REKLAMA

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, czyli o co chodzi w najczęściej cytowanym tekście w Sieci

26.03.2015 17.37
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, czyli o co chodzi w najczęściej cytowanym tekście w Sieci
REKLAMA

Jeżeli kiedykolwiek mieliście styczność z webdesignem, bądź po prostu szukaliście w Internecie szablonu dla swojego nowo zakładanego bloga, z pewnością naczytaliście się fraz zaczynających się od "Lorem Ipsum...", które służą jako tzw. zapychacze. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd wziął się najpopularniejszy wypełniacz pustych przestrzeni?

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka napisy lorem ipsum to tekst w języku łacińskim, lecz jest to tylko połowiczna prawda. W rzeczywistości, jest to... po prostu bełkot.

Bełkot o zaskakującej genezie

Zacytowana powyżej fraza nie ma najmniejszego sensu, a próby przetłumaczenia jej na przestrzeni lat skończyły się fiaskiem, szczególnie w tych środowiskach, które uparcie podtrzymywały, jakoby tekst był napisany poprawną Łaciną. Ostatecznie udało się jednak wytropić genezę Lorem Ipsum. Dokonał tego Richard McClintock z Hampday-Sydney College.

lorem-ipsum

Okazuje się, że "bazą" dla popularnego wśród designerów bełkotu, był tekst rzymskiego filozofa, dowódcy wojskowego i prawnika, Cycerona - "O granicach dobra i zła" (De finibus bonorum et malorum) . Gdyby pozostał w niezmienionej formie, fragment należałoby tłumaczyć w ten sposób:

Po raz pierwszy tekstem z 45 r.p.n.e posłużył się w XVI w. nieznany drukarz, który przerobił oryginalny tekst Cycerona na potrzebę prezentacji czcionek i przykładowych wydruków.

Jak teoretyzuje McClintock, prawdopodobnie użycie tekstu Cycerona było zupełnym przypadkiem. W tamtych czasach rzymski filozof obecny był dosłownie wszędzie, więc drukarz wziął co miał pod ręką, pozmieniał na własną modłę, aby nie przypominało żadnej, oryginalnej treści i przyswoił na swój użytek.

Niezależnie od tego, jaka była prawdziwa wersja wydarzeń, Lorem Ipsum towarzyszy nam do dziś w niemal niezmienionej formie i zastosowaniu. Nadal używają jej twórcy szablonów stron internetowych, aby zapełnić treścią puste pola. Fragmenty są też podstawowym wzorem, na którym prezentuje się kroje czcionek.

lorem_ipsum_przykład

Pogmatwanie "O granicach dobra i zła" umożliwiło uniwersalne zastosowanie tekstu na całym świecie, gdyż słowa nie mają żadnego sensu, w żadnym z istniejących języków, a zatem mogą być używane bez obawy o złą interpretację.

Pomimo tego, iż jest z nami od XVI wieku, przeróbka tekstu Cycerona trafiła do tzw. mainstreamu dopiero w latach 60-tych ubiegłego wieku. Wtedy to firma Letraset rozpoczęła produkcję zapełnionych Lorem Ipsum wzorców, które można było wprasować we wcześniej przygotowane miejsce reklamowe, aby zdeterminować, jakiej czcionki najlepiej użyć. Wcześniej robiono to raczej po omacku, metodą prób i błędów.

Odkąd w połowie lat 80-tych w całości przeniesiono procesy projektowania do komputerów, Lorem Ipsum stało się standardem, którym jest do dziś.

old-printer

Czy Lorem Ipsum pozostanie z nami na dłużej?

Nieznany drukarz z XVI wieku nie miał pojęcia, jak bardzo trafny okaże się dobór cytatu, którego później w pozmienianej formie używać będą wszyscy designerzy na całym świecie. Chyba każdy twórca, który spędził nad projektami nieprzespane noce, może się utożsamić z cytowanym powyżej tekstem rzymskiego filozofa.

Oczywiście z biegiem lat zaczęły się pojawiać zastępcze frazy, ponieważ nie każdemu odpowiadało wypełnianie swoich projektów nic nieznaczącym bełkotem, w nieistniejącym języku. Pojawiły się też rozmaite generatory "zapychaczy treści", spośród których bodajże najciekawszym jest Nietzche-Ipsum, gdzie możemy wybrać, ile "słów mądrości" ma zostać wygenerowane, a następnie odebrać - nadal pozbawiony sensu - ale przynajmniej napisany istniejącym językiem wypełniacz.

Choć oryginalne Lorem Ipsum z biegiem lat może dokonać żywota swej użyteczności, dobrze jest znać jego dość niezwykłą i ciekawą genezę.

Dzięki niemu designerzy poznali choć odrobinę mniej "cierpienia samego w sobie", mogąc automatycznie zapełnić puste pola w swoich demonstracyjnych projektach.

REKLAMA

*Grafiki pochodzą z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA