Nowa Interia Muzyka pokazuje, jak powinny wyglądać serwisy tematyczne polskich portali

News/Technologie 26.03.2015
Nowa Interia Muzyka pokazuje, jak powinny wyglądać serwisy tematyczne polskich portali

Nowa Interia Muzyka pokazuje, jak powinny wyglądać serwisy tematyczne polskich portali

Serwis muzyka.interia.pl doczekał się odświeżenia. Twórcy portalu wykorzystali właśnie tutaj pilotażowo kilka nowych elementów interfejsu, które w przyszłości trafią do innych serwisów Interii. Postanowiliśmy się przyjrzeć nowej odsłonie muzycznego podserwisu.

Podserwis jednego z polskich wiodących portali poświęcony muzyce doczekał się nowego wydania. Strona główna jest responsywna i dopasowuje się do szerokości okna przeglądarki internetowej i dobrze działa na urządzeniach mobilnych.

Muzyczna Interia ma nowoczesny wygląd dzięki kafelkom.

interia-muzyka-1

Twórcy muzyka.interia.pl postawili na sprawdzone kafelki i wyświetla maksymalnie trzy kolumny miniatur wpisów o szerokości 380 pikseli. Na samej górze strony jest sporej wielkości flashowa reklama, ale wystarczy przewinąć nieco w dół, żeby schowała się poza stroną i wtedy można podziwiać portal w pełnej krasie.

Na samej górze strony znalazła się belka nawigacyjna Interii, która pozwala przejść do innych podserwisów. Podlana jest szarym kolorem i zlewa się dzięki temu z paskiem otwartych kart. Tło strony jest standardowo białe, a zaraz pod reklamą znajdziemy wyrównane do lewej logo z przyciskiem Lubię to!

Poniżej jest kolejna belka nawigacyjna.

Interia proponuje w swoim serwisie muzycznym takie podkategorie jak Wiadomości, Artykuły, Wywiady, Recenzje, Koncerty, Gatunki oraz Teledyski. Pod przyciskiem więcej znalazły się najwyraźniej te mniej ważne elementy: Artyści, Płyty, Teksty Piosenek, Raport Specjalne i Czat o muzyce. Na samym końcu po prawej znalazła się wyszukiwarka.

Najbardziej w oczy rzuca się boks promujący teksty. Dzisiaj znalazł się tam m.in. artykuł o Taylor Swift, wywiad z Agatą Dziarmagowską na temat selfie, oraz galeria zdjęć rudowłosych piosenkarek. Pod głównym boksem jest wspomniana ściana kafli: niemal kwadratowe zdjęcia z białym tytułem i fioletowy boks z informacją o kategorii.

Najważniejsze nowości to strona artykułu oraz nowe galerie.

interia-muzyka-4

Na pierwszy ogień odpaliłem tekst o Taylor Swift. Strona artykułu została nieźle zaprojektowana, a grafika główna z nałożonym na nią tytułem rozciąga się na całą szerokość strony. Nie jest ona też w pełni statyczna i lekko przesuwa się przy przewijaniu strony, co daje efekt delikatnej animacji na tej w gruncie rzeczy statycznej i ascetycznej stronie. Zdjęcie można w razie potrzeby rozwinąć na całą wysokość.

Z początku kolumna tekstu nie jest jednolitej szerokości, a po lewej i prawej strony pojawiają się boksy reklamowe. W treści umieszczono też galerię zdjęć, którą można zmaksymalizować jako pop-up. Działa to bardzo szybko i bez opóźnień, a przejście do kolejnego zdjęcia nie powoduje przeładowania strony. Jeśli miałbym się czepiać, to tylko nieco za szerokiej szpalty tekstu (800 px) w stosunku do wielkości liter, jest to na granicy komfortu czytania.

Strona wpisu i galerie to nie koniec nowości.

Oprócz galerii w muzyka.interia.pl artykuły będą mogły być wzbogacane o materiały wideo, które można oglądać bez opuszczania portalu. Twórcy portalu chwalą się też Raportami Specjalnymi, gdzie zebrane będą w jednym miejscu artykuły na jeden konkretny temat.

Interia w nowym portalu muzycznym duży nacisk kładzie na silnik rekomendacji, który ma podrzucać coraz bardziej relewantne treści stałym użytkownikom serwisu. Po przeczytaniu teksu z dołu wyjeżdża boks prezentujący cztery polecane artykuły.

interia-muzyka-7

Trafność analizy big data można jednak będzie ocenić dopiero za jakiś czas. Jak na razie można jednak stwierdzić, że portal nie prezentuje się zjawiskowo, ale jest w miarę nowoczesny, szybki, przejrzysty i co najważniejsze – funkcjonalny.

Jeśli wszystkie przestarzałe dziś portale wyglądałyby tak jak muzyka.interia.pl to Interent byłby lepszym miejscem.

PS Znalazłem tylko jeden mały błąd związany z menu Gatunki, które nie chowa się po rozwinięciu i wyświetla się pod boksem reklamowym.

Dołącz do dyskusji