazły się na liście objętych programem aktualizacji w pierwszej kolejności.

Sony poinformowało, że Lollipop do Xperii Z3 i Xperii Z3 Compact w pierwszej kolejności trafi do klientów z krajów bałtyckich oraz skandynawskich. W przeciągu dwóch tygodni Lollipop trafi też na inne urządzenia z rodziny Xperia Z. W moim przypadku, niestety, ani telefon ani aplikacja Sony Bridge for Mac nowego Androida nie wykrywa.

Mimo to z nowościami udało mi się zapoznać.

Najważniejszą zmianą jest odświeżenie całego systemu. Widać tutaj charakterystyczne dla Sony elementy, ale zostały one skomponowane razem z Material Design. Interfejs systemu jest spójny, przejrzysty i -nareszcie – nowoczesny. Nie zabrakło też nowego systemu powiadomień na ekranie blokady.

Sony wprowadziło do swoich telefonów obsługę kilku kont użytkowników oraz tryb gościa, a także wsparcie dla programu Android for Work. Jedną z ważniejszych nowości jest możliwość przenoszenia aplikacji na kartę microSD, co przy 16 GB przestrzeni dyskowej w Xperiach Z3 powinno być możliwe od samego początku.

Aktualizacja zapowiada się bardzo dobrze, ale na koniec można znaleźć w beczce miodu łyżkę dziegciu. Okazuje się, że na smartfony Sony trafił Android w wersji 5.0.2 i… nie jest to już najnowsza dystrybucja Lollipopa. Pozostaje mieć nadzieję, że Sony szybko uaktualni system do wersji 5.1, która kilka dni temu zaczęła trafiać na urządzenia z rodziny Nexus.

Niestety biorąc pod uwagę dotychczasowe tempo Japończyków możemy na to jeszcze sporo poczekać…

Zrzuty ekranu pochodzą z serwisu xperiablog.net.

Dołącz do dyskusji